Հայկական ԶՈՒ գործողություններից հետո Ադրբեջանը դիմել է ռուսական կողմին․ ՀՀ ՊՆ-ն պարզաբանում է Սև լճի հատվածում տեղի ունեցածը
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն անդրադարձել է Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության տարածած տեղեկատվությանը, թե Սև լճի հառվածում 60 հայ զինծառայող հայտնվել է շրջափակման մեջ և միայն ռուսական կողմի միջնորդությամբ նրանք ազատ են արձակվել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է, որ ադրբեջանական կողմի սադրանքից հետո հայկական զինված ուժերի գործողություններից հետո հենց Ադրբեջանն  է դիմել ռուսական կողմին՝ իրադրությունը հանգուցալուծելու խնդրանքով։
«Նոյեմբերի 10-ին ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցներ տեղեկություն էին տարածել այն մասին, թե իբր ՀՀ Սյունիքի մարզի Սև լճի տարածքում ծեծկռտուք է տեղի ունեցել հայ և ադրբեջանցի զինվորականների միջև, և որ մի խումբ հայ զինծառայողներ հայտնվել են շրջափակման մեջ։
Այս ապատեղեկատվությանը, ավելի ուշ, միացավ նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, հայտարարելով, թե 60 հայ զինծառայող հայտնվել է շրջափակման մեջ, և միայն ռուսական կողմի միջնորդությամբ նրանք ազատ են արձակվել։ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության հայտարարությունը բացահայտ ապատեղեկատվություն է։ Ավելին՝ Սև լճի տարածքում ադրբեջանական կողմի սադրանքին հաջորդած հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումների գործողություններից հետո ադրբեջանական ԶՈՒ-ն է դիմել ռուսական կողմին՝ իրադրությունը հանգուցալուծելու խնդրանքով, և հենց ռուսական կողմի ակտիվ աշխատանքի շնորհիվ է հաջողվել կայունացնել իրադրությունը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ իրադրությունը Սև լճի տարածքում գտնվում է ՀՀ ԶՈՒ լիարժեք վերահսկողության ներքո»,- ասված է ՀՀ ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ։

После действий армянских ВС Азербайджан обратился к российской стороне: МО о событиях на озере Сев Лич
Министерство обороны Республики Армения опровергает распространенную Министерством обороны Азербайджана информацию, что 60 армянских военнослужащих на озере Сев Лич оказались в окружении, и лишь при посредничестве российской стороны они были освобождены.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 ноября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. В распространенном Министерством обороны РА сообщении уточняется, что после провокации азербайджанской стороны и ответных действий Вооруженных сил Армении, именно Азербайджан обратился к российской стороне с просьбой разрешить ситуация.
«10 ноября некоторые азербайджанские СМИ распространили информацию, якобы на территории у озера Сев Лич Сюникской области Армении между армянскими и азербайджанскими военными произошла драка, и в результате группа армянских военнослужащих оказалась в окружении.
Эту дезинформацию позднее подхватило и Министерство обороны Азербайджана, заявив, что 60 армянских военнослужащих оказались в окружении, и лишь при посредничестве российской стороны они были освобождены. Заявление оборонного ведомства Азербайджана - откровенная дезинформация. Более того, после ответных действий подразделений Вооруженных сил Армении, последовавших за провокацией азербайджанской стороны на территории у озера Сев Лич, именно азербайджанские ВС обратились к российской стороне с просьбой разрешить ситуацию, и  благодаря активной работе российской стороны ситуацию удалось стабилизировать.
Министерство обороны Республики Армения подтверждает, что ситуация на территории у озера Сев Лич находится под полным контролем ВС Армении», - говорится в сообщении МО Армении.