Կանգնիր Արցախի կողքին. դեկտեմբերի 10-ին կանցկացվի հեռուստամարաթոն
Արցախի «Բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմավարական պլանավորման կենտրոն» հիմնադրամը դեկտեմբերի 10-ին կանցկացնի հեռուստամարաթոն՝  «Կանգնիր Արցախի կողքին» խորագրով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հիմնադրամի Սփյուռքի և միջազգային կառույցների հետ կապերի բաժնի պետ Էմմա Պետրոսյանը նշեց, որ դեկտեմբերի 10-ը պատահական չէ ընտրված:
«Դեկտեմբերի 10-ը հատկանշական է այն առումով, որ 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին անցկացվել է ԼՂ-ի անկախության հանրաքվեն: Այդ նույն օրը՝ 15 տարի անց, ընդունվել է մեր Սահմանադրությունը: Այդ օրը նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրն է»,-ասաց Էմմա Պետրոսյանը:
Հիմնադրամի հիմնական առաքելությունն է նպաստել Արցախի խաթարված սոցիալ-տնտեսական իրականության վերականգնմանը: Այդ համատեքստում անցկացվող մարաթոնի ընթացքում հանգանակված ամբողջ գումարը հատկացվելու է Արցախի զարգացմանն ուղղված բիզնես և ստարտափ գաղափարների աջակցմանը:
Էմմա Պետրոսյանը նշեց, որ աշխատանքները թափանցիկ իրականացնելու համար հիմնադրամի կողմից ստեղծվել է ahimnadram.com հարթակը, որտեղ էլ տեղադրվում են պոտենցիալ ֆինանսավորվող ծրագրերը: Արդեն ամենատարբեր ուղղություններին առնչվող 11 ծրագիր տեղադրվել է:
«Կան և՛ մասնավոր, և՛ պետական ծրագրեր: Ունենք ծրագիր, որը կարգավորում է մեկ ընտանիքի զբաղվածության հարցը: Կա, որ նախատեսված է իրագործել մեկ համայնքի մասշտաբով: Ունենք նաև ծրագիր, որն Արցախի ամբողջ մասշտաբով է. oրինակ, մոդուլ տների կառուցման ծրագիրը:  Նախապատվությունը տալիս ենք IT ոլորտին վերաբերող ծրագրերին, սակայն ընդունվում են նաև գյուղատնտետսության, կրթության և այլ ոլորտներին առնչվող ծրագրեր, որոնք նպաստելու են Արցախի զարգացմանը»,-ասաց Էմմա Պետրոսյանը:

Встань рядом с Арцахом: 10 декабря состоится телемарафон
10 декабря Фонд "Центр высоких технологий и стратегического планирования" Арцаха проведет телемарафон под названием «Встань рядом с Арцахом».
СТЕПАНАКЕРТ, 24 ноября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с «Арменпресс» руководитель отдела по связям  с диаспорой и международными организациями фонда  Эмма Петросян отметила, что 10 декабря выбрано не случайно.
«10 декабря знаменательно в том смысле, что 10 декабря 1991 года прошел референдум о независимости Нагорного Карабаха. В тот же день, 15 лет спустя, была принята наша Конституция. Этот день также является днем защиты прав человека», - сказала Эмма Петросян.
Основная миссия фонда - способствовать восстановлению нарушенной социально-экономической реальности Арцаха. В этом контексте все собранные в ходе марафона деньги будут направлены на поддержку бизнес-идей и стартапов, направленных на развитие Арцаха.
Эмма Петросян отметила, что платформа ahimnadram.com была создана фондом для прозрачного проведения работы, где размещаются потенциально финансируемые программы. Уже установлено 11 программ, относящихся к разным направлениям.
«Есть как частные, так и государственные программы. У нас есть программа, регулирующая трудоустройство одной семьи. Есть другая, которую планируется реализовать в масштабе сообщества. У нас есть программа, которая охватывает весь Арцах. Например, программа по строительству модульных домов. Мы отдаем предпочтение программам, связанным с IT-сферой, но также принимаются программы, связанные с сельским хозяйством, образованием и другими сферами, которые будут способствовать развитию Арцаха», - сказала Эмма Петросян.