Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ մշակութային ցեղասպանությունը և տարբեր ոտնձգություններ շարունակվում են մինչ օրս. դեսպան Տիգրան Մկրտչյան
Դեկտեմբերի 1-ին Հունաստանի ամենամեծ լսարանն ունեցող խոշորագույն օրաթերթերից Kathimerini-ում հրապարակվել է Հունաստանի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի «Պատերազմի և կորցված հնարավորությունների տարի» վերնագրով խմբագրական հոդվածը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Մեկ տարի է անցել 2020 թվականի 44-օրյա (սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը) Արցախի նկատմամբ սանձազերծված վերջին պատերազմից։ Սա Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնած պատերազմ էր` Թուրքիայի մեծ աջակցությամբ՝ Սիրիայից և Լիբիայից ջիհադականների ներգրավմամբ` պատերազմական գործողությունների ընթացքում և դրանից հետո կատարված ռազմական հանցագործությունների զանգվածային դեպքերով։ Այնուամենայնիվ, քաղաքական խոսույթում դեռ գերակշռում են աշխարհաքաղաքական ընդհանրացումները և անվտանգության երկընտրանքի ասպեկտները:
Պակասում է, սակայն, ժողովուրդների կյանքի ու ապագայի վերաբերյալ մտահոգությունը: Արդյո՞ք պատերազմը դարձրեց Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը և տարածաշրջանի ժողովուրդներին կարճաժամկետ, միջնաժամկետ կամ նույնիսկ երկարաժամկետ հեռանկարում ավելի կամ գուցե պակաս ապահով: Ակնհայտորեն վերջին հարցի կարճ պատասխանը բացասական է: Եվ ահա մի քանի կետ, թե ինչու:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կա և միշտ եղել է` Ադրբեջանի կողմից` Արցախի ժողովրդի` իր պատմական հայրենիքում անվտանգ ու արժանապատիվ կյանքով ապրելու իրավունքը չընդունելու վերաբերյալ։ Ավելի պարզ ասած՝ խոսքը գնում է մարդկանց բոլոր իրավունքներից ամենահիմնականի՝ կյանքի իրավունքի մասին, և սա է, որ հարցականի տակ է դրվել տասնամյակներ շարունակ։
Դեռևս 1960-ականներին արցախահայությունը դիմել էր խորհրդային կառավարությանը, որպեսզի չեղարկի Ստալինի` 1921 թվականի անօրինական որոշումը՝ տարածքն Ադրբեջանի (նոր պետություն, որը ստեղծվել էր 1918 թվականին` Կովկասի իսլամական բանակի անմիջական աջակցությամբ՝ պանթուրանիստ թուրք գեներալ Նուրի Փաշայի գլխավորությամբ) կազմի մեջ ներառելու վերաբերյալ: 1988 թվականին Արցախի ժողովուրդը կրկին դիմեց Մոսկվային խնդրանքով` իրականացնելու իրենց ինքնորոշման իրավունքը։ Ինչո՞ւ։ Ադրբեջանի իշխանությունները համակարգված և տասնամյակներ շարունակ իրականացրել են էթնիկ զտումների և մշակութային ցեղասպանության քաղաքականություն արցախահայերի նկատմամբ։ Խորհրդային Ադրբեջանում հայերին ճնշման ենթարկելու և խտրականության տարբեր ձևերը պատճառ հանդիսացան, որ 1965, 1967, 1977 և 1988 թվականներին տասնյակ հազարավոր ստորագրություններ հավաքվեցին՝ խնդրագրերի և նամակների ձևով՝ Արցախի անցումը Խորհրդային Հայաստանի վերահսկողության տակ թույլ տալու ու այս հարցին արդարացի լուծում տալու նպատակով:
Ճնշումներից ազատվելու ցանկությունն էր նաև, որ արցախահայությանը ստիպեց պաշտպանելու իրենց կյանքն իրենց հայրենիքում` 1991-94, 2016 և 2020 թվականների պատերազմների ժամանակ։
Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ մշակութային ցեղասպանությունը և տարբեր ոտնձգություններ շարունակվում են մինչ օրս՝ նույնիսկ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո։ Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ստորագրելուց անմիջապես հետո Ադրբեջանը սկսեց համակարգված և կեղծավոր կերպով խախտել այն՝ միշտ մեղադրելով հայերին։ Այս ամենն իրականացվում է Թուրքիայի անմիջական աջակցությամբ։
