Ջո Բայդենը եւ Սի Ցզինպինը նոյեմբերի 15-ին վիրտուալ գագաթնաժողով կանցկացնեն
Սպասվում է, որ նոյեմբերի 15-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը վիրտուալ գագաթնաժողով կանցկացնի իր չինացի գործընկեր Սի Ցզինպինի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ե՛ւ CNN-ը, ե՛ւ Politico-ն, վկայակոչելով անանուն աղբյուրները, հայտնում են, որ հանդիպումը նախնական նախատեսված է երկուշաբթի օրը, փոխանցում է news.am-ը։
Աշխարհի երկու խոշորագույն տնտեսությունների միջեւ հարաբերությունները վերջին շաբաթներին վատթարացել են, մասամբ՝ Թայվանի պատճառով: Վաշինգտոնը բազմիցս խոստացել է իր աջակցությունը Թայվանին, երբ ԱՄՆ-ն եւ Չինաստանը Գլազգոյի գագաթնաժողովին անսպասելիորեն համաձայնություն ձեռք բերեցին կլիմայի վերաբերյալ:
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն այս շաբաթ ասել էր, որ երկու նախագահները, որոնք անձամբ չեն հանդիպել հունվարին Բայդենի` պաշտոնը ստանձնելուց հետո, «շուտով» վիրտուալ բանակցություններ կանցկացնեն։
Պատասխանելով հանդիպման մասին հարցին՝ Չինաստանի ԱԳՆ-ն ասել է, որ երկու պետությունների ղեկավարները «պայմանավորվել էին հաճախակի կապ պահպանել տարբեր ձեւաչափերի միջոցով։
«Ներկայումս Չինաստանը եւ Միացյալ Նահանգները սերտ կապի մեջ են առաջնորդների գագաթնաժողովի վերաբերյալ կոնկրետ համաձայնագրի հարցով»,- ասել է նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Վան Վենբինը:
Բայդենն ու Սին երկու անգամ հեռախոսով զրուցել են այն բանից հետո, երբ դեմոկրատը Սպիտակ տուն տեղափոխվեց: Զույգը նաեւ շատ է հանդիպել, երբ Բայդենը Բարաք Օբամայի փոխնախագահն էր, իսկ Սին Հու Ցզինթաոյի փոխնախագահն էր:
Բայդենը հույս ուներ հանդիպել Սիի հետ Հռոմում G-20-ի վերջին գագաթնաժողովին, սակայն Չինաստանի առաջնորդը դուրս չէր գալիս երկրից Covid-19 համավարակի սկզբից ի վեր եւ փոխարենը համաձայնել էր վիրտուալ բանակցություններին մինչեւ տարեվերջ:

Джо Байден и Си Цзиньпином проведут виртуальный саммит 15 ноября
Ожидается, что президент США Джо Байден проведет 15 ноября долгожданный виртуальный саммит со своим китайским коллегой Си Цзиньпином.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 ноября, АРЦАХПРЕСС- Сообщают американские СМИ. И CNN, и Politico со ссылкой на неназванные источники заявили, что встреча предварительно назначена на понедельник, передает news.am.
Отношения между двумя крупнейшими экономиками мира ухудшились в последние недели, в частности, из-за Тайваня. Вашингтон неоднократно заявлял о своей поддержке Тайваня, при этом США и Китай неожиданно достигли соглашения по климату на саммите в Глазго.
Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил на этой неделе, что два президента, которые не встречались лично с тех пор, как Байден вступил в должность в январе, «скоро» проведут виртуальные переговоры.
Отвечая на вопрос о встрече, министерство иностранных дел Китая заявило, что главы двух государств «договорились поддерживать частые контакты с помощью различных форматов.
«В настоящее время Китай и США находятся в тесном контакте по поводу конкретной договоренности о саммите лидеров», - сказал официальный представитель министерства Ван Вэньбинь.
Байден и Си дважды разговаривали по телефону с тех пор, как -демократ переехал в Белый дом. Пара также много встречалась, когда Байден был вице-президентом Барака Обамы, а Си был вице-президентом Ху Цзиньтао.
Байден надеялся встретиться с Си на недавнем саммите Группы 20 в Риме, но китайский лидер не выезжал с начала пандемии Covid-19 и вместо этого согласился на виртуальные переговоры до конца года.