Արցախի քանի բնակիչ է ադրբեջանական գերության մեջ. ՄԻՊ-ը տվյալներ է ներկայացրել
Արցախի տասնյակ բնակիչներ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական գերության մեջ են հայտնվել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին այօր՝ նոյեմբերի 10-ին, Ստեփանակերտում ռուսական լրատվամիջոցների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանը հաստատել է գերության մեջ գտնվող 40 հայ բնակիչների մասին տվյալները, որոնցից երեքը քաղաքացիական անձինք են։
Ըստ Ստեփանյանի, Արցախի իշխանությանը ոչինչ հայտնի չէ 20 մարդու ճակատագրի մասին, որոնք հիմնականում տարեցներ ու հոգեկան խանգարումներ ունեցող մարդիկ են։

Омбудсмен Арцаха: Десятки жителей Арцаха оказались в азербайджанском плену в ходе 44-дневной войны 2020 года
Десятки жителей Арцаха оказались в азербайджанском плену в ходе 44-дневной войны 2020 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом на встрече с российскими журналистами в Степанакерте 10 ноября заявил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян, добавив, что Азербайджан подтвердил данные о 40 армянах, находящихся в плену, трое из которых - гражданские лица.
По словам Степаняна, властям Арцаха ничего не известно о судьбе 20 человек, в основном пожилых людях и людях с психическими расстройствами.