Միշուստինը ժամանել է Երեւան
ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը աշխատանքային այցով ժամանել է Երեւան։ Այցը կտեւի երկու օր՝ նոյեմբերի 18 եւ 19։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այդ մասին հայտնել Է News.am-ը։
Երեւանում Միշուստինը կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական միության միջկառավարական խորհրդի նիստին։
Ժամանելուց անմիջապես հետո Միշուստինը զրույց կունենա Ղրղզստանի վարչապետ Աքըլբեք Ժապարովի հետ, ապա հանդիպում՝ Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոյի հետ։
Օրվա երկրորդ կեսին տեղի կունենա նեղ կազմով Եվրասիական տնտեսական միության միջկառավարական խորհրդի նիստը։ Ընդլայնված կազմով նիստը կկայանա նոյեմբերի 19-ին։
Կայանալիք հանդիպումը կդառնա 2015 թվականի հունվարի 1-ից ԵՏՄ աշխատանքի սկզբից 29-րդը եւ չորրորդն այս տարի։
2021 թվականին նախորդ նիստերը կայացել են փետրվարի 5-ին Ալմաթիում, ապրիլի 29-30-ին Կազանում եւ օգոստոսի 19-20-ին Չոլպոն-Աթայում։
Օրակարգում են միության շրջանակում ինտեգրման խորացման ակտուալ խնդիրները։
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու ներքին շուկայի գործունեությանը, ագրոարդյունաբերական համալիրի զարգացմանը, մետալուրգիական ձեռնարկությունների հումքի մատակարարմանը, ինչպես նաեւ միության անդամ երկրներին դեղերի եւ դեղագործական նյութերի մատակարարմանը։ Նիստում կքննարկվեն ԵՏՄ անդամ երկրների խնդիրները գլոբալ կլիմայական օրակարգի համատեքստում»,-ասվում է ՌԴ կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։

Мишустин прибыл в Ереван
Премьер-министр РФ Михаил Мишустин прибыл в Ереван с рабочим визитом, который продлится два дня - 18 и 19 ноября.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 ноября, АРЦАХПРЕСС- В столице Армении глава российского кабмина примет участие в заседании межправительственного совета Евразийского экономического союза (ЕАЭС), передает news.am.
Сразу по прибытии, в четверг, Мишустин проведет беседу с премьер-министром Киргизии Акылбеком Жапаровым. Затем запланирована встреча с главой правительства Белоруссии Романом Головченко.
Во второй половине дня пройдет заседание Евразийского межправительственного совета в узком составе. Заседание в широком составе состоится в пятницу, 19 ноября. Предстоящая встреча станет 29-й с начала работы ЕАЭС 1 января 2015 года и четвертой в текущем году. Предыдущие заседания 2021 года состоялись 5 февраля в Алма-Ате в Казахстане, 29-30 апреля в Казани и 19-20 августа в Чолпон-Ате в Киргизии.
На повестку дня вынесены актуальные задачи углубления интеграции в рамках союза. «Особое внимание будет уделено вопросам функционирования внутреннего рынка, развитию агропромышленного комплекса, сырьевому обеспечению металлургических предприятий, а также вопросам обеспеченности государств-членов союза лекарственными препаратами и фармацевтическими субстанциями. На заседании будут рассматриваться задачи государств - членов ЕАЭС в контексте глобальной климатической повестки», - пояснили в пресс-службе российского кабмина.