Եղցահողում տեղահանված ընտանքիների համար տներ են վերանորոգում. կառուցվում է նոր ջրագիծ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Եղցահող համայնքի ղեկավար Արտակ Հակոբյանը:
«Տեղահանված 4 ընտանիք է հաստատվել գյուղում, երկուսը՝ Արևշատից, մեկը՝ Քիրսավանից, մեկն էլ՝ Քաշաթաղից: Այս պահի դրությամբ ազատ բնակֆոնդից մի քանի տներ են վերանորոգվում՝ տեղահանված մեր հայրենակիցներին տրամադրելու նպատակով: Դպրոցում սովորում է 18 աշակերտ, 11-ը մասնակցում էր «Երկարօրյա դպրոց» ծրագրին, որը, կորոնավիրուսով պայմանավորված, ժամանակավորապես դադարեցվել է։ Համայնքապետարանի շենքը գտնվում է վթարային վիճակում. կապիտալ վերանորոգման կարիք ունի: Ունենք գործող բուժկետ, որի շենքը ևս վերանորոգման կարիք ունի: Ներհամայնքային ճանապարհները գտնվում են բարվոք վիճակում: Գյուղը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով: Այս պահի դրությամբ այստեղ նոր ջրագիծ է կառուցվում»,- ներկայացրել է համայնքապետը:
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Եղցահողը, բարեբախտաբար, մարդկային կորուստներ չի ունեցել: Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության մասին՝ Ա. Հակոբյանը նշել է, որ նրանց զբաղվածության հիմնական ուղղությունը անասնապահությունն է. զարգացող ճյուղեր են նաև հողագործությունն ու մեղվաբուծությունը:

В Ехцаохе ведется ремонт домов для перемещенных семей: Строится новый водопровод
СТЕПАНАКЕРТ, 26 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Ехцаох Артак Акопян.
«В селе поселились четыре перемещенных семьи: две из Аревшата, одна из Кирсавана и одна из Кашатага. В настоящее время из свободного жилищного фонда ведется ремонт нескольких домов для наших переселенцев. В школе 18 учеников, 11 из них участвовали в программе «Продленная школа», действие которой временно приостановлено из-за коронавируса. Здание сельского муниципалитета находится в аварийном состоянии- требует капитального ремонта. У нас есть действующий медпункт, здание которого требует ремонта. Внутриобщинные дороги в хорошем состоянии. Поселок газифицирован, подведено электричество. Сейчас здесь строится новый водопровод », - представил глава общины.
Наш собеседник отметил, что за 44-дневную войну, к счастью, обошлось без жертв. Говоря о занятости сельчан, А. Акопян отметил, что основным направлением их занятости является животноводство. Развиваются сельское хозяйство и пчеловодство.