Փառուխի ազատ բնակֆոնդը սիրով կտրամադրենք մեր տեղահանված հայրենակիցներին. համայնքապետ
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Փառուխ համայնքը Արցախի հնագույն բնակավայրերից է։ Գյուղի պատմությունը սկսվում է 9֊րդ դարից։
Փառուխի ազատ բնակֆոնդը սիրով կտրամադրենք մեր  տեղահանված հայրենակիցներին. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Փառուխի համայնքապետ Վարդան Միքայելյանը:
«Ազատ բնակֆոնդից մեծ սիրով բնակարաններ կտրամադրենք տեղահանված մեր հայրենակիցներին։ Համոզված եմ՝ նրանք նոր շունչ հաղորդեն մեր գյուղին: Համայնքապետարանի շենքը վթարային է, բուժկետը՝ նույնպես: Գյուղամիջյան ճանապարհները գտնվում են բարեկարգ վիճակում: Մոտ մեկ տարի է՝ դպրոցը չի գործում. համայնքում դպրոցահասակ երեխաներ չկան»,- պատմել է համայնքի ղեկավարը:
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ երբեմնի աշխույժ գյուղն այսօր աշխատող ձեռքի կարիք է զգում։
«Մեր բնությունը շատ գեղեցիկ է։ Մրգատու ծառերն էլ կքած են բերքի ծանրությունից։ Պատերազմից հետո 60 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք է մնացել թշնամու տիրապետության տակ, բայց մարդիկ չեն ընկրկում: Գյուղի աշխարհագրական դիրքը նպաստավոր է նաև անասնապահությամբ զբաղվելու համար. այսօր գյուղում ապրող մարդիկ զարգացնում են գյուղատնտեսության հենց այդ ճյուղը»,- ընդգծել է Վ. Միքայելյանը:

We are ready to provide our vacant apartments to our displaced compatriots. Head of Parukh Community
The Parukh community of Artsakh's Askeran region is one of the ancient settlements of Artsakh. The history of the village dates back to the 9th century.
STEPANAKERT, NOVEMBER 12, ARTSAKHPRESS:  The head of the community Vardan Mikayelyan told "Artsakhpress".
"We will gladly provide apartments to our displaced compatriots from the free housing stock. The municipality building and the aid station  are in deplorable condition. The rural roads are in good condition. The school has not been operating for about a year. There are no school-age children in the community, ”said the head of the community.
''Our nature is very beautiful. Due to the war, 60 hectares of agricultural land has remained under enemy control. The geographical location of the village is favorable for cattle breeding. People living in the village today are developing that very branch of agriculture," he said.