Կարմիր շուկայում 15 տեղահանված ընտանիք է հաստատվել. առօրյան ու կատարվող աշխատանքները ներկայացնում է համայնքապետը (լուսանկարներ)
ԱՀ Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքը 850 բնակիչ ունի. նրանցից յուրաքանչյուրը ամուր կառչած է հայրենի հողին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս  մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Կարմիր շուկայի համայնքի ղեկավար Նարեկ Աթայանը։
«Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո մեր համայնքում հաստատվել է տեղահանված 15 ընտանիք՝ 37 բնակչով: Այդ ընտանիքները համայնքապետարանի միջնորդությամբ ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարությունից ստացել են աջակցություն`գույքի տեսքով, իսկ Կարմիր խաչի Լեռնային Ղարաբաղի գրասենյակի կողմից՝ սնունդ, հիգիենայի պարագաններ:
Պատերազմի ժամանակ մեր գյուղը բազմաթիվ վնասներ է կրել. 5 տուն լրիվությամբ այրվել է, 8-ը՝ ավերվել, 300-ից ավելի շենք-շինություն, բնակելի տներ մասնակի վնասներ են կրել: Մինչև տարեվերջ 100 տան տանիք արդեն վերանորոգված կլինի, որից հետո այդ տներում կկատարվեն ներքին հարդարման աշխատանքներ:Մեկ զոհված ազատամարտիկի տուն լրիվությամբ վերանորոգվել է: Այս պահի դրությամբ 130 բնակարանանոց նոր թաղամասի կառուցման շինաշխատանքներն ակտիվ ընթացքի մեջ են: ԱՀ Քաղաքաշինության նախարարության կողմից գյուղում 5 փայտե առանձնատուն է կառուցվում. աշխատանքները գրեթե ավարտվել են, մինչև տարեվերջ դրանք ևս լրիվությամբ պատրաստ կլինեն: Կարմիր շուկայում գործում է համայնքապետարան, բուժկետ, ակումբ, մշակույթի տուն: Մինչ պատերազմը գյուղի մեկ փողոց(150 մետր ) սալապատվել է»,- ներկայացրել է Ն. Աթայանը` նշելով, որ գյուղի կենտրոնական ճանապարհը բարեկարգման կարիք ունի. խնդիրը ներկայացվել է ԱՀ Կառավարությանը, առաջիկայում այդ հարցը ևս լուծում կստանա։
Համայնքապետը տեղեկացրեց, որ պատերազմից հետո հարևան Թաղավարդ համայնքի հետ կապող ճանապարհը ասֆալտապատվել է: Դպրոցն ունի 210 աշակերտ:
Շենքը պատերազմի ընթացքում վնասներ էր կրել, սակայն արդեն վերականգնվել է։ Ընթացիկ տարվա հուլիսին Tech Week Artsakh 2021-ի շրջանակում դպրոցում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա է բացվել: Մանկապարտեզն ունի 75 սան: 2020 թվականի դեկտեմբեր ամսից սկսվել են մանկապարտեզի շենքի վերանորոգման աշխատանքները:
Շենքի առաջին հարկի հարդարման աշխատանքներն ավարտվել են ընթացիկ տարվա փետրվարին: Վերանորոգումն ամբողջությամբ ավարտված համարելու համար, սակայն, դեռ կան անելիքներ։ Գյուղը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով: Ամռան շրջանում ջրի խնդիր կար, սակայն նոր ջրագիծ է կառուցվել, և գյուղն ապահովվել է շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ։ Մեր զրուցակիցը ցավով նշեց, որ Արցախյան երրորդ պատերազմի ժամանակ հանուն հայրենիքի պաշտպանության գյուղը 12 զոհ է տվել, 30 հոգի պատերազմական գործողությունների ընթացքում վիրավորվել է , իսկ 1 համագյուղացու ճակատագիրը մինչ օրս մնում է անհայտ:
Անդրադառնալով բնակիչների զբաղվածությանը՝ Ն. Աթայանն ասել է, որ նրանք հիմնականում զբաղվում են անասնապահությամբ ու գյուղատնտեսությամբ:
«Գյուղի 200 հա. գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք մշակվել է բնակիչների կողմից: ԱՀ Կառավարության կողմից շուրջ 15 ընտանիքների տրամադրվել են ջերմոցներ, նրանք սկսել են զբաղվել ջերմոցային տնտեսությամբ:
Բնութագրությունը հասանալի չէԳյուղացիները կապված են իրենց հայրենի հողին, շարունակում են արարել ու իրենց ամենօրյա աշխատանքով զարգացնում գյուղը, չեն երկնչում, իրենց իսկ հայրենասիրության շնորհիվ կարողանում են անտեսել բոլոր խնդիրներն ու կառչած մնալ հայրենիքին»,- ընդգծել է համայնքապետը՝ հավաստիացնելով, որ արվում է ամեն ինչ` հանուն գյուղի ու բնակիչների բարօրության:

В общине Кармир шука поселились 15 семей вынужденных переселенцев: Повседневная жизнь и проделанные работы представлены главой общины (фото)
В общине Кармир шука Мартунинского района Арцаха 850 жителей. Каждый из них прочно привязан к родной земле.
