Մարտունու շրջանում Տեխնոպարկ է հիմնվում
Արցախի Մարտունու շրջանում կհիմնվի Տեխնոպարկ, որի նպատակն է շրջանի երիտասարդներին ժամանակակից տեխնոլոգիական կրթություն տալը:
Մարտունու շրջանում  Տեխնոպարկ է հիմնվում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Շահառուները հնարավորություն կունենան ձեռք բերելու աշխատաշուկայում պահանջված հմտություններ և պատվերներ ընդունելու աշխարհի տարբեր երկրներից՝ մնալով իրենց գյուղերում։
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՏՏ ոլորտի մասնագետ, «Ես» կրթական հիմնադրամի տնօրեն Աշոտ Ավանեսյանը:
«Տեխնոպարկ հիմնելու գաղափարը առաջացավ «ԵՍ» կրթական ծրագրի ստեղծմանը զուգընթաց, այն մեր ծրագրի մի բաղկացուցիչ մասն է :Ծրագիրն իրականացվում է 3՝ «Բացահայտում» , «Հմտացում», «Սկսենք» փուլերով։ Առաջին փուլը բացահայտում է ուսանողների ընդունակությունները, ծանոթացնում է ՏՏ ոլորտի հիմնական մասնագիտություններին և անհրաժեշտ հմտություններ է փոխանցում հաջորդ փուլերի համար։ Երկրորդ փուլի ուսանողները հմտանում են ռոբոտաշինության, ծրագրավորման, թվային դիզայնի և մարքեթինգի ուղղություններով՝ դառնալով սկսնակ մասնագետներ։ Երրոդ փուլում երկրորդ փուլի բարձր առաջադիմությամբ ուսանողները հնարավորություն են ստանում ստեղծելու իրենց սեփական ընկերությունները:
Տեխնոպարկ չունենալու դեպքում` այս տարի առաջին փուլն ավարտող ավելի քան 30 ուսանող չի կարողանա մասնակցել երկրորդ փուլին։ Համապատասխան կենտրոնի բացակայության պատճառով ներկայումս կենտրոնի դասընթացներն անցկացվում են համայնքային տարբեր շենքերում։ Հաղորտիի համայնքապետարանը համայնքային շենքերից մեկն անհատույց տրամադրել է «ԵՍ» կրթական հիմնադրամին։ Այստեղ գործելու է Մարտունու տեխնոպարկը՝ դառնալով «ԵՍ» կրթական ծրագրի առաջին կենտրոնը, որը կունենա իր սեփական տարածքը։ Շենքը վերանորոգման, կահավորման և տեխնիկական հագեցման կարիք ունի», - նշեց Ա. Ավանեսյանը և հավելեց, որ ֆոնդ ստեղծելու և գումար հայթայթելու նպատակով Մարտունու շրջանում Տեխնոպարկ հիմնելու նախագիծը տեղադրվել է reArmenia համագործակցության և դրամահավաքի հարթակում: Ցանկացողները կարող են նվիրատվություն կատարել՝ աջակցելով տեխնոպարկի նոր շենքի վերանորոգմանը:

A technopark will be established in Artsakh’s Martuni.
STEPANAKERT, NOVEMBER 23, ARTSAKHPRESS: The aim of the initiation is to provide modern technological education to the youth of the region.
Beneficiaries will have an opportunity to acquire the skills required in the labor market, to accept orders from different countries of the world staying in their villages.
IT specialist, Director of "I" educational foundation Ashot Avanesyan told "Artsakhpress".
"The idea of establishing a technopark arose in parallel with the creation of the "I" educational program; it is an integral part of our program. The program is implemented in 3 stages: "Discovery", "Skills", "Let's start". The first stage reveals the students' abilities, transfers the necessary skills for the next stages. The students of the second stage master the fields of robotics, programming, digital design and marketing, becoming beginner specialists. In the third stage, high-achieving students of the second stage get the opportunity to create their own companies.
Due to the lack of a proper center, the courses are currently being held in various community buildings. The municipality of Haghorti has provided one of the community buildings to the "I" educational foundation free of charge. The Martuni technopark will operate here, becoming the first center of the "I" educational program, which will have its own territory.
The building needs renovation, furnishing and technical equipment," said A. Avanesyan and added that the project to establish a technopark in the Martuni region is available on the reArmenia and fundraising platform. Those who wish can make a donation by supporting the renovation of the new building of the technopark.