Փառուխի ազատ բնակֆոնդը սիրով կտրամադրենք մեր տեղահանված հայրենակիցներին. համայնքապետ
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Փառուխ համայնքը Արցախի հնագույն բնակավայրերից է։ Գյուղի պատմությունը սկսվում է 9֊րդ դարից։
Փառուխի ազատ բնակֆոնդը սիրով կտրամադրենք մեր  տեղահանված հայրենակիցներին. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Փառուխի համայնքապետ Վարդան Միքայելյանը:
«Ազատ բնակֆոնդից մեծ սիրով բնակարաններ կտրամադրենք տեղահանված մեր հայրենակիցներին։ Համոզված եմ՝ նրանք նոր շունչ հաղորդեն մեր գյուղին: Համայնքապետարանի շենքը վթարային է, բուժկետը՝ նույնպես: Գյուղամիջյան ճանապարհները գտնվում են բարեկարգ վիճակում: Մոտ մեկ տարի է՝ դպրոցը չի գործում. համայնքում դպրոցահասակ երեխաներ չկան»,- պատմել է համայնքի ղեկավարը:
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ երբեմնի աշխույժ գյուղն այսօր աշխատող ձեռքի կարիք է զգում։
«Մեր բնությունը շատ գեղեցիկ է։ Մրգատու ծառերն էլ կքած են բերքի ծանրությունից։ Պատերազմից հետո 60 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք է մնացել թշնամու տիրապետության տակ, բայց մարդիկ չեն ընկրկում: Գյուղի աշխարհագրական դիրքը նպաստավոր է նաև անասնապահությամբ զբաղվելու համար. այսօր գյուղում ապրող մարդիկ զարգացնում են գյուղատնտեսության հենց այդ ճյուղը»,- ընդգծել է Վ. Միքայելյանը:

Мы с радостью предоставим нашим переселенцам свободный жилищный фонд Паруха: Глава общины
Община Парух Аскеранского района Арцаха - одно из древнейших поселений Арцаха. История села восходит к 9 веку.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Парух Вардан Микаелян.
«Мы с радостью предоставим нашим переселенцам квартиры из свободного жилищного фонда. Уверен, они вдохнут новую жизнь в нашу деревню. Здание муниципалитета находится в аварийном состоянии, как и медпункт. Сельские дороги в хорошем состоянии. Школа не работает около года. В общине нет детей школьного возраста », - рассказал глава общины.
Наш собеседник отметил, что некогда оживленное село сегодня нуждается в рабочей руке.
«Наша природа очень красива. Плодовые деревья дают много урожая. После войны под контролем врага оставалось 60 гектаров сельскохозяйственных угодий, но люди не отступают. Географическое положение села благоприятно для животноводства. Люди, живущие сегодня в селе, развивают именно эту отрасль сельского хозяйства», - подчеркнул В. Микаелян.