Ադրբեջանի զինծառայողները թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերի մոտ չպետք է լինեն. ՀՀ ՄԻՊ
Արցախում ադրբեջանական զինծառայողների կողմից հայ խաղաղ բնակչի նկատմամբ բռնության գործադրելը և սպանելն ապացույց է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերի մոտ չպետք է լինեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Այս միջադեպը վերահաստատում է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունը Հայաստանի և Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին հայկական բնակավայրերի և խաղաղ բնակչության հարևանությամբ կյանքի իրավունքի խախտում է, անվտանգության անմիջական սպառնալիք:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը և Արցախի ԱԱԾ-ն հաստատել են, որ այսօր՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 3-ին ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչները սպանել են Ճարտար քաղաքի 65-ամյա խաղաղ բնակչի։ Հրապարակված պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ Ադրբեջանցի զինվորականները մուտք են գործել չեզոք գոտի և բռնություն գործադրել անասնապահությամբ զբաղվող խաղաղ բնակչի նկատմամբ, տեղափոխել ադրբեջանական հենակետ և ապօրինաբար դիտավորությամբ զրկել նրան կյանքից»,- գրել է Թաթոյանը:
Ըստ ՄԻՊ-ի` ադրբեջանական զինված ուժերի հանցավոր, այդ թվում՝ ահաբեկչական արարքները և' Հայաստանում, և' Արցախում նույնաբնույթ են, իսկ դրանց աղբյուրն ադրբեջանական իշխանությունների հայատյաց ու թշնամանք քարոզող պետական քաղաքականությունն է:

Омбудсмен: Присутствие ВС Азербайджана у населенных пунктов Армении и Арцаха угрожает безопасности
Омбудсмен Арман Татоян заявил, что убийство азербайджанскими военнослужащими армянского мирного жителя в Арцахе доказывает, что военнослужащие ВС Азербайджана не должны находиться около населенных пунктов Армении и Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом написал на своей странице в Facebook Защитник прав человека Арман Татоян.
По словам омбудсмена, инцидент подтверждает, что присутствие азербайджанских военных около населенных пунктов и на дорогах Армении и Арцаха нарушает право на жизнь, является прямой угрозой безопасности.
«Омбудсмены Армении и Арцаха, а также СНБ Арцаха подтвердили, что сегодня, 3 декабря, представители ВС Азербайджана убили 65-летнего мирного жителя села Чартар. По официальным данным, азербайджанские военные проникли в нейтральную зону, применили насилие в отношении занимавшегося скотоводством мирного жителя, отвезли его на азербайджанский опорный пункт и намеренно лишили жизни», — говорится в заявлении.
Омбудсмен подчеркнул, что преступные, в том числе террористические действия ВС Азербайджана в Армении и Арцахе носят одинаковый характер, их источником является государственная политика властей Азербайджана, пропагандирующая армянофобию и вражду.