Հայաստանն ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդի անդամ
Փարիզում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր համաժողովի 41-րդ նստաշրջանի ընթացքում կայացած ընտրությունների արդյունքում Հայաստանն առաջին անգամ ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդի (ԳԽ) անդամ՝ 2021-2025թթ․ժամանակահատվածի համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Արևելաեվրոպական երկրների տարածաշրջանային խմբին Գործադիր խորհրդի ընտրություններում հատկացված երեք թափուր տեղերի համար ներկայացված են եղել չորս երկրների՝ Հայաստանի, Լիտվայի, Ուկրաինայի և Ադրբեջանի, թեկնածությունները:
Փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքում Հայաստանը, ստանալով առավելագույն 146 ձայն, առաջին տեղով ընտրվել է Գործադիր խորհրդի կազմում։
Հայաստանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդի անդամ է ընտրվել առաջին անգամ` 1992թ. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին իր անդամակցությունից ի վեր։ ԳԽ-ին իր անդամակցության շրջանակներում Հայաստանը ջանքեր է գործադրելու իր հանձնառություններն ու առաջնահերթություններն իրականացնելու ուղղությամբ, մասնավորապես՝ աջակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ծրագրերի իրագործմանը, բոլորի համար որակյալ կրթության հասանելիության ապահովմանն ու մշակութային ժառանգության պաշտպանությանն ու պահպանմանը։

Армения избрана членом Исполнительного совета ЮНЕСКО
В Париже в ходе 41-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО по итогам выборов Армения впервые была избрана членом Исполнительного совета ЮНЕСКО на период 2021-2025 гг.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 ноября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в пресс-службе МИД Армении, на три вакантных места, выделенных региональной группе восточноевропейских стран на выборах Исполнительного совета, были представлены кандидатуры четырех стран -Армении, Литвы, Украины и Азербайджана. В результате закрытого тайного голосования Армения, получив максимальные 146 голосов, на первом месте была избрана в состав Исполнительного совета.
Армения впервые была избрана членом Исполнительного совета ЮНЕСКО с момента своего членства в ЮНЕСКО в 1992 году.
В рамках своего членства в Исполнительном совете Армения приложит усилия для реализации своих обязательств и приоритетов, в частности, для содействия реализации программ ЮНЕСКО, обеспечения доступности качественного образования для всех, защиты и сохранения культурного наследия.