Նվիրումը` անմահություն... Փոխգնդապետ Վալերի Աղաջանյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայրենիքի զոհասեղանին իրենց կյանքը դրեցին բազում քաջորդիներ: Նրանցից էր 40-ամյա փոխգնդապետ Վալերի Աղաջանյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հերոսի մայրը՝ Ֆենյա Գաբրիելյանը, կարոտով ու, միևնույն ժամանակ, մեծ հպարտությամբ է պատմում հայրենասեր որդու անցած նվիրական ուղին:
«Որդիս ծնվել է 1976 թվականի օգոստոսի 22-ին, ԱՀ Մարտունի քաղաքում: Ընտանիքի միակ արու զավակն էր, 3 քույրերի մինուճար եղբայրը: Դպրոցական տարիներին ուսուցիչների աչքի լույսն էր, կարգապահ ու օրինակելի աշակերտ էր, գիտեր, որ յուրաքանչյուր մարդու կյանքում ուսումը առանձնահատուկ տեղ ունի, բայց ամեն ինչից վեր հայրենիքն էր: 1994 թվականի մարտի 24-ին, դեռ դպրոցը չավարտած, ընկերների հետ մեկտեղ անցավ պարտադիր զինվորական ծառայության, և այդ ողջ ընթացքում վայելում էր հրամանատարության սերն ու հարգանքը, որովհետև միշտ բարձր էր պահում հայոց բանակի պատիվը:
Ժամկետային զինծառայությունն ավարտելուց հետո նա չկարողացավ թողնել հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործը. առանց երկմտելու նորից համալրեց հայոց բանակի շարքերը` ծառայության անցնելով Մարտունու 3-րդ պաշտպանական շրջանում` որպես հրետանավորների գումարտակի հրամանատար: 2016 թվականին մասնակցել է Ապրիլյան քառօրյա պատերազմին, և անառիկ պահել իրեն վստահված պաշտպանական դիրքերը:
Նույն թվականին ստացել է մայորի կոչում, իսկ 2018 թվականին նշանակվել է 4-րդ գումարտակի հրամանատար` արժանանալով փոխգնդապետի կոչման: Արցախյան երկու պատերազմներում իր ակտիվ մասնակցության համար պարգևատրվել է մեդալներով ու պատվոգրերով»,- պատմել է Ֆ. Գաբրիելյանը: 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին, երբ թշնամին սահմանի ողջ երկայնքով անցել էր հարձակման, փոխգնդապետը եղել է դիրքերում, կռվել է քաջաբար՝ չտալով և ոչ մի զոհ:
40 օր անընդմեջ նա պայքարում էր թշնամու դեմ, 40 օր շարունակ նա կենաց ու մահու կռիվ էր տալիս հանուն Արցախի, հանուն իր Մոնթեաբերդի պաշտպանության ու հարատևման: Նոյեմբերի 4-ին Ղուրուչուխ կոչվող դիրքի համար մղվող մարտում նա իր վրա վերցրեց թշնամու հարվածը՝ մինչև վերջին շունչը պաշտպանելով դիրքի տղաներին:
«Նա հոգատար հայր էր իր 5 երեխաների համար, նվիրված ամուսին ու որդի, ընտանիքի հենասյուն, լավ ընկեր, եղբայր, ծառայակից ու հրամանատար։ Սրտացավ էր բոլորի նկատմամբ, թև ու թիկունք էր ամենքին իր Մարդ տեսակով»,-ասում է մայրը։ Փոխգնդապետ Վ. Աղաջանյանը հանգչում է Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում: Նա հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով:

Преданность - бессмертие ... подполковник Валерий Агаджанян
Во время 44-дневной Арцахской войны многие герои сложили свои головы за Родину. Одним из них был 40-летний подполковник Валерий Агаджанян.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" мать героя Фения Габриелян с тоской в душе и в то же время с большой гордостью рассказывает о пройденном пути своего патриотичного сына.
«Мой сын родился 22 августа 1976 года в городе Мартуни Республики Арцах. Он был единственным сыном в семье, единственным братом трех сестер. В школьные годы он был любимчиком учителей, он был дисциплинированным и примерным учеником, он знал, что образование занимает особое место в жизни каждого человека, но важнее всего была Родина. 24 марта 1994 года, перед тем как окончить школу, он вместе с друзьями записался в армию, все это время пользуясь любовью и уважением командования, ведь он всегда высоко хранил честь армянской армии.
После прохождения военной службы он не мог оставить священное дело защиты Родины. Не долго думая, он вернулся в ряды Армянской армии, проходя службу в 3-м оборонительном районе Мартуни в качестве командира артиллерийского дивизиона. В 2016 году он принял участие в апрельской четырехдневной войне, сохранив вверенные ему оборонительные позиции неприкосновенными.
В том же году получил звание майора, а в 2018 году был назначен командиром 4-го дивизиона, дослужившись до подполковника. Награжден медалями и дипломами за активное участие в двух Арцахских войнах »,- рассказала Ф. Габриелян. 27 сентября 2020 года, когда враг наступал по всем направлениям, подполковник находился на позиции и храбро сражался, не неся потерь.
40 дней он сражался с врагом, 40 дней боролся за Арцах, за защиту и неприкосновенность своего Монтеаберда. 4 ноября в бою за позицию Гуручух он принял на себя удар врага, защищая парней до последнего вздоха.
«Он был заботливым отцом для своих 5 детей, преданным мужем и сыном, опорой семьи, хорошим другом, братом, сослуживцем и командиром. Он был добр ко всем, он поддерживал всех своей человеческой натурой», - говорит мать. Подполковник В. Агаджанян похоронен в военном пантеоне «Ераблур». Посмертно награжден орденом  "Боевой крест" 2-й степени.