Ճարտարում 47 տեղահանված ընտանիք է հաստատվել. քաղաքապետ (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ճարտարի քաղաքապետ Վլադիկ Հովհաննիսյանը:
Խոսելով բնակավայրի հիմնադրման ու անվան նշանակության մասին՝ մեր զրուցակիցը տեղեկացրել է, որ այն հիմնադրվել է դեռևս 4-րդ դարում. շինարարական աշխատանքներ կատարելու ընթացքում Ճարտարում հայտնաբերվել է այդ ժամանակաշրջանին վերագրվող խոյակ: «Ճարտար» անվանումն էլ, ըստ մեր զրուցակցի, առաջացել է բնակիչների հմուտ, ձեռներեց, ճարտարախոս լինելու առանձնահատկություններից։
«Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո 47 ընտանիք է հաստատվել այստեղ՝ 156 հոգով: Նրանք օգտվել են ԿԽՄԿ-ի կողմից տեղահանվածներին տրամադրվող աջակցությունից: Քաղաքում գործում է հիվանդանոց, 3 հանդիսությունների սրահ, մարզադահլիճ, 2 մարզադաշտ, արվեստի դպրոց, մարզամշակութային պալատ, որը կրում է հերոս Սևակ Ղուկասյանի անունը, ով 2011 թվականի ապրիլի 29-ին հերոսաբար ընկավ թշնամու գնդակից:
Այստեղ է գտնվում Սուրբ Վարդանանց եկեղեցին, որը բնակիչների աղոթատեղին է դարձել: 2018 թվականի հունիսի 16-ին տեղի է ունեցել եկեղեցու օծման հանդիսավոր արարողությունը։ Այն կառուցվել է «Ղարաբաղի գյուղերի զարգացման» հիմնադրամի միջոցներով։
Ճարտարն ունի 4 դպրոց, որտեղ հաճախում է 560 աշակերտ, և 2 մանկապարտեզ. յուրաքանչյուրն ունի 85 սան: Քաղաքը գազաֆիկացված է ապահովված էլեկտրաէներգիայով, ջրամատակարարմամբ»,- ներկայացրել է Վ. Հովհաննիսյանը:
Մեր զրուցակիցը ցավով նշեց, որ 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի ընթացքում հանուն Արցախի նահատակվեցին 43 ճարտարեցիներ, որոնց անունն ու գործը արժևորվում են ապրողների նվիրումով:
Անդրադառնալով բնակիչների զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցը նշեց, որ պատերազմից հետո շուրջ 75 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք է մնացել թշնամու տիրապետության տակ, սակայն ճարտարցիները չեն ընկճվում, շարունակում են զբաղվել հողագործությամբ՝ շենացնելով հարազատ բնակավայրը:

В Чартаре поселились 47 семей вынужденных переселенцев. Мэр (фотографии)
СТЕПАНАКЕРТ, 10 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил мэр Чартара Владик Ованнисян.
Говоря об основании поселения и значении названия, наш собеседник сообщил, что оно было основано в IV веке. Капитель, относящаяся к тому периоду, была найдена в Чартаре во время строительных работ. Название «Чартар», по словам нашего собеседника, возникло из-за того, что жители были умелыми, предприимчивыми, красноречивыми.
«После 44-дневной войны в Арцахе здесь поселились 47 семей - 156 человек. Они воспользовались помощью, оказываемой МККК перемещенным лицам. В городе есть больница, 3 банкетных зала, спортзал, 2 стадиона, школа искусств, дворец спорта и культуры имени героя Севака Гукасяна, героически павшего 29 апреля 2011 года от вражеской пули.
Здесь находится церковь Св. Вардананца, ставшая местом поклонения жителей. 16 июня 2018 года состоялась торжественная церемония освящения церкви. Она построена на средства фонда «Развитие сел Карабаха».
В Чартаре 4 школы, в которых обучается 560 учащихся, и 2 детских сада, в каждой по 85 воспитанников. В город подведены газ, электричество и вода», - представил В. Ованнисян.
Наш собеседник с сожалением отметил, что во время Арцахской войны 2020 года 43 чартарца погибли во имя Арцаха, имя и труд которых ценятся преданностью живых.
Касательно занятости жителей наш собеседник отметил, что после войны около 75 гектаров сельскохозяйственных угодий остались под контролем врага, но жители Чартара не отчаиваются, они продолжают заниматься земледелием, улучшая родное поселение.