В общине Кармир шука поселились 15 семей вынужденных переселенцев: Повседневная жизнь и
проделанные работы представлены главой общины (фото)
СТЕПАНАКЕРТ, 19 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Кармир шука Нарек Атаян.
«После 44-дневной войны в Арцахе в нашей общине поселились 15 перемещенных семей - 37 жителей. При посредничестве сельского муниципалитета эти семьи получили помощь в виде собственности от Министерства труда, социальных и миграционных работ Республики Арцах, а также продуктов питания и предметов гигиены от Нагорного Карабахского офиса Красного Креста.
Во время войны наше село сильно пострадало. Полностью сгорело 5 домов, разрушено 8, частично повреждены более 300 зданий, жилые дома. До конца года будут отремонтированы крыши 100 домов, после чего в этих домах будут проведены внутренние отделочные работы, полностью отремонтирован дом одного погибшего борца за свободу. В настоящее время ведется строительство нового 130-квартирного квартала. Министерство градостроительства Республики Арцах строит в селе 5 деревянных частных домов. Работы практически закончены, к концу года они будут полностью готовы.
В общине Кармир шука действуют сельский муниципалитет, медпункт, клуб и дом культуры. До войны одна улица села (150 метров) была вымощена», - представил Н. Атаян, отметив, что центральная дорога села нуждается в улучшении. Проблема была представлена Правительству Республики Арцах, в ближайшее время и этот вопрос будет решен.
Глава общины сообщил, что после войны дорога, соединяющая соседнюю общину Тагавард, была заасфальтирована. В школе 210 учеников.
Здание пострадало во время войны, но уже восстановлено. В июле этого года в рамках программы Tech Week Artsakh 2021 при школе открылась инженерная лаборатория «Армат». В детском саду 75 воспитанников. Ремонт здания детского сада начался в декабре 2020 года.
Отделка первого этажа здания завершилась в феврале этого года. Однако еще предстоит проделать работу, чтобы считать ремонт завершенным. Поселок газифицирован, подведено электричество. Летом была проблема с водой, но построили новый водопровод, и село было обеспечено круглосуточным водоснабжением. Наш собеседник с сожалением отметил, что во время третьей Арцахской войны за защиту Родины село принесло 12 жертв, во время войны 30 человек были ранены, а судьба одного односельчанина до сих пор остается неизвестной.
Говоря о занятости жителей, Н. Атаян сказал, что в основном они занимаются животноводством и сельским хозяйством.
«Жители села обработали 200 гектаров сельскохозяйственных земель Правительство Арцаха предоставило теплицы около 15 семьям, они начали эксплуатацию теплиц.
Жители села связаны со своей Родиной, они продолжают создавать и развивать село своим повседневным трудом, они не боятся, в силу своего патриотизма могут игнорировать все проблемы и держаться за Родину », - подчеркнул глава общины, заверив, что все делается для села и благополучия жителей.