Աղավնոյում կիրականացվի «Խոսող գիրքը» ծրագիրը
Տաթև Կարապետյանը ծնվել և մեծացել է Երևանում։2018 թվականից սկսած` ապրել և աշխատել է Արցախում` «Դասավանդի’ր, Հայաստան» Կրթական հիմնադրամի Արցախի տարածաշրջանային գրասենյակում` որպես Առաջնորդության զարգացման ղեկավար։ Նա, Օսըմ Արցախ հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ, ԱՀ Քաշաթաղի շրջանի Աղավնո համայնքում նախաձեռնել է իրականացնել «Խոսող գիրքը» ծրագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Ներկայումս շարունակում եմ աշխատել Հիմնադրամում, բայց այլևս Արցախում չեմ ապրում, սակայն դա չխանգարեց ինձ ծրագիրը նախաձեռնել հենց Արցախում, քանի որ Արցախին սիրահարվում ես մեկ անգամ ու ընդմիշտ։
Արցախի գյուղերը, հատկապես` Քաշաթաղի շրջանի, սեփական տան պես ճանաչել եմ, աշխատանքի բերումով ունեցել եմ բախտավորություն` շրջելու մեր համայնքներով՝ Արցախի իրական համն ու հոտը զգալով։ Շատ դժվար էր պատերազմից հետո վերադառնալ Արցախ ու չգտնել այն Արցախը, որը ունեցել եմ աշխատելուս երկու տարիների ընթացքում, հատկապես տեսնել Քաշաթաղի շրջանը՝ ադրբեջանական բռնազավթման մեջ։
Ու միայն Աղավնո գյուղն էր, որ ամբողջ Քաշաթաղից մնաց հայկական ու դարձավ ինձ համար պայքարի, ուժի ու վերածննդի սիմվոլ, որտեղից, կարծում եմ, մի օր նորից հայկականությունը տարածվելու է Քաշաթաղի շրջանում և ոչ միայն։ Մտաբերեցի համայնքապետի խոսքերը, որոնք շատ տպավորեցին ինձ, երբ քննարկում էինք ծրագրի մանրամասները` Բերձորից ևս աշակերտների ներգրավումը. նրանք Աղավնոյի դպրոց են հաճախում. «Ժամանակին Աղավնոն էր սնվում Բերձորից, հիմա՝ Բերձորը Աղավնոյից»։
Տեղեկացա, որ, չնայած պատերազմական ու հետպատերազմական շրջանում հերոսական մղումներին և ջանքերին, համայնքում ներկայումս, ցավոք, շատ են խնդիրները, այդ թվում՝ երեխաների կրթամշակութային զբաղվածության և զարգացման։ Հենց դրա համար էլ որոշեցի, որ «Խոսող գիրքը» գնալու է Աղավնո՝ գեղեցիկը, լավատեսությունը, արվեստը ամրապնդելու Աղավնոյում», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Տ. Կարապետյանը։
Նրա համոզմամբ՝ «Խոսող գիրքը» ծրագիրը պարզապես գրքերի նվիրատվության կամ գրադարանի բարեկարգման մասին չէ։
«Ծրագիրը նախ և առաջ նախատեսված է երեխաների շրջանում գրականության և արվեստի հանդեպ սերը մեծացնելու համար։ Աշակերտները հնարավորություն են ստանալու «կենդանի» շփում ունենալու գրքերի հետ՝ ինտերակտիվ հանդիպում-քննարկումներ և աշխատարաններ ունենալով գրողների, թարգմանիչների ու արվեստագետների հետ, ովքեր նրանց առաջ կբացեն գրքերի և գրականության գաղտնիքները, խորապես կծանոթացնեն գրական գործերի կերպարային և սյուժետային առանձնահատկություններին՝ այդպիսով խթանելով նաև երեխաների ստեղծագործականությունը։
Նպատակն այն է, որ երեխաները հասկանան, որ գրողները «մեռած մարդիկ չեն», գրականությունը կենդանի է, մեզ հետ, մեր կողքին ապրում են գրքերի հերոսները, գրողները, նրանք միայն գրականության դասագրքերում չեն։ Հենց այդ նկատառումով է ծրագիրը կոչվում «Խոսող գիրքը», որպեսզի գրքերը գրադարակներից դուրս գան, մարդկային կերպ ստանան ու «խոսեն» երեխաների հետ։ Ծրագրի շրջանակներում ձեռք են բերվելու ժամանակակից գրողների և արվեստագետների այն գրական գործերը (հաշվի առնելով նաև երեխաների տարիքային առանձնահատկություններն ու նախասիրությունները), որոնց շուրջ էլ հենց տեղի են ունենալու հանդիպումները համայնքում։ Ծրագրի առանցքում դրել եմ գրականությունը, ընթերցանությունը՝ որպես անձի աշխարհայացքի, արժեհամակարգի, երևակայության, գեղագիտական ընկալումների և աշխարհընկալման ձևավորման միջոց», - ներկայացրեց Տ. Կարապետյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ այժմ թիրախային գրքերի ձեռքբերման, հատուկ ծրագրի համար նախատեսված գրադարակի, հյուրերի և այցերի պլանավորման փուլում են. մինչև տարեվերջ կունենան առաջին գրական այցը համայնք և ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը։ Ծրագրի շրջանակներում կունենան հինգ այց-քննարկում գրող-արվեստագետների հետ, նաև՝ ամփոփիչ փակման միջոցառում։
«Ծրագրի ամենամեծ հաղթանակը կհամարեմ երեխաների ընթերցասիրության բարձրացումը, նաև համոզված եմ, որ գրողների և արվեստագետների հետ կենդանի շփումը առանցքային դեր կունենա արվեստի ճանաչման և գնահատման հարցում, ինչու չէ, գուցե նաև ստեղծագործական տաղանդներ բացահայտելու հնարավորություն կտա։ Մյուս կողմից, ինչպես արդեն նշել եմ, Աղավնոն կամքի ու պայքարի խորհրդանիշ է, ուստի ծրագրի միջոցով նպատակ ունեմ ավելի ճանաչելի դարձնել համայնքն ու տեղի մարդկանց՝ իրենց հերոսական կյանքով։ Ծրագրի իրականացման ընթացքում նաև կաշխուժանան գյուղի կյանքն ու առօրյան, կփորձենք շարունակական կապեր ամրապնդել և հնարավորություններ ստեղծել գյուղում մշակութային կյանքի զարգացման և հնարավորությունների ստեղծման համար», - հավելեց Տ. Կարապետյանը։

