Շուշեցիներն իրենց անհանգստությունն են հայտնել բնակարանային խնդրի վերաբերյալ. անդրադարձ
Այսօր՝ նոյեմբերի 23-ին, Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Շուշիից տեղահանված բնակիչները Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում իրենց անհանգստությունն են հայտնել տեղահանվածներին բնակարաններ տրամադրելու գործընթացի և այդ համատեքստում կիրառվող սկզբունքների վերաբերյալ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Շուշի քաղաքի բնակիչ Վարդինե Հակոբյանն ասաց, որ ստիպված ապաստանել է Ստեփանակերտի տուն-ինտերնատում:
«Երկու տուն ունեի Շուշիում: Այսօր հինգ երեխաներիս հետ ապրում եմ ծերանոցում։ Տնօրինությունը և ամբողջ աշխատակազմը մեզ լավ են վերաբերում: Սակայն պայմանները այդքան էլ հարմար չեն բնակվելու համար: Խնդրանքս է` մեզ մի հարմար կացարան տան, որպեսզի կարողանամ երեխաներիս հետ այնտեղ ապրել»,- ներկայացրել է նա:
Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Գրիշա Հովհաննիսյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ Կառավարության կողմից մշակվում է կարգ, ըստ որի` պարզ կլինի, թե բնակարաններն ինչ սկզբունքով են տրամադրվելու տեղահանվածներին:
«Շուշիի շրջանից ունենք 2000 տեղահանված ընտանիք՝ 6500 բնակչով: Մոտ 1200 ընտանիք գտնվում է Երևանում: Այդ բոլոր ընտանիքներին միանգամից բնակարանով ապահովել հնարավոր չէ. պետք է փուլ առ փուլ իրականացնել գործընթացը»,- նշել է Գ. Հովհաննիսյանը:
Ըստ բնակարանային հարցերի կոմիտեի նախագահ Արմեն Մանգասարյանի` բնակարանները կտրամադրվեն բալային համակարգով՝ ըստ ընտանիքների կազմի, ըստ առաջնայնության ու կարիքի:
«Ես հավաստիացնում եմ, որ բնակարանները տրամադրվելու են միմիայն արդարության սկզբունքով: Շուտով հերթացուցակները կհրապարակվեն, և, եթե որևէ մեկի մոտ հարցեր առաջանան` կապված դրա հետ, ես ինքս պատրաստ եմ բոլոր հարցերին պատասխանել: Ամենախոցելի խումբը տեղահանված և ընտանիքում զոհ ունեցող ընտանիքներն են, այնուհետև` առաջին կարգի հաշմանդամություն ունեցող անդամով, բազմազավակ, զինծառայողների ընտանիքները: Այս ամենը բնակիչներին ներկայացվել է նաև նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ, ինչը ընդունելի է եղել նրանց կողմից»,- ընդգծել է Ա. Մանգասարյանը:
Նշենք , որ նախաձեռնության մասնակիցներին ընդունել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։ Նա լսել է բոլոր մտահոգությունները և մանրակրկիտ ներկայացրել բնակարանների տրամադրման կարգը:

Шушинцы выразили обеспокоенность жилищной проблемой
Сегодня, 23 ноября, после 44-дневной войны в Арцахе, перемещенные из Шуши жители на площади Возрождения Степанакерта выразили обеспокоенность процессом предоставления жилья перемещенным лицам и принципами, применяемыми в этом контексте.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 ноября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс"  жительница Шуши Вардине Акопян сказала, что ей пришлось укрыться в доме престарелых в Степанакерте.
«У меня было два дома в Шуши. Сегодня я живу в доме престарелых с пятью детьми. Руководство и весь персонал хорошо к нам относятся. Однако условия для проживания не так хороши. Я прошу, чтобы они предоставили нам удобное место для жилья, чтобы я могла жить там со своими детьми», - представила она.
Глава администрации Шушинского района Гриша Ованнисян сообщил нам, что правительство разрабатывает порядок, согласно которому будет ясно, по какому принципу будут предоставлены квартиры переселенцам.
«У нас 2 тысячи перемещенных семей из Шушинского района с населением 6500 человек. В Ереване проживает около 1200 семей. Невозможно предоставить квартиру всем этим семьям сразу. Процесс должен осуществляться поэтапно», - отметил Г. Ованнисян.
По словам председателя комитета по жилищным вопросам Армена Мангасаряна, квартиры будут предоставляться поэтапно, в соответствии с составом семей, в соответствии с приоритетом и потребностями.
«Уверяю вас, что квартиры будут предоставлены только по принципу справедливости. Списки очередности будут опубликованы в ближайшее время, поэтому, если у кого-то есть вопросы по этому поводу, я готов ответить на все вопросы сам. Наиболее уязвимая группа - перемещенные семьи с погибшими в семье, за ними следуют семьи военнослужащих с инвалидностью первой группы, многодетные семьи и семьи военнослужащих. Все это было представлено жителям во время встречи с президентом, что было для них приемлемо», - подчеркнул А. Мангасарян.
Отметим, что участников инициативы принял президент Республики Арцах Араик Арутюнян. Он выслушал все опасения и подробно изложил порядок предоставления квартир.