Մարտակերտում և Ստեփանակերտում կգործեն կիրակնօրյա դպրոցներ
Ընթացիկ տարվա դեկտեմբեր ամսից «Լույս մանկանց» ծրագրի շրջանակներում Մարտակերտի Սուրբ Կարապետ եկեղեցու երիցատանը և Ստեփանակերտում՝ Արցախի թեմի առաջնորդարանում, շաբաթական 1 օր անվճար հիմունքներով կգործի կիրակնօրյա դպրոց 8-12 տարեկան երեխաների համար։
Մարտակերտում և Ստեփանակերտում կգործեն  կիրակնօրյա դպրոցներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ստեփանակերտի Աստվածամոր Սուրբ Հովանի Մայր տաճարի հոգևոր հովիվ Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը նշեց, որ ծնողների արձագանքը դրական է. նրանք անպայմանորեն ցանկանում են, որ իրենց երեխաները սովորեն կիրակնօրյա դպրոցում։
«Դիմող ծնողների մի զգալի մասի երեխաները փոքր կամ մեծ են մեր կողմից այս պահին ընտրված տարիքային շեմից։ Այդ պատճառով, ցավոք սրտի, ստիպված ենք լինում նրանց մերժել` հուսալով, որ ապագայում արդեն կկարողանանք տարիքային շեմի սահմանները մեծացնել, և այդ երեխաները ևս հնարավորություն կստանան կիրակնօրյա դպրոցում սովորելու: Այս պահին մոտ 40 երեխա արդեն գրանցվել է : Առաջիկայում նախատեսված է Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցուն կից ևս ունենալ կիրակնօրյա դպրոց : Ցանկալի է, որ բոլոր շրջկենտրոններում ունենանք կիրակնօրյա դպրոցներ, ուղղակի խնդիրը հնարավորությունների բացակայությունն է` շենքային պայմանները, երեխաներին անհրաժեշտ գույքը և այլն», - ներկայացրեց մեր զրուցակիցը և հավելեց՝ այն ծնողները, ովքեր կցանկանան, որ իրենց երեխաները շաբաթվա մեջ մեկ անգամ այցելեն կիրակնօրյա դպրոց, կարող են զանգահարել 097 323 770 հեռախոսահամարով, իսկ Մարտակերտի փոքրիկների ծնողները՝ 097 241 876 կամ 094 313 388 հեռախոսահամարներով:

В Мартакерте и Степанакерте будут действовать воскресные школы
С декабря текущего года в рамках программы «Свет детям» воскресная школа для детей 8-12 лет будет действовать бесплатно один день в неделю в доме духовенства при церкви Святого Карапета в Мартакерте и резиденции Арцахской епархии в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 ноября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" духовный пастырь церкви Собора Пресвятой Богородицы в Степанакерте отец Нерсес Асрян отметил, что реакция родителей положительная. Они определенно хотят, чтобы их дети ходили в воскресную школу.
«Дети значительной части подающих заявление родителей моложе или старше того возраста, который мы выбрали на данный момент. Поэтому, к сожалению, нам приходится отказать многим, надеясь, что в будущем мы сможем повысить возрастной ценз, эти дети получат возможность ходить в воскресную школу. На данный момент зарегистрировано около 40 детей. В ближайшее время в Степанакерте при церкви Святого Акопа планируется открыть воскресную школу. Во всех районных центрах желательно иметь воскресные школы, прямая проблема - отсутствие возможностей -  строительных условий, необходимого детям имущества и т. д.»- представил наш собеседник, добавив, что те родители, которые хотели бы, чтобы их дети посещали воскресную школу раз в неделю, могут звонить по телефону 097 323 770, а родители мартакертских детей могут звонить по телефону 097 241 876 или 094 313 388.