Արցախում արտամարմնային բեղմնավորման ծրագրով առաջին երեխան է ծնվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»֊ին հայտնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից և հավելում, որ Կառավարությունը ոլորտի բարեփոխումների շրջանակում շարունակում է ներդնել բազմաթիվ ծրագրեր, որոնց լիարժեք իրականացումը կնպաստի Արցախում բնականոն կյանքի վերականգնմանը և ժողովրդագրական աճին:
Ըստ աղբյուրի՝ վերջին ութ ամիսների ընթացքում արտամարմնային բեղմնավորման է ուղեգրվել 52 զույգ, որից 39-ի մոտ արդեն կատարվել է բեղմնավորում, 17-ի մոտ ստացվել է հղիություն:
Օպերատիվ բուժումից հետո (լապարոսկոպիա և հիստերոսկոպիա) հերթագրված են տասնյակ զույգեր, որոնք նույնպես պատրաստվում են արտամարմնային բեղմնավորման:
Հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում ԱՀ առողջապահության նախարարության «Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոն» ՓԲԸ ռեպրոդուկտոլոգիայի կաբինետը գրանցել է 8900 այց:
Արտամարմնային բեղմնավորմամբ առաջնեկի ծնունդով ազդարարվեց ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նախընտրական ծրագրի  հաջող ընթացքը՝ արձանագրելով տեղի բժիշկների մասնագիտական կարողություններն ու հաջողությունները:

В Арцахе по программе экстракорпорального оплодотворения родился первый ребенок
СТЕПАНАКЕРТ, 19 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом "Арцахпресс" сообщает Министерство здравоохранения Республики Арцах, добавив, что Правительство в рамках реформ сферы продолжает внедрять многочисленные программы, полноценная реализация которых будет способствовать восстановлению нормальной жизни в Арцахе и демографическому росту.
Согласно источнику, за последние восемь месяцев на экстракорпоральное оплодотворение были направлены 52 пары. 39 женщин уже прошли процедуру оплодотворения, из них 17 забеременели.
После оперативного лечения (лапароскопия и гистероскопия) десятки пар также готовятся к экстракорпоральному оплодотворению.
За январь-октябрь кабинет репродуктологии ЗАО «Центр охраны здоровья матери и ребенка» Министерства здравоохранения Республики Арцах зарегистрировал 8900 визитов.
Благодаря экстракорпоральному оплодотворению первенец возвестил успешный ход предвыборной программы президента Республики Арцах Араика Арутюняна, констатировав профессиональные способности и успехи местных врачей.