Հայաստանը դիմել է ՌԴ-ին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը աջակցելու համար. Զախարովա
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հաստատում է, որ Հայաստանը դիմել է Ռուսաստանին Երևանի և Անկարայի միջև հարաբերություններում միջնորդական դեր ստանձնելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Զախարովան այս մասին ասել է՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանը քննարկել է Թուրքիայի հետ` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցը, հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանը տեղեկացրել է Ռուսաստանին, որ պատրաստ է առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորմանը:
«Կարող եմ հաստատել, որ Հայաստանը դիմել է Երեւանի եւ Անկարայի միջեւ հարաբերություններին որպես միջնորդ աջակցելու համար: Ռուսաստանը շահագրգռված է, ինչպես գիտեք, եւ ջանքեր է գործադրել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար, մեր երկիրը պատրաստ է ամեն կերպ հետագայում ևս աջակցել դրան: Այս գործընթացի մեկնարկը, ինչպես մենք ենք կարծում, անշուշտ, կնպաստի տարածաշրջանում հասարակությունների սերտացմանը և բարիդրացիության ու վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը, որը ներկայումս հատկապես արդիական է: Երբ նոր տվյալներ ի հայտ գան, մենք ձեզ անպայման կտեղեկացնենք, բայց, բնականաբար, եթե դա չի վնասի բուն բանակցային գործընթացին ՝ հաշվի առնելով նրա զգայունությունը»,- եզրափակեց Զախարովան:

Armenia has asked Russia to mediate normalization with Turkey – Moscow confirms
Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova confirmed that Armenia has asked Russia to assume a mediating role in the normalization of relations between Armenia and Turkey.
STEPANAKERT, NOVEMBER 25, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “I can confirm that Armenia has applied to us for supporting the relations between Yerevan and Ankara as a mediator,” Zakharova said when asked whether or not Russia has discussed with Turkey the normalization of the Armenia-Turkey relations, given that Armenia has notified Russia that it is ready for normalization without preconditions.
“Russia is interested, as you know, and has made efforts for the normalization of the Armenian-Turkish relations, our country is ready to support this in every way in the future as well. We believe that the start of this process will definitely contribute to rapprochement of societies in the region and the development of an atmosphere of good-neighborliness and trust, which is especially actual now. We will definitely inform you whenever new details will emerge, but naturally only if it wouldn’t harm the negotiations process itself, given its sensitive nature,” Zakharova said.