Հայկական ԶՈՒ գործողություններից հետո Ադրբեջանը դիմել է ռուսական կողմին․ ՀՀ ՊՆ-ն պարզաբանում է Սև լճի հատվածում տեղի ունեցածը
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն անդրադարձել է Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության տարածած տեղեկատվությանը, թե Սև լճի հառվածում 60 հայ զինծառայող հայտնվել է շրջափակման մեջ և միայն ռուսական կողմի միջնորդությամբ նրանք ազատ են արձակվել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է, որ ադրբեջանական կողմի սադրանքից հետո հայկական զինված ուժերի գործողություններից հետո հենց Ադրբեջանն  է դիմել ռուսական կողմին՝ իրադրությունը հանգուցալուծելու խնդրանքով։
«Նոյեմբերի 10-ին ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցներ տեղեկություն էին տարածել այն մասին, թե իբր ՀՀ Սյունիքի մարզի Սև լճի տարածքում ծեծկռտուք է տեղի ունեցել հայ և ադրբեջանցի զինվորականների միջև, և որ մի խումբ հայ զինծառայողներ հայտնվել են շրջափակման մեջ։
Այս ապատեղեկատվությանը, ավելի ուշ, միացավ նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, հայտարարելով, թե 60 հայ զինծառայող հայտնվել է շրջափակման մեջ, և միայն ռուսական կողմի միջնորդությամբ նրանք ազատ են արձակվել։ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության հայտարարությունը բացահայտ ապատեղեկատվություն է։ Ավելին՝ Սև լճի տարածքում ադրբեջանական կողմի սադրանքին հաջորդած հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումների գործողություններից հետո ադրբեջանական ԶՈՒ-ն է դիմել ռուսական կողմին՝ իրադրությունը հանգուցալուծելու խնդրանքով, և հենց ռուսական կողմի ակտիվ աշխատանքի շնորհիվ է հաջողվել կայունացնել իրադրությունը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ իրադրությունը Սև լճի տարածքում գտնվում է ՀՀ ԶՈՒ լիարժեք վերահսկողության ներքո»,- ասված է ՀՀ ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ։

The statement of the Ministry of Defense of Azerbaijan that 60 Armenian servicemen had been besieged in the Sev Lake section is disinformation, the Ministry of Defense of Armenia reported.
Defense ministry denies reports claiming 60 Armenian servicemen have been besieged in area of Lake Sev
STEPANAKERT, NOVEMBER 11, ARTSAKHPRESS: “On November 10, several Azerbaijani media outlets reported that a fight has allegedly taken place between the Armenian and Azerbaijani servicemen in the territory of Lake Sev of Armenia’s Syunik province and that a group of Armenian servicemen have been besieged.
Later, the Ministry of Defense of Azerbaijan also spread disinformation by declaring that 60 Armenian servicemen had been besieged and that only through the mediation of the Russian side were they released. The statement of the Ministry of Defense of Azerbaijan is blatant disinformation. What’s more, after the operations of the units of the Armenian Armed Forces that followed the provocation of the Azerbaijani side, the Azerbaijani Armed Forces applied to the Russian side with the request to solve the situation, and it was thanks to the active efforts of the Russian side that the situation became stable.
The Defense Ministry of Armenia reaffirms that the situation in the territory of Lake Sev is under the full control of the Armenian Armed Forces”, the statement says.