Նվիրումը` անմահություն... Փոխգնդապետ Վալերի Աղաջանյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայրենիքի զոհասեղանին իրենց կյանքը դրեցին բազում քաջորդիներ: Նրանցից էր 40-ամյա փոխգնդապետ Վալերի Աղաջանյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հերոսի մայրը՝ Ֆենյա Գաբրիելյանը, կարոտով ու, միևնույն ժամանակ, մեծ հպարտությամբ է պատմում հայրենասեր որդու անցած նվիրական ուղին:
«Որդիս ծնվել է 1976 թվականի օգոստոսի 22-ին, ԱՀ Մարտունի քաղաքում: Ընտանիքի միակ արու զավակն էր, 3 քույրերի մինուճար եղբայրը: Դպրոցական տարիներին ուսուցիչների աչքի լույսն էր, կարգապահ ու օրինակելի աշակերտ էր, գիտեր, որ յուրաքանչյուր մարդու կյանքում ուսումը առանձնահատուկ տեղ ունի, բայց ամեն ինչից վեր հայրենիքն էր: 1994 թվականի մարտի 24-ին, դեռ դպրոցը չավարտած, ընկերների հետ մեկտեղ անցավ պարտադիր զինվորական ծառայության, և այդ ողջ ընթացքում վայելում էր հրամանատարության սերն ու հարգանքը, որովհետև միշտ բարձր էր պահում հայոց բանակի պատիվը:
Ժամկետային զինծառայությունն ավարտելուց հետո նա չկարողացավ թողնել հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործը. առանց երկմտելու նորից համալրեց հայոց բանակի շարքերը` ծառայության անցնելով Մարտունու 3-րդ պաշտպանական շրջանում` որպես հրետանավորների գումարտակի հրամանատար: 2016 թվականին մասնակցել է Ապրիլյան քառօրյա պատերազմին, և անառիկ պահել իրեն վստահված պաշտպանական դիրքերը:
Նույն թվականին ստացել է մայորի կոչում, իսկ 2018 թվականին նշանակվել է 4-րդ գումարտակի հրամանատար` արժանանալով փոխգնդապետի կոչման: Արցախյան երկու պատերազմներում իր ակտիվ մասնակցության համար պարգևատրվել է մեդալներով ու պատվոգրերով»,- պատմել է Ֆ. Գաբրիելյանը: 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին, երբ թշնամին սահմանի ողջ երկայնքով անցել էր հարձակման, փոխգնդապետը եղել է դիրքերում, կռվել է քաջաբար՝ չտալով և ոչ մի զոհ:
40 օր անընդմեջ նա պայքարում էր թշնամու դեմ, 40 օր շարունակ նա կենաց ու մահու կռիվ էր տալիս հանուն Արցախի, հանուն իր Մոնթեաբերդի պաշտպանության ու հարատևման: Նոյեմբերի 4-ին Ղուրուչուխ կոչվող դիրքի համար մղվող մարտում նա իր վրա վերցրեց թշնամու հարվածը՝ մինչև վերջին շունչը պաշտպանելով դիրքի տղաներին:
«Նա հոգատար հայր էր իր 5 երեխաների համար, նվիրված ամուսին ու որդի, ընտանիքի հենասյուն, լավ ընկեր, եղբայր, ծառայակից ու հրամանատար։ Սրտացավ էր բոլորի նկատմամբ, թև ու թիկունք էր ամենքին իր Մարդ տեսակով»,-ասում է մայրը։ Փոխգնդապետ Վ. Աղաջանյանը հանգչում է Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում: Նա հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով:

During the 44-Day Artsakh War, many heroes have fallen for the defense of the homeland. One of them was 40-year-old Lieutenant Colonel Valeri Aghajanyan.
Devotion is immortality ...Lieutenant Colonel Valeri Aghajanyan
STEPANAKERT, DECEMBER 6, ARTSAKHPRESS: In an interview with "Artsakhpress”, the hero's mother, Fenya Gabrielyan, tells about the cherished path of her patriotic son with nostalgia and, at the same time, with great pride.
"My son was born on August 22, 1976, in the town of Martuni, Artsakh Republic. He was the only son of the family; the only brother of 3 sisters. During his school years, he was a disciplined and exemplary student, he knew that education has a special place in every person's life, but above all was the homeland. On March 24, 1994, before graduating from school, he enlisted in the army with his friends, enjoying the love and respect of the command during all that time, because he always kept the honor of the Armenian army high.
After completing his military service, he continued the implementation of the sacred task of defending the homeland. Without hesitation, he rejoined the ranks of the Armenian Army, serving in the 3rd Defense District of Martuni as the commander of an artillery battalion. In 2016, he took part in the April Four-Day War, keeping the defensive positions entrusted to him invincible.
In the same year he received the rank of major, and in 2018 he was appointed the commander of the 4th battalion, being awarded the rank of lieutenant colonel. He was awarded medals and diplomas for his active participation in the two Artsakh wars," said Gabrielyan. On September 27, 2020, when the enemy was attacking along the entire border, the Lieutenant Colonel was in positions and fought bravely, leaving no casualties.
For 40 days he fought against the enemy for the protection and survival of his Monteaberd. On November 4, in the battle for the position called Ghuruchukh, he died, defending the boys of the position until his last breath.
"He was a caring father for his 5 children, devoted husband and son, a pillar of the family, a good friend, brother, servant and commander. Lieutenant Colonel V. Aghajanyan is resting in the Yerablur Military Pantheon. He was posthumously awarded the Order of Combat Cross of the Second Degree.