2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո ամեն օր, իսկ ավելի ճիշտ՝ ամեն մի քանի անգամ ակնհայտ է դառնում, որ Ալիևի վերջնական նպատակն է ազատվել հայերից ու Արցախում նրանց ժառանգությունից և որին հաջորդելու է նաև հայերի աստիճանական դուրս մղումը նաև Հայաստանից։ Հայկական մշակութային հուշակոթողների, վայրերի, եկեղեցիների և գերեզմանատների նկատմամբ վայրագ բռնությունները, պղծումները և վանդալիզմի ակտերը կատարվում են Բաքվի անմիջական հրահանգով: Վերջինս թույլ չի տալիս անգամ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին այցելել տարածք։ Բաքվում զարհուրելի «Հաղթանակի զբոսայգու» բացումը, երեխաներին այն այցելելու խրախուսելը` հայերին ծաղրելու նպատակով, արդեն որակվել է այն որպես «նացիստական այգի»: Համատարած է նաև ռասիստական լեզուն, որը հստակ նպատակ ունի ապամարդկայնացնել հայերին, օրինակ՝ «Վայրի ցեղ», «բարբարոսներ», «շներ», «վայրագ թշնամի», «կորոնավիրուսից ավելի վտանգավոր վիրուս» և այլ արտահայտություններ հիշեցնում են համաշխարհային պատմության վատթարագույն հանցագործներին:
Հայ ռազմագերիների դեմ կեղծ դատավարությունները միջազգային հանրության նկատմամբ ևս մեկ բացահայտ արհամարհանքի դրսևորում է, քանի որ դա այն սակավաթիվ հարցերից մեկն է, որի մասին մի քանի երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ բարձրաձայնել են` որպես հրատապ հումանիտար հարց: Մյուս կողմից, ադրբեջանցի որևէ պատերազմական հանցագործի երբևէ մեղադրանք չի առաջադրվել, էլ չասած, որ չի դատապարտվել չնայած որ առկա են հանցագործությունների բազմաթիվ ապացույցներ (Ադրբեջանի զինվորներն իրենք էին տեսանկարահանում, թե ինչպես են մորթում հայ գերիներին, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց և ծերերին): Հայտարարություններն առ այն, որ չկա «Լեռնային Ղարաբաղ» անվանումով տարածք ու այլևս չկա ԼՂ հակամարտություն` ևս մեկ ապացույց է հանդիսանում հայկական ամեն ինչի շարունակական ժխտման։ Լավ, կարելի՞ է արդար դատավարություն սպասել մի երկրից, որտեղ ազգային հերոսը նա է, ով կացնով` դեռևս 2004 թվականին, սպանել է քնած հայ սպային։
Ակնհայտ է, որ Թուրքիայի ռազմական ղեկավարության ներգրավվածությունն այս պատերազմում, Թուրքիայի օգնությունը` զենքով, հետախուզությամբ և հատուկ ստորաբաժանումների միջոցով, ինչպես նաև Սիրիայից ջիհադիստների հավաքագրումը և ռազմական գոտի ուղարկելը` կռվելու Ադրբեջանի համար` միայն քաջալերել են Ալիևին, ով ոգևորված շրջում է իր երկրում զինվորական համազգեստով` պարծենալով «Ադրբեջանի հզոր բանակով»:
Այնուամենայնիվ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցությունների միջոցով խաղաղ կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող ձևաչափը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (ԱՄՆ, Ռուսաստան և Ֆրանսիա), հաստատում են, որ հարատև լուծումը դեռ պետք է բանակցվի և պետք է որոշվի նաև Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը։ Իլհամ Ալիևին դա չի հետաքրքրում: Փաստորեն, Ալիևը պատերազմից անմիջապես հետո Բաքվում կայացած «հաղթական շքերթի» ժամանակ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանը, Սևանա լիճը և Սյունիքը անվանել է «Ադրբեջանի պատմական հողեր»։ Ուստի, Ադրբեջանի զինվորները հանդգնություն ունեն` շարունակաբար սադրելու հայերին, ներթափանցելու և նույնիսկ գրավելու Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի որոշ հատվածներ։ Ալիևի շարունակական հայտարարությունները «Զանգեզուրի միջանցքի» մասով (Հայաստանի Սյունիքի մարզ, որը սահման ունի Իրանի հետ), նպատակ ունի, ինչպես ինքն Ալիևն է խոստովանել` իրականացնել բոլոր թյուրքական ժողովուրդներին միավորելու պանթուրանիստական երազանքը։ Նոյեմբերի 14-ին և 16-ին` Ադրբեջանի կողմից` Հայաստանի հարավարևելյան տարածքների վրա հրետանու և ծանր տեխնիկայի կիրառմամբ հարձակումները և Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ոտնահարումը պետք է դիտարկել հենց այդ տրամաբանության մեջ։
