Աբրահամյանների ընտանիքը 2020 թվականի աշնանային պատերազմից հետո ստիպված տեղահանվել է ԱՀ Քաշաթաղի շրջանի Մոշաթաղ համայնքից և 2021թ. մարտ ամսից բնակություն  հաստատել Ստեփանակերտում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ընտանիքի մայրը՝ 46-ամյա Գեղեցիկ Մարգարյանը պատմեց, որ մինչև  չարաբաստիկ պատերազմը  երկար տարիներ ապրում էին Մոշաթաղի իրենց տանը: Նա կարոտով է հիշում այդ տարիները։ Ինքն ուսուցչուհի էր, ամուսինն էլ «Ղարաբաղ տելեկոմ» ընկերության անվտանգության աշխատակիցն էր։ Զուգահեռ` զբաղվում էին անասնապահությամբ, հողագործությամբ։ Հիմա են զգում` երջանիկ էին։
«Ընտանիքս բաղկացած է 5 անդամից՝ ամուսինս, ես, երկու աղջիկներս ու տղաս: Ամուսինս չի աշխատում. աշխատանք չենք կարողանում գտնել: Բարի մարդկանց կամեցողության ու սրտացավության շնորհիվ 2021 թվականի  սեպտեմբերի 1-ից ես Ստեփանակերտի Եղիշե Չարենցի անվան համար 7 դպրոցում «Շախմատ» եմ դասավանդում: Աղջիկներիցս մեկը սովորում է Ստեփանակերտի Հակոբ  Գյուրջյանի անվան  արվեստի դպրոցում, իսկ մյուսը՝ Գրիգոր Նարեկացի համալսարանում, տղաս էլ հաճախում է Եղիշե Չարենցի անվան համար 7 դպրոց»,- պատմել է Գ. Մարգարյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ինչպես բոլոր տեղահանված ընտանիքները,  իրենք էլ   կացարանի խնդիր ունեն:
«Սկզբնական շրջանում եղբորս ընտանիքի հետ միասին բնակվում էինք իրենց տանը:  Շատ մեծ դժվարությամբ մի տուն գտանք,  բնակվարձը, սակայն, մեզ համար շատ թանկ է: Մինչ օրս «Կարմիր խաչ» -ի Ստեփանակերտի գրասենյակի կողմից տեղահանված ընտանիքների անչափահաս երեխաներին  տրամադրվող դրամական աջակցությունից եմ օգտվել, ինչպես նաև պետության կողմից իրականացվող ծրագրերից»,- նշել է տիկին Գեղեցիկը:

Семья Абраамянов была вынуждена покинуть село Мошатаг Кашатагского района Арцаха после осенней войны 2020 года и в марте 2021г. поселилась в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 ноября, АРЦАХПРЕСС- Мать семьи, 46-летняя Гегецик Маргарян, рассказала корреспонденту "Арцахпресс", что они жили в своем доме в Мошатаге много лет до зловещей войны. Она с тоской вспоминает те годы. Она была учительницей, а ее муж был охранником в компании «Карабах Телеком». В то же время они занимались скотоводством и земледелием. Теперь они осознают, что были счастливыми.
«Моя семья состоит из 5 человек: я, муж, две дочери и сын. Мой муж не работает- не можем найти работу. Благодаря состраданию добрых людей с 1 сентября 2021 года я преподаю «Шахматы» в 7 школе имени Егише Чаренца в Степанакерте. Одна из моих дочерей учится в Школе искусств имени Акопа Гюрджяна в Степанакерте, другая - в Университете имени Григора Нарекаци, а мой сын ходит в 7-ю школу имени Егише Чаренца», - рассказала Г. Маргарян.
По словам нашей собеседницы, у них, как и у всех вынужденных переселенцев, есть жилищная проблема.
«Изначально мы с семьей брата жили в их доме. Нашли дом с большим трудом, но арендная плата для нас очень дорога. До сих пор я получила финансовую поддержку, которую оказал малолетним детям из семей вынужденных переселенцев Степанакертский офис «Красного Креста», а также воспользовалась программами, реализуемыми государством», - сказала г-жа Гегецик.