Դեսպան. Հայաստանը կարող է կարեւոր դեր խաղալ Իրանի եւ ԵԱՏՄ համագործակցության զարգացման գործում
Հայաստանը՝ որպես Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, որպես Միության շուկայի անդամ, կարող է կարեւոր դեր խաղալ Իրանի եւ ԵԱՏՄ համագործակցության զարգացման գործում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին նոյեմբերի 24-ին Երեւանում «Եվրասիա-21» առաջին միջազգային առեւտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսի բացման կապակցությամբ իր ելույթում հայտարարեց Հայաստանում Իրանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոխուրին, փոխանցում է news.am-ը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանն այս տեսանկյունից մեծ ներուժ ունի. «Իրանը, հաշվի առնելով իր ներուժն ու կարողությունները, քայլեր է ձեռնարկում, օրենսդրական փոփոխություններ է իրականացնում ապրանքների արտահանման ազատականացման ուղղությամբ։ ԵԱՏՄ անդամ երկրները նույնպես կարող են շահել համագործակցության մակարդակի բարձրացումից»,- ասաց դեսպանը։

Посол: Армения может сыграть важную роль в развитии сотрудничества между Ираном и ЕАЭС
Армения как страна-участница Евразийского экономического союза, как участница рынка Союза может сыграть важную роль в развитии сотрудничества между Ираном и ЕАЭС.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в своем выступлении по случаю открытия первой международной торгово-промышленной выставки «Евразия – 21» в Ереване 24 ноября заявил Чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Аббас Бадахшан Зохури, передает news.am.
По его оценке, Армения с этой точки зрения обладает большим потенциалом. «Иран, учитывая свой потенциал и свои мощности, предпринимает шаги, осуществляет законодательные изменения для либерализации экспорта товаров (имеет в виду на рынок ЕАЭС – ред.). Страны-участницы ЕАЭС также могут извлечь для себя пользу от повышения уровня сотрудничества», - отметил посол.