Մարտունու շրջանում Տեխնոպարկ է հիմնվում
Արցախի Մարտունու շրջանում կհիմնվի Տեխնոպարկ, որի նպատակն է շրջանի երիտասարդներին ժամանակակից տեխնոլոգիական կրթություն տալը:
Մարտունու շրջանում  Տեխնոպարկ է հիմնվում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Շահառուները հնարավորություն կունենան ձեռք բերելու աշխատաշուկայում պահանջված հմտություններ և պատվերներ ընդունելու աշխարհի տարբեր երկրներից՝ մնալով իրենց գյուղերում։
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՏՏ ոլորտի մասնագետ, «Ես» կրթական հիմնադրամի տնօրեն Աշոտ Ավանեսյանը:
«Տեխնոպարկ հիմնելու գաղափարը առաջացավ «ԵՍ» կրթական ծրագրի ստեղծմանը զուգընթաց, այն մեր ծրագրի մի բաղկացուցիչ մասն է :Ծրագիրն իրականացվում է 3՝ «Բացահայտում» , «Հմտացում», «Սկսենք» փուլերով։ Առաջին փուլը բացահայտում է ուսանողների ընդունակությունները, ծանոթացնում է ՏՏ ոլորտի հիմնական մասնագիտություններին և անհրաժեշտ հմտություններ է փոխանցում հաջորդ փուլերի համար։ Երկրորդ փուլի ուսանողները հմտանում են ռոբոտաշինության, ծրագրավորման, թվային դիզայնի և մարքեթինգի ուղղություններով՝ դառնալով սկսնակ մասնագետներ։ Երրոդ փուլում երկրորդ փուլի բարձր առաջադիմությամբ ուսանողները հնարավորություն են ստանում ստեղծելու իրենց սեփական ընկերությունները:
Տեխնոպարկ չունենալու դեպքում` այս տարի առաջին փուլն ավարտող ավելի քան 30 ուսանող չի կարողանա մասնակցել երկրորդ փուլին։ Համապատասխան կենտրոնի բացակայության պատճառով ներկայումս կենտրոնի դասընթացներն անցկացվում են համայնքային տարբեր շենքերում։ Հաղորտիի համայնքապետարանը համայնքային շենքերից մեկն անհատույց տրամադրել է «ԵՍ» կրթական հիմնադրամին։ Այստեղ գործելու է Մարտունու տեխնոպարկը՝ դառնալով «ԵՍ» կրթական ծրագրի առաջին կենտրոնը, որը կունենա իր սեփական տարածքը։ Շենքը վերանորոգման, կահավորման և տեխնիկական հագեցման կարիք ունի», - նշեց Ա. Ավանեսյանը և հավելեց, որ ֆոնդ ստեղծելու և գումար հայթայթելու նպատակով Մարտունու շրջանում Տեխնոպարկ հիմնելու նախագիծը տեղադրվել է reArmenia համագործակցության և դրամահավաքի հարթակում: Ցանկացողները կարող են նվիրատվություն կատարել՝ աջակցելով տեխնոպարկի նոր շենքի վերանորոգմանը:

В Мартунинском районе строится технопарк
В Мартунинском районе Арцаха будет создан технопарк, целью которого является предоставление современного технологического образования молодежи региона.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 ноября, АРЦАХПРЕСС- У бенефициаров будет возможность приобрести навыки, необходимые на рынке труда, принимать заказы из разных стран мира, оставаясь в своих деревнях.
Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил ИТ-специалист, директор образовательного фонда «Я» Ашот Аванесян.
«Идея создания технопарка возникла параллельно с созданием образовательной программы «Я», это неотъемлемая часть нашей программы. Программа реализуется в 3 этапа: «Открытие», «Навыки», «Начнем». Первый этап раскрывает способности студентов, знакомит их с основными специальностями IT-сферы, передает необходимые навыки для следующих этапов. Студенты на втором этапе приобретают знания в области робототехники, программирования, цифрового дизайна и маркетинга, становясь начинающими специалистами. На третьем этапе успешные студенты второго этапа получают возможность создавать собственные компании.
При отсутствии технопарка более 30 студентов, окончивших первый тур в этом году, не смогут участвовать во втором туре. Из-за отсутствия надлежащего центра курсы центра в настоящее время проводятся в различных общественных зданиях. Сельский муниципалитет Агорти бесплатно предоставил образовательному фонду «Я» одно из общественных зданий. Здесь будет действовать технопарк Мартуни, который станет первым центром образовательной программы «Я», у которого будет своя территория. Здание нуждается в ремонте, меблировке и техническом оснащении»,- отметил А. Аванесян, добавив, что проект по открытию технопарка в Мартунинском районе с целью создания фонда и сбора средств размещен на платформе по сбору средств reArmenia. Желающие могут сделать пожертвование, поддержав реновацию нового здания технопарка.