Աբրահամյանների ընտանիքը 2020 թվականի աշնանային պատերազմից հետո ստիպված տեղահանվել է ԱՀ Քաշաթաղի շրջանի Մոշաթաղ համայնքից և 2021թ. մարտ ամսից բնակություն  հաստատել Ստեփանակերտում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ընտանիքի մայրը՝ 46-ամյա Գեղեցիկ Մարգարյանը պատմեց, որ մինչև  չարաբաստիկ պատերազմը  երկար տարիներ ապրում էին Մոշաթաղի իրենց տանը: Նա կարոտով է հիշում այդ տարիները։ Ինքն ուսուցչուհի էր, ամուսինն էլ «Ղարաբաղ տելեկոմ» ընկերության անվտանգության աշխատակիցն էր։ Զուգահեռ` զբաղվում էին անասնապահությամբ, հողագործությամբ։ Հիմա են զգում` երջանիկ էին։
«Ընտանիքս բաղկացած է 5 անդամից՝ ամուսինս, ես, երկու աղջիկներս ու տղաս: Ամուսինս չի աշխատում. աշխատանք չենք կարողանում գտնել: Բարի մարդկանց կամեցողության ու սրտացավության շնորհիվ 2021 թվականի  սեպտեմբերի 1-ից ես Ստեփանակերտի Եղիշե Չարենցի անվան համար 7 դպրոցում «Շախմատ» եմ դասավանդում: Աղջիկներիցս մեկը սովորում է Ստեփանակերտի Հակոբ  Գյուրջյանի անվան  արվեստի դպրոցում, իսկ մյուսը՝ Գրիգոր Նարեկացի համալսարանում, տղաս էլ հաճախում է Եղիշե Չարենցի անվան համար 7 դպրոց»,- պատմել է Գ. Մարգարյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ինչպես բոլոր տեղահանված ընտանիքները,  իրենք էլ   կացարանի խնդիր ունեն:
«Սկզբնական շրջանում եղբորս ընտանիքի հետ միասին բնակվում էինք իրենց տանը:  Շատ մեծ դժվարությամբ մի տուն գտանք,  բնակվարձը, սակայն, մեզ համար շատ թանկ է: Մինչ օրս «Կարմիր խաչ» -ի Ստեփանակերտի գրասենյակի կողմից տեղահանված ընտանիքների անչափահաս երեխաներին  տրամադրվող դրամական աջակցությունից եմ օգտվել, ինչպես նաև պետության կողմից իրականացվող ծրագրերից»,- նշել է տիկին Գեղեցիկը:

Due to the recent 44-Day Artsakh War, the Abrahamyan family was forced was displaced from the Moshatagh community of Artsakh’s Kashatagh.
STEPANAKERT, NOVEMBER 17, ARTSAKHPRESS: The family has settled in Stepanakert in March.
The mother of the family, 46-year-old Geghetsik Margaryan, told Artsakhpress that they lived in their house in Moshatagh for many years before the notorious war. She remembers those years with nostalgia. She was a teacher, and her husband worked at Karabakh Telecom. At the same time, they were engaged in cattle breeding and agriculture.
"My family consists of 5 members: my husband, two daughters, a son and me. My husband does not work. We can not find a job for him. Thanks to the will and kindness of good people, since September 1, 2021, I have been teaching "Chess" at Stepanakert School N7 after after Yeghishe Charents. "One of my daughters studies at the Hakob Gyurjyan Art School in Stepanakert, and the other at the Grigor Narekatsi University, and my son attends Stepanakert School N7," said G. Margaryan.
According to our interlocutor, like all displaced families, they also have a housing problem.
“Earlier we were living at my brother’s. We have found a house with great difficulty, but the rent is very expensive for us. To date, I have benefited from the financial support provided by the Red Cross Stepanakert Office to the minor children of displaced families, as well as from the programs implemented by the state," said Mrs. Geghetsik.