Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից անցել է 33 տարի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հաշված վայրկյանների ընթացքում ավերիչ երկրաշարժը հազարավոր շինությունների փլուզման, տասնյակ հազարավոր մարդկանց մահվան պատճառ դարձավ: 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին տեղական ժամանակով ժամը 11-ն անց 41 րոպե 22,7 վայրկյանին Հայաստանի հյուսիսում տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ՝  էպիկենտրոնում 10 բալ ուժգնությամբ:
Պատճառված վնասները
Սպիտակի երկրաշարժը պատկանում է, այսպես կոչված, լրիվ ցիկլի երկրաշարժերին` նախացնցումներ, հիմնական ցնցում, հետցնցում: Երկրաշարժն ընդգրկել է ՀՀ տարածքի մոտ 40 տոկոսը: Տուժեցին 21 քաղաք և շրջան, 342 գյուղ: Լրիվ կամ մասնակի ավերվեցին Սպիտակ, Լենինական, Կիրովական, Ստեփանավան քաղաքները, Սպիտակի, Ախուրյանի, Գուգարքի, Արագածի, Կալինինոյի, Ստեփանավանի շրջանների հարյուրից ավելի գյուղեր ու բնակավայրեր:
Անօթեւան մնաց 514 հազար մարդ: Տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ստացավ մոտ 20 հազարը, զոհերի թիվը կազմեց 25 հազար: Զոհեր շատ են եղել հատկապես Գյումրիում՝մոտ 15-17 հազար եւ Սպիտակում՝ 4 հազար մարդ:
Ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով ավերվեց ՀՀ-ի ամբողջ բնակֆոնդի 17 տոկոսը, դադարեց գործել 100-ից ավելի արդյունաբերական ձեռնարկություն, մեծ վնաս  հասավ նաև ճարտարապետական, պատմական, արվեստի հուշարձաններին:
Աշխարհը Հայաստանի կողքին էր
Երկրաշարժի առաջին րոպեներից անձնուրաց աշխատում էր ազգաբնակչությունը, սակայն խիստ զգացվում էր անհրաժեշտ փրկարարական տեխնիկայի պակասը:
Երկրաշարժից հետո Մոսկվայից Հայաստան ժամանեց հատուկ հանձնաժողովը՝  ԽՍՀՄ Մինիստրների խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Ռիժկովի ղեկավարությամբ։ Հայաստանին համակողմանի օգնություն ցույց տվեցին աշխարհի ավելի քան 113 երկրներ և 7 միջազգային կազմակերպություններ։ Հայաստան էին տեղափոխվում դեղորայք, բուժսարքավորումներ, շինարարական տեխնիկա, վրաններ, սննդամթերք և այլ պարագաներ։
1989 թվականին աղետի գոտում աշխատում էին Խորհրդային Միության տարբեր շրջաններից ժամանած ավելի քան 40 հազար մասնագետներ, զինծառայողներ։ Տարբեր պետություններ շարունակեցին օգնությունը Հայաստանին նաև հետագա տարիներին:
Երկրաշարժի առաջին ժամերից Հայաստանի կողքին էր Սփյուռքը
Մեր հայրենակիցները բազմաթիվ նախաձեռնությունների շրջանակում, անհատապես իրենց օգնությունն էին առաջարկում: Նրանց կողմից ստեղծվեցին «ՍՈՍ Արմենի», «Ազնավուրը Հայաստանին» և տասնյակ այլ կազմակերպություններ։ Բազմաթիվ սփյուռքահայ  մասնագետներ շտապեցին Հայաստան՝ բժիշկներ, հոգեբաններ, շինարարներ, ճարտարապետներ, մնացին այստեղ և մասնակցեցին փրկարարական և վերականգնողական աշխատանքներին։
Սպիացող վերքեր
