Այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, «Բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմավարական պլանավորման կենտրոն» հիմնադրամում կազմակերպվել է հանդիպում-քննարկում ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ:
«Կանգնիր Արցախի կողքին» կարգախոսով դրամահավաքի նպատակը Արցախի վերականգնմանը նպաստելն է. կազմակերպվել է հանդիպում-քննարկում ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ քննարկվել են Հիմնադրամի գործունեությանը, իրականացված և ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերին, դեկտեմբերի 10-ին Արցախում առաջին անգամ կայանալիք հեռուստամարաթոնին, հիմնադրամի հետագա անելիքներին վերաբերող հարցեր:
Բացման խոսքով հանդես եկավ «Բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմավարական պլանավորման կենտրոն» հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի օգնական Հակոբ Ավանեսյանը և նշեց, որ հիմնադրամի գործունեության առաջնային սկզբունքը թափանցիկությունն է:
«Թափանցիկության ապահովման նպատակով ԲՏՌՊԿ հիմնադրամի կողմից ստեղծվել է համայն հայությանը միավորող օնլայն հարթակ՝ ahimnadram.com –ը: Հարթակն ապահովում է ներդրող-հիմնադրամ-շահառու փոխհարաբերությունների արդյունավետությունը և վստահությունը: Կայքն այնպես է կազմված, որպեսզի ցանկացած ներդրող կարողանա հետևել իր կատարած ներդրումների օգտագործման ընթացքին և տեսնել թե, որ փուլում է գտնվում այն: Քանի որ արցախցին, ապրելով իր հայրենիքում, ավելի լավ գիտի առկա խնդիրները, միանգամից կարող ենք տեղային սրսկում իրականացնել, այսինքն՝ պոտենցիալ ներդրողը տեսնում է մեր հայրենակիցների կողմից ներկայացված ծրագրերը», - նշեց Հ. Ավանեսյանը:
Հիմնադրամի Սփյուռքի և միջազգային կառույցների հետ կապերի բաժնի պետ Էմմա Պետրոսյանի խոսքով՝ «Բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմավարական պլանավորման կենտրոն» հիմնադրամն Արցախի հետպատերազմյան հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված համակարգ է, որի նպատակն է վերականգնել Արցախի սոցիալ ֊տնտեսական վիճակը, ինչպես նաև օգնել տեղահանված արցախցիներին կառուցել իրենց ապագան հայրենիքում՝ ընդգրկելով նրանց Արցախի զարգացմանն ուղղված իրատեսական և նորարարական տարբեր ծրագրերում։
Կառույցի Բարեգործական և ինվեստիցիոն ծրագրերի ռազմավարական պլանավորման բաժնի պետ Բելլա Սարգսյանը ներկայացրեց Հիմնադրամի գործունեության ուղղություններից մեկը՝ ստարտափերի և բիզնես նախագծերի աջակցության ծրագիրը, ներկայացվող ծրագրերի ընդունման ընթացակարգը և կայքում արդեն իսկ տեղադրված ու հասանելի ծրագրերը, որոնք դրամահավաքի միջոցով կֆինանսավորվեն:
Նշենք, որ Արցախի «Բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմավարական պլանավորման կենտրոն» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 10-ին Արցախում առաջին անգամ կանցկացվի հեռուստամարաթոն, որի ընթացքում հանգանակված ամբողջ գումարը կուղղվի Արցախի զարգացմանն ու շենացմանը:

Fundraiser entitled "Stand by Artsakh" will promote the restoration of Artsakh. A meeting-discussion with media representatives held in Stepanakert
On November 16, a meeting-discussion with media representatives was organized at the "High Technologies and Strategic Planning Center" Foundation.
STEPANAKERT, NOVEMBER 16, ARTSAKHPRESS: As "Artsakhpress" reports, during the meeting, issues related to the Fund's activities, implemented and ongoing programs, the telethon to be held in Artsakh for the first time on December 10, and the Fund's further activities were discussed.
Hakob Avanesyan, the Assistant of Director General of the Center for High Technologies and Strategic Planning Center, made an opening speech, noting that the primary principle of the Foundation's activity is transparency.
"In order to ensure transparency, the "High Technologies and Strategic Planning Center" Foundation has created an online platform uniting all Armenians - ahimnadram.com.
The platform ensures the effectiveness and trust of the investor-fund-beneficiary relationship. Since the people of Artsakh, living in their homeland, know the existing problems better, we can immediately carry out “a local injection”, that is, the potential investor sees the programs presented by our compatriots," said H. Avanesyan.
According to Emma Petrosyan, Head of the Foundation's Diaspora and International Relations Department, the "High Technologies and Strategic Planning Center" Foundation aimed at resolving Artsakh's post-war problems, with the aim of restoring Artsakh's socio-economic status and helping displaced Artsakh people to build their future, involving them in various realistic and innovative programs aimed at the development of Artsakh.
Bella Sargsyan, the head of the Strategic Planning Department of the Charitable Investment Programs, presented one of the Fund's activities: the Startups and Business Project Support Program, the program acceptance procedure and the programs already posted and available on the website, which will be funded through fundraising.
It should be noted that on the initiative of the "High Technologies and Strategic Planning Center" Foundation, a telethon will be held in Artsakh for the first time on December 10 this year, during which all the money raised will be directed to the development and upgrading of Artsakh.