Սի Ծինպինը եւ Բայդենը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների ռազմավարական հարցեր
ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ծինպինը եւ ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը տեսակոնֆերանսի ռեժիմով հանդիպման ընթացքում քննարկել են երկու երկրների հարաբերությունների ռազմավարական եւ հիմնարար հարցերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Նոյեմբերի 16-ին այդ մասին հաղորդել Է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը:
«Կողմերը կարծիքների լիակատար եւ խորը փոխանակում են  կատարել չին-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման ռազմավարական, համապարփակ եւ հիմնարար խնդիրների, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող կարեւոր հարցերի  շուրջը»,- նշում Է հեռուստաալիքը: Ինչպես հայտնել Է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը, երկու ղեկավարների առցանց հանդիպումն սկսվել Է 08:46-ին (Երեւանի ժամանակով 04՛:46-ին):
Առաջին կեսը տեւել Է շուջ 1 ժամ 56 րոպե, ինչից հետո կողմերը գնացել են ընդմիջման: Հանդիպման երկրորդ մասն սկսվել Է Պեկինի ժամանակով 11:06-ին (Երեւանի ժամանակով 07:06-ին ) եւ տեւել շուրջ 1 ժամ 18 րոպե: Ընդհանուր առմամբ երկու ղեկավարների բանակցությունները տեւել են մոտավորապես 3 ժամ 14 րոպե: Սա երկու ղեկավարների առաջին պաշտոնական հանդիպումն Է 2021 թվականի հունվարին Բայդենի՝ ԱՄՆ-ի նախագահի պաշտոնն ստանձնելու պահից ի վեր: Ավելի վաղ նրանք փոխանակել են ուղերձներ եւ հեռախոսազանգեր: Բայդենի եւ Սի Ծինպինի միջեւ վերջին հեռախոսազրույցը կայացել Է սեպտեմբերի 10-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

China’s leader Xi Jinping and US President Joe Biden have discussed the strategic and fundamental issues of the relations between the two countries during a video conference, TASS reports citing China Central Television.
Xi Jinping, Biden discuss strategic issues of China-US relations
STEPANAKERT, NOVEMBER 16, ARTSAKHPRESS: “The sides held a complete and profound exchange of opinions on the strategic, comprehensive and fundamental issues of the development of Chinese-American relations as well as the important issues of mutual interest”, the TV channel noted.
The first half of the meeting lasted about 1 hour 56 minutes after which the sides took a break. The second half of the meeting began at 11:06 Beijing time and lasted about 1 hour 18 minutes. In total, the talks lasted about 3 hours 14 minutes.
This is the first official meeting between the two leaders since the US president assumed office in January 2021.