Ադրբեջանի հռետորաբանությունը և գործողությունները` գոյաբանական սպառնալիք են Հայաստանի ինքնիշխանության համար և ոչ պակաս պանթուրանիստական սպառնալիք է հանդիսանում ողջ տարածաշրջանի համար՝ Եվրոպայից մինչև Չինաստան, Ռուսաստանից մինչև Իրան։
Հասկանալի է, որ հակամարտության երկարատև կարգավորման միակ ճանապարհը բանակցությունների վերսկսումն է։ Պարզ է նաև, որ Արցախի ազատատենչ հայությունը չի կարող ապրել ավտորիտար Ադրբեջանի ինքնիշխանության ներքո։
Դրա արդյունքը կլիներ մահը կամ Արցախի ամբողջական հայաթափումը, ինչը չենք կարող մեր մտքներով իսկ անցկացնել և պետք է ամեն ինչ անենք, որ դա տեղի չունենա, քանի դեռ ուշ չէ։ Եթե պաշտպանելու պատասխանատվությունն ինչ-որ իմաստ ունի, ապա յուրաքանչյուր երկիր առանձին-առանձին և միջազգային հանրությունը միասին պետք է ոտքի կանգնեն և հստակ ցույց տան ադրբեջանցիներին, որ նման պահվածքը չի հանդուրժվելու։ Հասցեական կոչերը և կոնկրետ գործողություններն այժմ առավել քան երբևէ կենսական նշանակություն ունեն։ Երկիմաստ գործելը կնշանակի լուռ ընդունել Ալիևի կողմից Արցախի նկատմամբ էթնիկ զտումները»,- նշված է հոդվածում:

Культурный геноцид и различные посягательства против Арцаха и его народа продолжаются по сей день: Посол Тигран Мкртчян
1 декабря в Kathimerini, одной из крупнейших газет, имеющих самую большую аудиторию в Греции, была опубликована редакционная статья «Год войны и потерянных возможностей» посла Республики Армения в Греческой Республике Тиграна Мкртчяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 декабря, АРЦАХПРЕСС- «Прошел год после 44-дневной войны 2020 года (с 27 сентября по 9 ноября) против Арцаха. Это была война, инициированная Азербайджаном при большом содействии Турции с привлечением джихадистов из Сирии и Ливии по массовым случаям военных преступлений, совершенных в ходе и после военных действий. Тем не менее, в политической речи еще преобладают геополитические обобщения и аспекты дилеммы безопасности.
Не хватает, однако, беспокойства о жизни и будущем народов. Превратила ли война регион Южного Кавказа и народы региона в краткосрочной, среднесрочной или даже долгосрочной перспективе более или менее безопасным? Очевидно, короткий ответ на последний вопрос отрицательный. Вот несколько пунктов почему нет.
Нагорно-карабахский конфликт всегда был про непринятие со стороны Азербайджана права народа Арцаха жить безопасной и достойной жизнью на своей исторической родине. Проще говоря, речь идет о самом фундаментальном из всех прав людей праве на жизнь, и именно это было поставлено под вопрос на протяжении десятилетий.
Еще в 1960-х годах армяне Арцаха обратились к советскому правительству с просьбой отменить незаконное решение Сталина 1921 года о включении территории в состав Азербайджана (новое государство, созданное в 1918 году при непосредственном содействии Исламской Армии Кавказа во главе с пантюркистским турецким генералом Нури Пашой). В 1988 году народ Арцаха вновь обратился к Москве с просьбой реализовать свое право на самоопределение. Почему? Власти Азербайджана систематически и на протяжении десятилетий осуществляли политику этнических чисток и культурного геноцида в отношении армян Арцаха. Различные формы давления и дискриминации армян в Советском Азербайджане стали причиной того, что в 1965, 1967, 1977 и 1988 годах были собраны десятки тысяч подписей в виде петиций и писем с целью позволить переход Арцаха под контроль Советской Армении и справедливого решения этого вопроса.
Желание избавиться от давления заставило армян Арцаха защитить свою жизнь на своей родине во время войн 1991-94, 2016 и 2020 годов.