В Агавно будет реализована программа «Говорящая книга»
Татев Карапетян родилаь и выросла в Ереване. С 2018 года она жила в Арцахе и работала в Арцахском региональном офисе Образовательного фонда «Учи, Армения» в качестве менеджера по развитию лидерства. Она инициировала программу «Говорящая книга» в общине Агавно Кашатагского района Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 декабря, АРЦАХПРЕСС- «В настоящее время я продолжаю работать в Фонде, но больше не живу в Арцахе, но это не помешало мне инициировать программу именно в Арцахе, поскольку влюбляешься в Арцах раз и навсегда.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Я знала села Арцаха, особенно Кашатагского района, как свой собственный дом, и благодаря своей работе мне посчастливилось побывать в наших общинах, чувствуя настоящий вкус и запах Арцаха. Было очень трудно вернуться в Арцах после войны и не найти тот Арцах, который был за два года моей работы, особенно увидеть Кашатагский район в  азербайджанской оккупации.
И только село Агавно осталось армянским со всего Кашатага и стало для меня символом борьбы, силы и возрождения, откуда, я думаю, однажды армянственность снова распространится в Кашатагском районе, и не только.
Я вспомнила слова главы общины, которые меня впечатлили, когда мы обсуждали детали программы: привлечение учеников из Бердзора- они теперь ходят в школу Агавно. «Когда-то Агавно "кормили" из Бердзора, теперь Бердзор "кормят" из Агавно».
Я узнала, что, несмотря на героические мотивы и усилия в военный и послевоенный период, к сожалению, в настоящее время в сообществе существует много проблем, в том числе в развитии воспитательной и культурной занятости детей. Поэтому я решила, что «Говорящая книга» отправится в Агавно, чтобы укрепить красоту, оптимизм и искусство в Агавно», - сказала в беседе с корреспондентом  "Арцахпресс"  Т. Карапетян.
По ее словам, программа «Говорящая книга» - это не просто дарение книг или улучшение библиотеки.
«Программа в первую очередь призвана повысить любовь детей к литературе и искусству. Учащиеся получат возможность «живого» контакта с книгами посредством интерактивных встреч и дискуссий, проведения семинаров с писателями, переводчиками и художниками, которые раскроют им секреты книг и литературы, глубоко познакомят их с образно-сюжетными особенностями литературного творчества, тем самым стимулируя детское творчество.
Цель состоит в том, чтобы дети поняли, что писатели - это не «мертвые люди», литература жива, с нами живут герои книг и писатели, они не только в учебниках литературы. Именно поэтому программа называется «Говорящая книга», чтобы книги выходили с книжных полок, становились по-человечески и «разговаривали» с детьми. В рамках программы будут приобретены литературные произведения современных писателей и деятелей искусства (с учетом возрастных особенностей и предпочтений детей), вокруг которых будут проходить встречи в общине. Я поставила литературу и чтение в центр программы как средства формирования мировоззрения, системы ценностей, воображения, эстетического восприятия и мировоззрения человека», - представила Т. Карапетян.
По словам нашей собеседницы, сейчас они находятся в стадии закупки целевых книг, книжного шкафа по специальной программе, планирования визитов гостей. К концу года их ждет первый литературный визит в общину и официальный запуск программы. В рамках программы состоится пять визитов-бесед с писателями-деятелями искусства, а также заключительное мероприятие закрытия.
«Я считаю самой большой победой программы повышение интереса детей к чтению. Я убеждена, что живое общение с писателями и деятелями искусства сыграет ключевую роль в признании и оценке искусства, почему бы и нет, может, это даст возможность раскрыть творческие таланты. С другой стороны, как я уже упоминала, Агавно - это символ воли и борьбы, поэтому с помощью программы я стремлюсь сделать общину и местных жителей более узнаваемыми с их героической жизнью. В ходе реализации программы повседневная жизнь села станет более активной, мы будем стараться укреплять постоянные связи, постараемся создать возможности для развития культурной жизни в селе», - добавила Т. Карапетян.