Ադրբեջանը զրահատեխնիկայով ներխուժել է ՀՀ տարածք, այնուհետև բանակցությունների արդյունքում դուրս եկել
Հայաստանի անվտանգության խորհուրդը հայտարարություն է տարածել՝ հայտնելով, որ նոյեմբերի 14-ին ժամը 13.00-ի սահմաններում հայ-ադրբեջանական սահմանագծի արեւելյան տեղամասերից մեկում Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները զրահատեխնիկայի աջակցությամբ ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինտեխնիկան եւ զորքը բանակցությունների արդյունքում դուրս են եկել ՀՀ տարածքից, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները դուրս են բերվել վերոնշյալ չորս մարտական դիրքերից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայաստանի անվտանգության խորհրդի հայտարարությունը.
«Ադրբեջանական ԶՈւ գործողությունների հետեւանքով Հայաստանի ԶՈւ չորս մարտական դիրքեր հայտնվել էին շրջափակման մեջ: ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինտեխնիկան եւ զորքը բանակցությունների արդյունքում դուրս են եկել ՀՀ տարածքից, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները դուրս են բերվել վերոնշյալ չորս մարտական դիրքերից: Այնուամենայնիվ՝ նշված հատվածում շարունակում են ծավալված մնալ դեռեւս ս/թ մայիսին ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինծառայողներ:
Լուրերը, թե ՀՀ ԶՈւ վերադաս հրամանատարության կամ քաղաքական իշխանության կողմից դիմադրություն ցույց չտալու հրաման է արձակվել՝ իրականությանը չեն համապատասխանում: Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդը համապատասխան մարմիններին հանձնարարել է իրականացնել միջադեպի պատշաճ քննություն:
Անվտանգության խորհուրդը Ռուսաստանի Դաշնության, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության եւ միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում Ադրբեջանի զինված ուժերի շարունակական ագրեսիվ գործողությունների վրա եւ ընդգծում, որ այդ գործողություններն ուղղված են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության դեմ, ինչպես նաեւ հակասում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին:
Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդը արտահայտում է իշխանությունների եւ ժողովրդի վճռականությունը  հայրենիքի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը եւ անկախությունը պաշտպանելու գործում:
Անդրադառնալով Գորիս-Կապան եւ Կապան-Ճակատեն ավտոճանապարհների՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հատվածներին, հարկ ենք համարում ընդգծել, որ դրանք դեռեւս ԽՍՀՄ տարիների՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմաններին վերաբերվող ուղղակի իրավական նշանակություն ունեցող փաստաթղթերի համաձայն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չեն գտնվում: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկել Սյունիքի մարզում այլընտրանքային ճանապարհների նոր ցանցի ստեղծման ուղղությամբ եւ այդ աշխատանքներն առաջիկայում ավարտին կհասցվեն: Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետության որեւէ բնակավայր կենսապահովման ճանապարհից զրկված չէ:
Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդը շարունակում է ընդգծել հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը, այն է՝ Խորհրդային Հայաստանի եւ Խորհրդային Ադրբեջանի դե յուրե հաստատված սահմանագծից զորքերի հայելային ետքաշում եւ միջազգային հովանու ներքո սահմանների դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի գործընթացի մեկնարկ:
Նաեւ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը կոչ ենք անում ակտիվացնել ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ եւ համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ»:

The Security Council of Armenia issued a statement today, informing that on November 14, at around 13:00, the units of the Azerbaijani armed forces, with the support of armored vehicles, invaded into the sovereign territory of Armenia in one of the eastern sections of the Armenian-Azerbaijani borderline. The statement says that the Azerbaijani military equipment and troops were withdrawn from the territory of Armenia as a result of negotiations.
Azerbaijani military pulls back after invading into Armenia
STEPANAKERT, NOVEMBER 15, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Due to the actions of the Azerbaijani armed forces, four combat positions of the Armenian Armed Forces were besieged. As a result of negotiations, the Azerbaijani military equipment and troops, that invaded the sovereign territory of Armenia, left the territory of Armenia, the units of the Armenian Armed Forces have been withdrawn from the aforementioned four combat positions. Nevertheless, Azerbaijani servicemen, who have invaded Armenia’s sovereign territory since May this year, continue to be deployed in the aforementioned section.
The reports, according to which the top command of the Armenian Armed Forces or the political authorities ordered not to show resistance, have nothing to do with the reality. The Security Council of Armenia tasked the respective authorities to properly investigative the incident.
The Security Council draws the attention of the Russian Federation, the Collective Security Treaty Organization and the international community on the continuous aggressive actions of the Azerbaijani armed forces and states that these actions are directed against the sovereignty, territorial integrity of Armenia, the regional security and stability, as well as contradict the provisions of the November 9, 2020 trilateral statement.
The Security Council of Armenia expresses the determination of the authorities and the people in defending the sovereignty, territorial integrity and independence of the homeland.
As for the sections of the Goris-Kapan and Kapan-Chakaten roads, that have come under the control of Azerbaijan, we want to emphasize that they are not in the territory of Armenia according to the Soviet-year documents of direct legal significance relating to the borders of Armenia and Azerbaijan. The government of Armenia has taken measures to create a new network of alternative roads in Syunik province, and these works will be completed soon. We want to note that no settlement of Armenia has been deprived of vital roads.
The Security Council of Armenia continues emphasizing the necessity of the peaceful resolution of the Armenian-Azerbaijani border situation, that is the withdrawal of troops from de jure established borderline between Soviet Armenia and Soviet Azerbaijan in mirrored fashion and the launch of demarcation and delimitation process under international auspices.
We also call on the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship to activate efforts for the peaceful and comprehensive settlement of the Nagorno Karabakh conflict”, the Security Council’s statement says.