Культурный геноцид и различные посягательства против Арцаха и его народа продолжаются до сих пор, даже после 44-дневной войны 2020 года. Сразу после подписания заявления 9 ноября Азербайджан начал систематически и лицемерно нарушать его, всегда обвиняя армян. Все это осуществляется при непосредственном содействии Турции.
После окончания войны 2020 года каждый день, вернее, каждый раз становится очевидным, что конечная цель Алиева - избавиться от армян и их наследия в Арцахе, за которым последует постепенное вытеснение армян также из Армении. Зверское насилие, осквернения и акты вандализма в отношении армянских культурных памятников, церквей и кладбищ совершаются по прямому указанию Баку. Последний не позволяет даже ЮНЕСКО посетить территорию. Открытие в Баку ужасного «парка трофеев», поощрение детей посетить его с целью издеваться над армянами, уже квалифицировано как «нацистский парк». Повсеместно распространен и расистская терминология, что имеет четкую цель создать бесчеловечный образ армян, например, «дикое племя», «варвары», «собаки», «свирепый враг», «более опасный вирус, чем коронавирус» и другие выражения напоминают о наихудших преступниках мировой истории.
Ложные судебные процессы против армянских военнопленных являются еще одним проявлением открытого пренебрежения к международному сообществу, поскольку это один из немногих вопросов, о которых несколько стран и международных организаций озвучили как срочный гуманитарный вопрос. С другой стороны, ни одному азербайджанскому военному преступнику никогда не было предъявлено обвинение, не говоря уже о том, что он не был осужден несмотря на то, что есть многочисленные доказательства преступлений (солдаты Азербайджана сами снимали на видео, как убивают армянских пленных, в том числе гражданских лиц и стариков). Заявления о том, что нет территории под названием «Нагорный Карабах» и больше нет нагорно-карабахского конфликта, являются еще одним доказательством продолжительного отрицания всего армянского. Как можно ожидать справедливого судебного разбирательства из страны, где национальным героем является тот, кто зарубил топором спящего армянского офицера еще в 2004 году?
Очевидно, что вовлеченность военного руководства Турции в эту войну, помощь Турции с оружием, разведкой и специальными подразделениями, а также вербовка джихадистов из Сирии и отправка в военную зону, чтобы воевать за Азербайджан, только поощрили Алиева, который воодушевленно ходит в своей стране в военной форме, хвастаясь «мощной армией Азербайджана».
Тем не менее, формат, имеющий международный мандат на мирное урегулирование посредством переговоров по нагорно-карабахскому конфликту - сопредседатели Минской группы ОБСЕ (США, Россия и Франция) - подтверждает, что продолжительное решение еще должно быть достигнуто путем переговоров и должен быть определен также статус Нагорного Карабаха. Ильхама Алиева это не интересует. Фактически, сразу после войны Алиев во время «победного парада» в Баку назвал столицу Армении Ереван, озеро Севан и Сюник «историческими землями Азербайджана». Следовательно, у азербайджанских солдат есть смелость постоянно провоцировать армян, проникать и даже захватывать некоторые части суверенной территории Армении. Последовательные заявления Алиева по части «Зангезурского коридора» (Сюникская область Армении, имеющая границу с Ираном) преследуют цель, как сам Алиев признался, осуществить пантуранистскую мечту объединить все тюркские народы. 14 и 16 ноября нападения Азербайджана на юго-восточные территории Армении с применением артиллерии и тяжелой техники и нарушения территориальной целостности Армении следует рассматривать именно в этой логике.
Риторика и действия Азербайджана - это экзистенциальная угроза суверенитету Армении и не менее пантуранистская угроза для всего региона - от Европы до Китая, от России до Ирана.
Понятно, что единственным путем долгосрочного урегулирования конфликта является возобновление переговоров. Понятно также, что свободолюбивое армянство Арцаха не может жить под суверенитетом авторитарного Азербайджана.
Результатом этого стала бы смерть или полное изгнание армян из Арцаха, и должны сделать все, чтобы этого не произошло, пока не поздно. Если ответственность за защиту имеет какой-то смысл, то каждая страна по отдельности и международное сообщество вместе должны встать на ноги и четко показать азербайджанцам, что подобное поведение не будет терпимо. Адресные призывы и конкретные действия сейчас более чем когда-либо имеют жизненно важное значение. Двусмысленная деятельность будет означать молчаливое принятие этнических чисток Алиева в отношении Арцаха», - отмечается в статье.