Ուկրաինայում իրավիճակի ապակայունացման դեպքում՝ ԱՄՆ-ը Ռուսաստանին սպառնացել է «աննախադեպ պատժամիջոցներով»
ՆԱՏՕ-ի բոլոր անդամները համերաշխ են Ուկրաինայի հետ և անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ կլինեն գործել ընդդեմ Ռուսաստանի։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին տեղեկացնում է regionpress.am-ը։
Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորյա Նուլանդը՝ տեսակապի միջոցով ելույթ ունենալով Կիևի անվտանգության հարցերով համաժողովում։
«Մենք վճռական ենք Մոսկվային ուղղված մեր ուղերձում։
Եթե նրանք քայլեր ձեռնարկեն Ուկրաինայում վիճակն ապակայունացնելու համար և օգտագործեն իրենց ուժերը Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի համար, ապա պատասխանը կլինի շատ լուրջ՝ կձեռնարկվեն տնտեսական և այլ պատժամիջոցներ, որոնք նախկինում չեն եղել», - ասել է նա:
Պատասխանելով Ուկրաինայի եվրոպական և եվրատլանտյան ինտեգրման հեռանկարների մասին հարցին՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը մատնանշել է, որ երկիրը «ուղի է հարթում իր համար դեպի ՆԱՏՕ և ԵՄ»։
«Դա պահանջում է նրա խորը և ակտիվ բարեփոխումները տնտեսության, դատական համակարգի և կոռուպցիայի դեմ պայքարում»,- պարզաբանել է նա։ Պաշտոնյայի խոսքով, ԱՄՆ-ը կարող է աջակցող դեր խաղալ Դոնբասի հակամարտության կարգավորման գործում՝ համագործակցելով Կիևի հետ վերաինտեգրման ուղղությամբ նրա հետագա առաջընթացի հարցում։
«Մենք հավատում ենք, որ Միացյալ Նահանգները կարող է աջակցող դեր խաղալ Դոնբասի հակամարտության կարգավորման հարցում, ինչպես դա արեցինք 2014-2016 թվականներին, երբ մենք փոփոխեցինք նորմանդական ձևաչափը (Գերմանիա, Ռուսաստան, Ուկրաինա, Ֆրանսիա - ՏԱՍՍ-ի նշումը) աշխատելով Կիևի հետ զուգահեռ՝ ավելի լավ հասկանալու համար, թե ինչպես եք տեսնում Դոնբասի ապագան, ինչպես եք նախատեսում վերաինտեգրել նրա բնակչությանը և ինչպես եք կազմակերպելու հարաբերությունները»,- ասել է նա։
Խոսելով հակամարտության կարգավորման ուղիների մասին՝ Նուլանդն ասել է, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է մինսկյան համաձայնագրերին, սակայն կարծիք է հայտնել, որ «բանակցությունները փակուղում են։
Նա հայտարարել է, որ «Մինսկի» համաձայնագրերի շատ կետեր չեն կատարվել՝ նշելով, որ այս փաստաթղթում «սատանան մանրամասների մեջ է»։ Նրա կարծիքով, Դոնբասի հարցը պետք է քննարկվի ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Ուկրաինայի ներսում։ Ի թիվս այլ թեմաների, Նուլանդն անդրադարձել է նաև Բելառուսի հարցին՝ հիշեցնելով, որ ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն արդեն պատժամիջոցներ են կիրառել Բելառուսի իշխանությունների դեմ։
Այժմ, նրա խոսքով, միգրանտների հետ կապված իրավիճակի պատճառով «Լուկաշենկոյի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթի հնարավորություն» է փնտրում։ Հիշեցնենք, նախկինում Նուլանդը Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի օգնականն էր։
2013 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2017 թվականի հունվար Նուլանդը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմում զբաղվել է, մասնավորապես, հետխորհրդային երկրներին վերաբերող հարցերով։
2014 թվականին Կիևում զանգվածային ցույցերի ժամանակ, որոնք ի վերջո հանգեցրին ուկրաինացի առաջնորդ Վիկտոր Յանուկովիչի պաշտոնից հեռացմանը, Նուլանդը արևմտյան պաշտոնյաներից մեկն էր, ով հրապարակավ աջակցում էր ցուցարարներին։ Նա վերջին անգամ Ուկրաինա էր այցելել այս տարվա մայիսին՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հետ միասին։

США пригрозили России "небывалыми санкциями" в случае дестабилизации на Украине
Все члены НАТО солидарны с Украиной и в случае необходимости будут готовы действовать против России.
США пригрозили России
СТЕПАНАКЕРТ, 2 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявила заместитель госсекретаря США по политическим делам Виктория Нуланд, выступая по видеосвязи на Киевском форуме по безопасности в среду, передает regionpress.am.
"Мы решительны в своем послании к Москве: если они будут делать шаги, направленные на дестабилизацию Украины, и использовать свои силы для агрессии против Украины, это будет встречено серьезными экономическими шагами и санкциями, которых еще не было в прошлом", - подчеркнула она. Отвечая же на вопрос о перспективах европейской и евроатлантической интеграции Украины, замгоссекретаря США указала на то, что страна "сама себе прокладывает путь в НАТО и ЕС". "Это требует от нее глубоких и активных реформ в экономике, судебной системе и борьбы с коррупцией", - пояснила она.
По ее словам, США могут сыграть вспомогательную роль в деле урегулирования конфликта в Донбассе, сотрудничая с Киевом по вопросам его дальнейшего движения в сторону реинтеграции.
"Мы верим, что США могут сыграть вспомогательную роль [при урегулировании конфликта в Донбассе], как мы делали это в 2014-2016 годах, когда мы заменили "нормандский формат" (Германия, Россия, Украина, Франция - прим. ТАСС), работая параллельно с Киевом, чтобы лучше понять, как вы видите будущее Донбасса, как вы планируете реинтеграцию его населения и как вы будете организовывать отношения", - отметила она.
Говоря непосредственно о способе урегулирования конфликта, Нуланд заявила, что США поддерживают минские соглашения, но выразила мнение, что "переговоры зашли в тупик, и обе стороны делают все, чтобы микроэлементы замедляли обсуждение больших аргументов". Она констатировала, что многие пункты "Минска" не выполнены, добавив, что в этом документе "дьявол кроется в деталях". По ее мнению, обсуждать вопрос Донбасса надо как с Россией, так и внутри Украины.
Среди других тем Нуланд затронула вопрос Белоруссии, напомнив, что США и ЕС уже наложили санкции против белорусской власти. Сейчас же, по ее словам, происходит поиск "возможности для нового набора санкций против Лукашенко" из-за ситуации с мигрантами.
Ранее Нуланд была помощником американского госсекретаря по делам Европы и Евразии. С сентября 2013 года по январь 2017 года Нуланд в администрации президента США Барака Обамы курировала, в частности, вопросы, касающиеся политики в отношении постсоветских государств. Во время массовых протестов в Киеве в 2014 году, которые привели в итоге к свержению украинского лидера Виктора Януковича, Нуланд входила в число западных официальных лиц, публично поддерживавших демонстрантов. Широкую известность получила ее встреча с участниками протестов, во время которой она раздавала печенье. Последний раз она посещала Украину в мае нынешнего года совместно с госсекретарем США Энтони Блинкеном.