Այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, «Բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմավարական պլանավորման կենտրոն» հիմնադրամում կազմակերպվել է հանդիպում-քննարկում ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ:
«Կանգնիր Արցախի կողքին» կարգախոսով դրամահավաքի նպատակը Արցախի վերականգնմանը նպաստելն է. կազմակերպվել է հանդիպում-քննարկում ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ քննարկվել են Հիմնադրամի գործունեությանը, իրականացված և ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերին, դեկտեմբերի 10-ին Արցախում առաջին անգամ կայանալիք հեռուստամարաթոնին, հիմնադրամի հետագա անելիքներին վերաբերող հարցեր:
Բացման խոսքով հանդես եկավ «Բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմավարական պլանավորման կենտրոն» հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի օգնական Հակոբ Ավանեսյանը և նշեց, որ հիմնադրամի գործունեության առաջնային սկզբունքը թափանցիկությունն է:
«Թափանցիկության ապահովման նպատակով ԲՏՌՊԿ հիմնադրամի կողմից ստեղծվել է համայն հայությանը միավորող օնլայն հարթակ՝ ahimnadram.com –ը: Հարթակն ապահովում է ներդրող-հիմնադրամ-շահառու փոխհարաբերությունների արդյունավետությունը և վստահությունը: Կայքն այնպես է կազմված, որպեսզի ցանկացած ներդրող կարողանա հետևել իր կատարած ներդրումների օգտագործման ընթացքին և տեսնել թե, որ փուլում է գտնվում այն: Քանի որ արցախցին, ապրելով իր հայրենիքում, ավելի լավ գիտի առկա խնդիրները, միանգամից կարող ենք տեղային սրսկում իրականացնել, այսինքն՝ պոտենցիալ ներդրողը տեսնում է մեր հայրենակիցների կողմից ներկայացված ծրագրերը», - նշեց Հ. Ավանեսյանը:
Հիմնադրամի Սփյուռքի և միջազգային կառույցների հետ կապերի բաժնի պետ Էմմա Պետրոսյանի խոսքով՝ «Բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմավարական պլանավորման կենտրոն» հիմնադրամն Արցախի հետպատերազմյան հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված համակարգ է, որի նպատակն է վերականգնել Արցախի սոցիալ ֊տնտեսական վիճակը, ինչպես նաև օգնել տեղահանված արցախցիներին կառուցել իրենց ապագան հայրենիքում՝ ընդգրկելով նրանց Արցախի զարգացմանն ուղղված իրատեսական և նորարարական տարբեր ծրագրերում։
Կառույցի Բարեգործական և ինվեստիցիոն ծրագրերի ռազմավարական պլանավորման բաժնի պետ Բելլա Սարգսյանը ներկայացրեց Հիմնադրամի գործունեության ուղղություններից մեկը՝ ստարտափերի և բիզնես նախագծերի աջակցության ծրագիրը, ներկայացվող ծրագրերի ընդունման ընթացակարգը և կայքում արդեն իսկ տեղադրված ու հասանելի ծրագրերը, որոնք դրամահավաքի միջոցով կֆինանսավորվեն:
Նշենք, որ Արցախի «Բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմավարական պլանավորման կենտրոն» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 10-ին Արցախում առաջին անգամ կանցկացվի հեռուստամարաթոն, որի ընթացքում հանգանակված ամբողջ գումարը կուղղվի Արցախի զարգացմանն ու շենացմանը:

Целью сбора средств под лозунгом "Встань рядом с Арцахом" является содействие восстановлению Арцаха: Была организована встреча-дискуссия с представителями СМИ
Сегодня, 16 ноября, в Фонде "Центр высоких технологий и стратегического планирования" прошла встреча-дискуссия с представителями СМИ.
Целью сбора средств под лозунгом
СТЕПАНАКЕРТ, 16 ноября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", были обсуждены вопросы, связанные с деятельностью фонда, реализуемыми и текущими программами, телемарафоном, который впервые состоится в Арцахе 10 декабря, и дальнейшей деятельностью фонда.
Со вступительной речью выступил заместитель генерального директора "Центра высоких технологий и стратегического планирования" Акоп Аванесян, отметив, что основным принципом деятельности фонда является прозрачность.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Ahimnadram.com, онлайн-платформа, объединяющая всех армян, была создана Фондом "Центр высоких технологий и стратегического планирования" для обеспечения прозрачности. Платформа обеспечивает эффективность отношений и доверие между инвестором, фондом и бенефициаром.
Сайт разработан таким образом, чтобы любой инвестор мог отслеживать использование своих вложений и видеть, на каком этапе они находятся. Поскольку жители Арцаха, проживающие на своей родине, лучше знают существующие проблемы, мы можем сразу провести "локальную инъекцию", то есть потенциальный инвестор видит программы, представленные нашими соотечественниками», - отметил А. Аванесян.
Բնութագրությունը հասանալի չէПо словам руководителя отдела международных связей и Диаспоры фонда Эммы Петросян, Фонд "Центр высоких технологий и стратегического планирования" представляет собой систему, направленную на решение послевоенных проблем Арцаха, целью которой является восстановление социально-экономического положения Арцаха, а также помощь перемещенным арцахцам в построении своего будущего на родине, вовлекая их в различные реалистичные и инновационные программы, направленные на развитие Арцаха.
Բնութագրությունը հասանալի չէБелла Саркисян, начальник отдела стратегического планирования благотворительных и инвестиционных программ фонда, представила одно из направлений деятельности фонда: программу поддержки стартапов и бизнес-проектов, процедуру приема поданных программ, программы уже размещены и доступны на сайте, финансирование которых будет осуществляться за счет сбора средств.
Отметим, что по инициативе Арцахского фонда "Центр высоких технологий и стратегического планирования" 10 декабря этого года в Арцахе впервые состоится телемарафон, в ходе которого все собранные деньги будут направлены на развитие и благоустройство Арцаха.