ՀՀ ԱԳ նախարարը Շվեդիայի Ռիկսդագի նախագահի հետ հանդիպմանը բարձրացրել է հայ ռազմագերիների հարցը
Աշխատանքային այցով Ստոկհոլմում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 1-ին հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Ռիկսդագի (խորհրդարանի) նախագահ Անդրեաս Նորլենի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղեկացնում է, որ զրուցակիցները ջերմությամբ վերհիշել են Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահի՝ 2019 թվականին Հայաստան կատարած պաշտոնական այցը։
Արարատ Միրզոյանը և Անդրեաս Նորլենն անդրադարձել են երկու երկրների միջև հաստատված բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացման, երկկողմ ու բազմակողմ հարթակներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին։ Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարում Շվեդիայի կողմից, այդ թվում՝ խորհրդարանական մակարդակում ցուցաբերվող աջակցությունը։
Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության առավել խորացման համատեքստում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Արարատ Միրզոյանը և Շվեդիայի Ռիկսդագի նախագահ Անդրեաս Նորլենը մտքեր են փոխանակել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկման շուրջ:
Նախարար Միրզոյանն իր զրուցակցին է ներկայացրել Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի և Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մայիսի 12-ից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ներթափանցման, վերջերս իրականացրած ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ Նա ընդգծել է տարածաշրջանում իրավիճակի դեէսկալացիայի և կայունացման համատեքստում միջազգային հանրության պատշաճ և հասեական արձագանքի կարևորությունը։
Անդրադառնալով հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերին՝ Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման, ինչպես նաև՝ պատերազմի արդյունքում Արցախում ստեղծված հումանիտար խնդիրների հաղթահարման անհրաժեշտությունը։

Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan met on December 1 with Speaker of the Riksdag (Parliament) of Sweden Andreas Norlén on the sidelines of his working visit in Stockholm, the Armenian foreign ministry reports.
FM Mirzoyan raises Armenian POW issue at meeting with Swedish Parliament Speaker
STEPANAKERT, DECEMBER 2, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The sides remembered with warmth the official visit of the Swedish Parliament Speaker to Armenia in 2019.
Ararat Mirzoyan and Andreas Norlén touched upon the prospects of further developing the friendly relations between Armenia and Sweden, expanding the mutually beneficial cooperation in bilateral and multilateral platforms. FM Mirzoyan highly appreciated Sweden’s support to the ongoing democratic reforms in Armenia, the fight against corruption, as well as the support at the parliamentary level.
In the context of further deepening the Armenia-EU partnership, FM Mirzoyan and Speaker Norlén exchanged ideas about the effective implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
Minister Mirzoyan presented the current situation caused by the recent incursion of Azerbaijani armed forces into Armenia’s sovereign territory and the 2020 war in Artsakh unleashed by Azerbaijan. He emphasized the importance of a proper and addressed response by the international community in the context of de-escalation and stabilization of the situation in the region.
Touching upon the humanitarian problems which require urgent solutions, Ararat Mirzoyan emphasized the necessity of the repatriation of Armenian prisoners of war, hostages and other persons held by Azerbaijan, as well as the solution of the post-war humanitarian problems in Artsakh.