Երկրաշարժի հետևանքով աղետի գոտու անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային խնդիրների լուծմանն ուղղված պետական աջակցության ծրագիրն ավարտվում է: Ծրագիրը մեկնարկել է 2008 թվականին և մինչև 2021 թվականը ծրագրի շահառու է ճանաչվել 5419 ընտանիք՝ ներառյալ նաև բնակապահովման իրավունքը դատական կարգով վերականգնածները: Ծրագրի շրջանակներում 2008-2019 թվականներին՝ շուրջ 67.3 մլրդ դրամի հաշվին լուծվել է 5177 ընտանիքի բնակարանային խնդիրը: Ծրագրի ավարտական փուլը կամ ծրագրի շահառու ճանաչված, սակայն դեռևս բնակարանային պայմանների բարելավման հնարավորություն չստացած 242 ընտանիքի բնակարանային խնդիրների լուծումը մեկնարկել է 2020 թվականին: Այս ընտանիքիներից 214-ի հիմնական մասը գյուղական բնակավայրերի բնակիչներ են: Որպես հիմնական լուծում 187-ն ընտրել էր բնակելի տների կառուցման տարբերակը, 20-ը՝ բնակարանների գնման վկայագրերի տրամադրումը, 7-ն էլ նախընտրել է ուղղակի ֆինանսական աջակցությունը:
Մնացած 28 ընտանիքի բնակարանային խնդրի լուծում կտրվի այլ ծրագրով: Այդ ընտանիքները Շիրակի մարզի Ջրաձոր համայնքից են: Նրանց բնակարանային խնդրի լուծումը և ֆինանսավորման հարցը դիտարկվելու է ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշման շրջանակում՝ Կապսի ջրամբարի կառուցման նպատակով Ջրաձոր համայնքից վերաբնակեցվող ընտանիքների հետ միասնական մոտեցումների համաձայն և նախատեսված աջակցության ամբողջ ծավալով:
Կառավարությունը դիտարկում է տնակային շինությունների խնդիրների լուծումը
Հայաստանի Լոռու, Շիրակի, Արագածոտնի մարզերում հաշվառվել է 7 հազարից ավելի տնակային շինություն: Դրանց զգալի մասը գտնվում է Գյումրիում: Տնակային շինությունների հիմնական մասը զբաղեցված է բնակության նպատակով:  Տնակային շինությունների խնդիրների հետ կապված աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Արդարադատության նախարարության կողմից որոշակի օրենսդրական հիմքեր են ստեղծվել: Կառավարությունը 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագրով հստակ ամրագրել է, որ այս գործընթացը պետք է շարունակվի այն հաշվարկով, որ 2023 թվականից արդեն կոնկրետ ծրագրեր մեկնարկեն: Մշակվել է որոշակի ձևաչափ և մեթոդաբանություն ոչ հիմնական շինությունների ու դրանցում բնակվող ընտանիքների կարգավիճակի գնահատման հետ կապված: Համայնքների ու մարզերի կողմից իրականացվել են այդ գնահատման աշխատանքները, որոնք ավարտվել են: Հաջորդիվ կհստակեցվեն ֆինանսական մոտեցումները: Տնակային շինություններում ընտանիքները հայտնվել են տարբեր պատճառներով՝ կան, որ ինչ-ինչ պատճառներով կորցրել են իրենց տունը, կան, որ այլ համայնքից եկել են այդ բնակավայր աշխատելու ու տնակում են բնակվում, կան, որ երկրաշարժի հետևանքով տունը կորցրել են, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով չեն ընդգրկվել պետական ծրագրում: Կան ընտանիքներ, որոնք ստացել են բնակարան պետական ծրագրով, սակայն տարիների ընթացքում ընտանիքի թվաքանակի ավելացմամբ չեն տեղավորվում ստացված բնակարանում:
Կառավարության ծրագրում տեղ գտած դրույթների համաձայն, առաջին փուլով դիտարկվելու են այն շինությունները, որոնք տեղադրված են պետական կամ համայնքային հողամասերի վրա:

После разрушительного землетрясения в Спитаке прошло 33 года
33 года назад в Армении произошло страшное стихийное бедствие, которое стало для страны серьезным испытанием.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 декабря, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. За считанные секунды разрушительное землетрясение привело к обрушению тысяч зданий и гибели десятков тысяч людей. 7 декабря 1988 года в 11.41. 22.7 по местному времени разрушительное землетрясение силой 10 баллов по шкале Рихтера потрясло север Армении.
