Ղրղզստանի և Տաջիկստանի սահմանին համատեղ պարեկներ են հայտնվել
Ղրղզստանի և Տաջիկստանի սահմանապահները պայմանավորվել են սահմանի համատեղ պարեկության մասին այն հատվածում, որտեղ դեկտեմբերի 1-ին հրաձգություն էր տեղի ունեցել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին տեղեկացնում է regionpress.am-ը։
Այս մասին հայտնել են Ղրղզստանի ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի սահմանապահ ծառայությունից։ Նշվում է, որ համատեղ պարեկություն իրականացնելու մասին կողմերը պայմանավորվել են Բատկենի մարզի Տորթ-Կոչո բնակավայրում (Ղրղզստան) կայացած հանդիպման ժամանակ:
Դրան մասնակցել են սահմանամերձ շրջանների ակիմներ, իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ։ «Հանդիպման արդյունքներով որոշում է ընդունվել այն մասին, որ հասարակական կարգն ապահովելու նպատակով կողմերի իրավապահ մարմինները 2021 թվականի դեկտեմբերի 2-ից համատեղ պարեկություն են իրականացնելու սահմանամերձ տարածքում», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները տեղեկացրել էին, Ղրղզստանի Բատկենսկի մարզի Դահմա տեղանքում տեղի ունեցած միջադեպի մասին:
Անհայտ անձինք մոտեցել էին Տաջիկական կողմի սահմանին և յոթ-ութ կրակոց արձակել, ենթադրաբար՝ որսորդական հրացանից: Ներկայումս ընթանում է միջադեպի հետաքննություն։

На границе Киргизии и Таджикистана появились совместные патрули
Пограничники Киргизии и Таджикистана договорились о совместном патрулировании границы на участке, где 1 декабря произошла стрельба.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщили в пограничной службе Государственного комитета национальной безопасности Киргизии, передает regionpress.am.
Отмечается, что о введении совместных патрулей стороны договорились на встрече в населённом пункте Торт-Кочо Баткенской области (Киргизия). В ней приняли участие акимы приграничных районов, представители правоохранительных органов.
«По результатам встречи было принято решение о том, что в целях обеспечения общественного правопорядка правоохранительные органы сторон со 2 декабря 2021 года будут проводить совместное патрулирование приграничной территории», — говорится в сообщении.
Ранее источники сообщили об инциденте в местности Дахма Баткенской области Киргизии. Неизвестные приблизились к границе с таджикской стороны и произвели семь-восемь выстрелов, предположительно, из охотничьего ружья. В настоящее время ведётся расследование инцидента.