ԼՂ հակամարտությունը չի կարող լուծվել ուժով. Մհեր Գրիգորյանը հակադարձել է Ադրբեջանի վարչապետին
ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի առցանց նիստի ժամանակ Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը  հակադարձել է Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովին այն բանից հետո, երբ վերջինս հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը մնացել է անցյալում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը իր ելույթում կրկնել է երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերը, թե «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը  մնացել է անցյալում և Ադրբեջանում ներկայումս  երկու շրջան կա ` Ղարաբաղյան և Արևելյան Զանգեզուրի»:
Ի պատասխան այդ հայտարարությանը` Մհեր Գրիգորյանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն չի կարող լուծվել ուժի միջոցով և  հակամարտության կարգավորմանը կարելի է հասնել խաղաղ ճանապարհով ՝ բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջազգային մանդատի շրջանակներում։
«Վերահաստատում եմ, որ Հայաստանը հավատարիմ եղել է, մնում է և կլինի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների բոլոր կետերի կատարմանը: Ընդ որում, ես ուզում եմ վերընթերցել կամ վերաշարադրել շատ կարևոր նրբություն` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի կարող լուծվել ուժով։ Հակամարտության կարգավորմանը կարելի է հասնել խաղաղ ճանապարհով ՝ բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջազգային մանդատի շրջանակներում։ Եվ այս իմաստով տարածաշրջանում խաղաղ զարգացման փուլ դուրս գալու, իրավիճակը լիցքաթափելու համար անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանը կառուցողական դիրքորոշում որդեգրի և հրաժարվի ագրեսիվ հռետորաբանության և թշնամական գործողությունների քաղաքականությունից»,- եզրափակել է Գրիգորյանը:

Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan had to correct and respond to the Azeri prime minister’s remarks who falsely claimed during his speech to CIS counterparts that the Nagorno Karabakh conflict is in the past.
CIS meeting: Azerbaijan again falsely claims Karabakh conflict is over, Armenia fires back
STEPANAKERT, NOVEMBER 12, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Speaking during the online meeting of the CIS Heads of Government, the Azerbaijani Prime Minister Ali Asadov repeated his president Ilham Aliyev’s false narrative that “Nagorno Karabakh conflict is in the past and currently there are two regions in Azerbaijan –Karabakh and the Eastern Zangezur.”
In response, Grigoryan emphasized that the Nagorno Karabakh conflict cannot be solved with force and that the resolution of the conflict can only be achieved through peaceful ways, exclusively within the framework of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship’s international mandate.
“I reiterate that Armenia was, is and will continue being committed to the implementation of all clauses of the 2020 November 9 and 2021 January 11 statements. Moreover, I’d like to repeat a very important nuance – the Nagorno Karabakh conflict cannot be solved through force. The resolution of the conflict can be achieved peacefully, exclusively within the framework of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship’s international mandate. And from this perspective entering a phase of peaceful development in the region and de-escalating the situation requires Azerbaijan to adopt a constructive stance and abandon its policy of aggressive rhetoric and hostile actions,” the Armenian Deputy PM said.