Արցախցի զոհված զինծառայողների հիշատակին նվիրված տեղեկամատյան կպատրաստվի
«Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների միություն» հասարակական կազմակերպությունը հիմնվել է 2021թ. փետրվարի վերջին:
Արցախցի զոհված  զինծառայողների հիշատակին նվիրված  տեղեկամատյան կպատրաստվի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀԿ նախագահ Արմեն Ասրյանը նշեց, որ, այս դժվարագույն ժամանակահատվածում ստեղծվելով, սկզբից իրենց առջև խնդիր դրեցին ճշգրտել պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների ցուցակները։Բնութագրությունը հասանալի չէ
«Հետպատերազմյան ծանր ժամանակաշրջանում այդ գոծունեությունը մենք հանձն առանք և սկսեցինք աշխատանքներ իրականացնել: Մենք անմիջական կապ հաստատեցինք համայնքների ղեկավարների հետ: Արդյունքում առկա ցուցակները մեծ փոփոխությունների ենթարկվեցին, և մոտ 2 ամիս տևած քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ մենք ունեցանք անհայտ կորածների վերաբերյալ ստույգ տվյալներ: Կատարեցինք բազմաթիվ վերլուծություններ՝ ըստ շրջանների, նույն կերպ ճշտեցինք նաև պատերազմում զոհվածների ցուցակները, սակայն մինչ օրս ճշտումները շարունակում ենք կապված ԴՆԹ-ների նույնականացման հետ: Մեր կազմակերպության կողմից նախաձեռնվեցին այցելություններ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներ: Մշակեցինք հարցաշար, ըստ որի էլ կատարում ենք վերլուծություններ: Ներկա դրությամբ մոտ 480 ընտանիքների արդեն այցելել ենք, և այդ այցելությունները կկրեն շարունակական բնույթ: Այցելելով ընտանիքներին՝ վերլուծություններ ենք կատարում այդ ընտանիքների սոցիալ-կենցաղային վիճակի, պայմանների վերաբերյալ, որպեսզի կարողանանք կապող օղակ հանդիսանալ այդ ընտանիքների և Արցախի իշխանությունների ու բարերարների միջև, որոնք ցանկություն ունեն աջակցելու, որպեսզի օգնությունը հասցեական տրամադրվի», -նշեց Ա. Ասրյանը:
Ստեփանակերտի Ազատամարտիկների պուրակում ներկա դրությամբ տեղադրված է Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված հերոսամարտիկների լուսանկարների 8 հուշատախտակ՝ ընդհանուր 1080 նկարով: «Նախատեսում ենք նաև վերջին հուշատախտակը տեղադրել, այժմ 180 նկարի խմբագրման և տպագրման աշխատանքները ընթացքի մեջ են», -նշեց Ա. Ասրյանը: Մեր զրուցակցի խոսքով՝ անհայտ կորած զինծառայողների ճակատագրերը պարզելու նպատակով մշտապես աշխատանք են տանում՝ համագործակցելով ԿԽՄԿ֊ի և Արցախի գերատեսչությունների հետ: Արմեն Ասրյանը հավելեց, որ նախաձեռնում են 2020թ. աշնանային պատերազմում զոհված արցախցի զինծառայողների հիշատակին նվիրված տեղեկամատյան պատրաստել։ «Մոտ օրերս կսկսենք Արցախի պաշտպանության և գոյության համար մարտնչած մեր քաջ տղաների մասին անհրաժեշտ տվյալների հավաքագրումը։ Ինչպես նաև մտադիր ենք կազմակերպել զոհվածների անչափահաս երեխաների համար արտադասարանական պարապմունքներ. նպատակ ունենք այս ծրագիրը իրականացնել եկող տարի», - ասաց Ա. Ասրյանը:

Будет подготовлен журнал, посвященный памяти погибших арцахских военнослужащих
Общественная организация «Союз родственников погибших и пропавших без вести военнослужащих в третьей Арцахской войне» была основана в конце февраля 2021 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 ноября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" председатель общественной организации Армен Асрян отметил, что создавая организацию в этот непростой период с самого начала ставили перед собой задачу уточнения списков погибших на войне и пропавших без вести военнослужащих.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«В тяжелый послевоенный период мы взяли на себя ответственность и начали работать. Мы связались с главами общин напрямую. В результате существующие списки претерпели серьезные изменения, и благодаря нашей напряженной работе, продолжавшейся около 2 месяцев, у нас есть точные данные о пропавших без вести.
Мы провели много анализов по районам, и таким же образом мы проверили списки людей, погибших на войне, но по сей день продолжают проводить идентификацию ДНК. Наша организация инициировала посещения семей солдат, погибших и пропавших без вести на войне. Мы разработали анкету, по которой проводим анализы. Мы уже посетили около 480 семей, и эти визиты будут постоянными. Посещая семьи, мы анализируем социальные и жилищные условия этих семей, чтобы быть связующим звеном между этими семьями и властями Арцаха, а также благотворителями, которые хотят поддержать оказанием адресной помощи», - отметил А. Асрян.
В настоящее время в Степанакертском парке борцов за свободу размещено 8 мемориальных досок с фотографиями героев, погибших в третьей Арцахской войне, всего 1080 фотографий. «Мы планируем установить последнюю мемориальную доску, сейчас идет работа по редактированию и печати 180 фотографий», - отметил А. Асрян.
По словам нашего собеседника, чтобы выяснить судьбу пропавших без вести военнослужащих, они постоянно работают в сотрудничестве с МККК и ведомствами Арцаха. Армен Асрян добавил, что они инициируют подготовить журнал, посвященный памяти военнослужащих Арцаха, погибших в осенней войне 2020 г.