ԱՄՆ-ն առաջիկայում կարող է հայտարարել Պեկինի Օլիմպիական խաղերի դիվանագիտական բոյկոտի մասին. CNN
ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմն, ինչպես սպասվում է, շուտով կհայտարարի Պեկինի Օլիմպիական խաղերի դիվանագիտական բոյկոտի մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Դեկտեմբերի 5-ին այդ մասին հայտնել է CNN հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը: Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ խոսքը կարող է վերաբերել Օլիմպիական խաղերում ամերիկացի պաշտոնատար անձանց լիակատար բացակայությանը:
Այդ որոշումը կարող է թույլ տալ հստակ նախազգուշացում հղել  Չինաստանին և, ըստ որում, ամերիկացի մարզիկներին չզրկել մրցումներին մասնակցելու հնարավորությունից: Ինչպես սպասվում է, բոյկոտի մասին հայտարարումը տեղի կունենա այս շաբաթ: Ավելի վաղ այս թեմայի շուրջը լրագրողների բազմաթիվ հարցերին Բայդենը խուսափել է պատասխանից:
Սպիտակ տանը և Պետդեպարտամենտում այս տեղեկատվությունը մեկնաբանելու՝ ՏԱՍՍ-ի խնդրանքին առայժմ չեն պատասխանել: Այս տարվա մայիսին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին միջազգային հանրակցությանը կոչ է արել դիվանագիտական բոյկոտ հայտարարելու Չինաստանում կայանալիք Օլիմպիական խաղերին:
Նրա կարծիքով՝ աշխարհի առաջատար երկրների ղեկավարները պետք Է ձեռնպահ մնան մրցումներին մասնակցելուց: Առիթ են ծառայել ՉԺՀ-ին վերագրվող զանգվածային ռեպրեսիաները Սինցզյան Ույղուրական Ինքնավար Շրջանում: Պեկինն այդ պնդումները կտրականապես ժխտում է: Ըստ որում ԱՄՆ-ի Ազգային Օլիմպիական կոմիտեն հանդես է եկել բոյկոտի դեմ: XXIV ձմեռային Օլիմպիական խաղերը տեղի են ունենալու 2022 թվականի փետրվարի 4-ից մինչև 20-ը Պեկինում:

CNN: США в ближайшее время могут объявить о дипломатическом бойкоте Олимпиады в Пекине
Администрация президента США Джо Байдена, как ожидается, скоро объявит о дипломатическом бойкоте Олимпийских игр в Пекине.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как передает "Арменпресс", об этом сообщил в воскресенье телеканал CNN со ссылкой на источники.
По его сведениям, речь будет идти о полном отсутствии американских официальных лиц на Олимпиаде. Такое решение позволит послать Китаю четкий сигнал и при этом не лишать американских спортсменов возможности участвовать в соревнованиях. Как ожидается, объявление о бойкоте состоится на этой неделе.
Ранее на многочисленные вопросы журналисты по этой теме Байден уклонялся от ответа.
В Белом доме и Госдепе на просьбу ТАСС прокомментировать эту информацию пока не ответили.
В мае этого года спикер Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси призвала международное сообщество к дипломатическому бойкоту Олимпийских игр в Китае. По ее мнению, лидеры ведущих стран мира должны воздержаться от участия в соревнованиях. Поводом стали приписываемые КНР массовые репрессии в Синьцзян-Уйгурском автономном районе. Пекин такие утверждения категорически отвергает. При этом Национальный олимпийский комитет США выступил против бойкота.