Причиненный ущерб
Спитакское землетрясение относится к так называемым землетрясениям полного цикла: предварительные толчки, сильные толчки, афтершоки. Землетрясение охватило около 40% территории Армении. Пострадали 21 город и районы, 342 села. Полностью или частично были разрушены города Спитак, Ленинакан, Кировакан, Степанаван, более сотни сел и поселков Спитакского, Ахурянского, Гугаркского, Арагацского, Калининского и Степанаванского районов.
514 000 человек остались без крова. Травмы различной степени тяжести получили около 20 000 человек, погибли 25 000. Жертв было много, особенно в Гюмри - приблизительно 15-17 000, в Спитаке - 4 000 человек.
В результате разрушительного землетрясения было разрушено 17% всего жилищного фонда Армении, перестали действовать более 100 промышленных предприятий, был нанесен большой ущерб архитектурным, историческим и художественным памятникам.
Мир был рядом с Арменией
С первых же минут землетрясения население действовало со всей самоотверженностью, но не хватало необходимого спасательного оборудования.
Из Москвы в Армению прибыла специальная комиссия во главе с Председателем Совета Министров СССР Николаем Рыжковым. Всестороннюю помощь Армении оказали более 113 стран и 7 международных организаций. В Армению были доставлены медикаменты, медицинское оборудование, строительное оборудование, палатки, продукты питания, одежда и другие предметы.
В 1989 году в зоне бедствия работало более 40 000 специалистов и военнослужащих из разных регионов Советского Союза. Различные государства продолжали оказывать помощь Армении и в последующие годы.
С первых же часов землетрясения диаспора была с Арменией
Наши соотечественники оказывали свою помощь и индивидуально и в рамках множества инициатив. Они создали фонды «SOS Армения», «Азнавур Армении» и десятки других организаций. Многие специалисты из диаспоры устремились в Армению - врачи, психологи, строители, архитекторы. Они приезжали и участвовали в спасательных и восстанавливаюших работах.
Рубцующиеся раны
Программа государственной помощи для решения жилищных проблем семей, оставшихся без крова после землетрясения, уже подходит к концу. Программа была запущена в 2008 году, и к 2021 году бенефициарами программы будут признаны 5 419 семей, в том числе и те, которые восстановили свое право на жилище в судебном порядке. В рамках программы в 2008-2019 годах была решена жилищная проблема 5 177 семей, на сумму около 67,3 млрд драмов. Заключительная фаза проекта, или решение жилищных проблем еще 242 семей, признанных бенефициарами проекта, но еще не имевших возможности улучшить свои жилищные условия, началась в 2020 году. Большинство из этих 214 семей - из сельской местности. В качестве основного решения 187 выбрали вариант строительства домов, 20 - выдачу сертификатов на покупку квартир, а 7 предпочли прямую финансовую поддержку.
Остальные 28 семей будут обеспечены жильем в рамках другой программы. Эти семьи из общины Джрадзор Ширакской области. Решение их жилищной проблемы, вопрос финансирования будет рассмотрен в рамках соответствующего решения правительства РА, в соответствии с представлениями семей, переселенных из общины Джрадзор для строительства Капсского водохранилища.
Правительство рассматривает решение проблемы домиков
В Лорийской, Ширакской и Арагацотнской областях Армении зарегистрировано более 7 000  домиков для временного проживания. Большинство из них находится в Гюмри. Большинство  отведено под жилые помещения. Работа над жилищными проблемами продолжается. Определенные законодательные основы были разработаны Министерством юстиции. Правительство в своем плане действий на 2021-2026 годы четко заявило, что этот процесс должен быть продолжен с ожиданием запуска конкретных программ в 2023 году. Разработана некая стандартная методика оценки состояния временных домиков и проживающих в них семей. Общины и регионы провели оценочную работу. Она уже завершена. Финансирование будет уточнено позже. Семьи оказались в домиках по разным причинам: некоторые потеряли свои дома по какой-либо причине, некоторые переехали из других мест, чтобы найти работу, некоторые потеряли свои дома из-за землетрясения. Есть и семьи, уже получившие квартиру по госпрограмме, но с увеличением количества членов семей, с годами полученные квартиры для них стали малы.
Согласно положениям государственной программы, на первом этапе будут рассматриваться домики, расположенные на государственных и общинных землях.