Զելենսկին՝ հնարավոր հեղաշրջման մասին. ես հեղաշրջման մասին չեմ խոսել, մեր բանակը հեղաշրջում իրականացնող չէ
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին բացատրել է իր հայտարարությունը հնարավոր պետական հեղաշրջման վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ որևէ հեղաշրջման մասին խոսք լինել չի կարող:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Սա զինվորականների հետ կապ չունի... համոզված եմ՝ ոչ, մենք լուրջ բանակ ունենք... ես գիտեմ, որ ինձ հարգում են, պաշտպանում են մեր պետությունը և հաստատ ոչ մի հեղաշրջումով չեն զբաղվում... Ես ասել եմ, որ տեղեկություններ կան, հեղաշրջման հնարավոր նախապատրաստությունների մասին, գործակալներից... կա ձայնագրություն այս հարցի քննարկմամբ՝ իմ ասած անձի մասնակցությամբ։ Դա ոչ մի հեղաշրջման հետ կապ չունի»,- ուրբաթ օրը Կիևում «30 հարց Ուկրաինայի նախագահին» մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Զելենսկին:
Միաժամանակ Զելենսկին վստահեցրել է. «Մեր բանակը հեղաշրջում իրականացնող չէ, նրանք դա չեն անում, նրանք ժողովրդի հետ են»։
Զելենսկին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ գաղտնի տեղեկությունների համաձայն՝ դեկտեմբերի 1-ին պետական հեղաշրջում կարող է նախապատրաստվել գործարար Ռինատ Ախմետովի մասնակցությամբ:

Зеленский о возможном госперевороте: о путче я не говорил, наша армия – не путчисты
Президент Украины Владимир Зеленский пояснил свое высказывание относительно возможного госпереворота, подчеркнув, что ни о каком путче речи быть не может.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает interfax.com.
"К военным это не имеет никакого отношения… уверен, что нет, у нас серьезная армия… я знаю, что они меня уважают, они защищают наше государство и точно не занимаются никакими путчами. …Я сказал, что есть информация (о возможной подготовке к госперевороту – ИФ) от агентуры … есть аудиодорожка с обсуждением этого вопроса с вовлечением, человека, о котором я сказал (Ахметов – ИФ). Прежде всего, речь идет о финансовой поддержке. …Ни к какому путчу это не имеет никакого отношения", - сказал он на пресс-марафоне "30 вопросов к президенту Украины" в пятницу в Киеве, уточняя информацию о возможном перевороте в связи с тем, что ряд иностранных СМИ подали эту новость, используя слово "путч", то есть при участии военных.
При этом Зеленский заверил: "Наша армия – не путчисты, они этим не занимаются. Они с народом".
Как сообщалось, Зеленский на пресс-конференции сообщил, что по агентурным данным в Украине мог готовиться государственный переворот 1 декабря с привлечением бизнесмена Рината Ахметова.