Ասկերանում հաղթահարում են հետպատերազմական շրջանին բնորոշ բոլոր դժվարությունները. քաղաքապետ
Ասկերան քաղաքում հաղթահարում են հետպատերազմական շրջանին բնորոշ բոլոր դժվարությունները` փորձելով ապահովել օրեցօր նկատելի զարգացումը։
Ասկերանում հաղթահարում են  հետպատերազմական շրջանին բնորոշ բոլոր դժվարությունները. քաղաքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ասկերանի քաղաքապետ Հայկ Շամիրյանը: «Քաղաքը 2873 բնակիչ ունի. պատերազմից հետո բոլորն անմիջապես վերադարձել են հայրենի եզերք: Տեղահանված 114 ընտանիք է հաստատվել այստեղ՝ 474 բնակչով:
Նրանք բոլորն էլ օգտվել են պետության կողմից տեղահանվածներին տրամադրվող աջակցություններից: ԿԽՄԿ-ի կողմից ևս ստացել են աջակցություն` սննդի և հիգիենայի պարագաների տեսքով, նրանց տրամադրվել են նաև ընտանի թռչուններ և կենդանիներ, որպեսզի զբաղվեն գյուղատնտեսությամբ, վերջերս էլ` ջեմոցներ. որոշ ընտանիքներ էլ զբաղվում են ջեմոցային տնտեսությամբ: Դպրոցում սովորում է 437 աշակերտ, նրանցից 110-ը տեղահանված ընտանիքների երեխաներ են: Քաղաքը գազաֆիկացված է, ապահովված էլետրաէներգիայով, գիշերային լուսավորությամբ, շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ: Ասկերանի կենտրոնական` Ստեփան Շահումյան փողոցը ասֆալտապատված է, իսկ Նելսոն Ստեփանյան փողոցում արդեն 1 շաբաթ է` ասֆալտապատման աշխատանքներ են ընթանում»,- ներկայացրել է քաղաքապետը:
Մեր զրուցակիցը ցավով նշեց, որ Արցախյան 44- օրյա պատերազմի ընթացքում քաղաքը չորս զոհ է տվել, մեկ քաջորդու ճակատագիրը մինչ օրս շարունակում է անհայտ մնալ, 17 ասկերանցի էլ պատերազմական գործողությունների ժամանակ վիրավորվել է:
«Արցախյան առաջին պատերազմում նահատակված ազատամարտիկի որդի լինելով` վստահորեն կարող եմ ասել, որ նրանցից յուրաքանչյուրը քաջ գիտակցել է իրեն վստահված առաքելության կարևորությունը»,- ընդգծել է Հ. Շամիրյանը։
Անդրադառնալով շրջկենտրոնի բնակիչների զբաղվածությանը՝ նա տեղեկացրեց, որ մի մասը պետական համակարգի աշխատակիցներ են , մյուս մասը` մասնավոր սեկտորի, իսկ առհասարակ մարդիկ, հողի հետ կապված լինելով, հիմնականում զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ՝ բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակմամբ, խաղողագործությամբ, հացահատիկային մշակաբույսերի աճեցմամբ:

В Аскеране преодолевают все трудности, характерные для послевоенного периода: Мэр
В городе Аскеран преодолевают все типичные для послевоенного периода трудности, с каждым днем ​​стараясь обеспечить заметное развитие.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил мэр Аскерана Айк Шамирян. «В городе проживает 2873 человека. Сразу после войны все вернулись на родину. Здесь поселились 114 перемещенных семей - 474 жителя.
Բնութագրությունը հասանալի չէВсе они получили государственную помощь перемещенным лицам. Они получили поддержку от МККК в виде продуктов питания и предметов гигиены, им также были предоставлены домашние животные  и птицы для ведения сельского хозяйства, а в последнее время - теплицы. Некоторые семьи также занимаются тепличным хозяйством.
В школе учатся 437 учеников, 110 из которых - дети из семей вынужденных переселенцев. Город газифицирован, подведено электричество, ночное освещение, круглосуточное водоснабжение. Улица Степана Шаумяна в центре Аскерана заасфальтирована, а на улице Нельсона Степаняна работы по асфальтированию ведутся уже неделю», - представил мэр.
Наш собеседник с сожалением отметил, что за 44-дневную Арцахскую войну из города погибли четыре человека, судьба одного героя до сих пор неизвестна, а в ходе боевых действий 17 аскеранцев были ранены.
«Будучи сыном борца за свободу, погибшего в первой Арцахской войне, я могу с уверенностью сказать, что каждый из них хорошо осознавал важность возложенной на него миссии», - подчеркнул А. Шамирян.
Касательно занятости жителей райцентра, он сообщил, что одни из них являются работниками государственной системы, другие - частного сектора, в целом люди, связанные с землей, в основном занимаются сельским хозяйством, выращиванием овощей, виноградарством и выращиванием зерновых культур.