Արման Թաթոյանը ֆրանսիացի գործընկերոջ հետ զրույցում նշել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի անհրաժեշտությունը
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը դեկտեմբերի 6-ին Փարիզում հանդիպել է գործընկերոջ՝ Ֆրանսիայի մարդու իրավունքների պաշտպան Կլեր Հենոնի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակից, քննարկել են այն խոչընդոտները, որոնք խանգարում են տվյալ երկրներում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը։
Արման Թաթոյանը, մասնավորապես, նշել է Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայկական կողմի գերիների անհապաղ վերադարձի անհրաժեշտության մասին, տեղեկացրել է, որ նրանք պահվում են քաղաքական նկատառումներով՝ խախտելով միջազգային իրավունքի կանոնները։
Առանձին անդրադարձ է կատարել նաև ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից հայ զինծառայողների և քաղաքացիական բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումներին, այդ թվում՝ խոշտանգումների, վայրագությունների համար պատասխանատվությանն հարցին։
Շեշտել է, որ ադրբեջանական իշխանությունները հայատյացության քաղաքականություն են տարածում և ակտիվ պահում հայերի դեմ թշնամանքն ամբողջ աշխարհում, լարվածության մեջ են պահում երկու ժողովուրդներին, վտանգում այլ երկրներում մարդու իրավունքների համակարգն ու պահում մթնոլորտը լարվածության մեջ։ Հենց այդ քաղաքականության հետևանք են այն խոշտանգումներն ու վայրագությունները, որոնք իրականացվել են պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո։
COVID-19 համավարակի առաջացրած բացասական հետևանքները մարդկանց վրա, կանանց ու երեխաների իրավունքներին, միջազգային ատյաններում մարդու իրավունքների հաստատությունների մասնակցությանն առնչվող հարցերը ևս եղել են քննարկումների թեմա։

Омбудсмен Армении представил своему французскому коллеге вопрос задерживаемых в Азербайджане армянских пленных
Защитник прав человека Армении Арман Татоян 6 декабря в Париже встретился со своим французским коллегой Клер Хеннон.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в офисе Омбудсмена Армении, были обсуждены препоны, которые мешают защите прав человека в их странах.
Арман Татоян, в частности, отметил необходимость немедленного возвращения армянских пленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане, сообщил, что их возвращение задерживается ради политических целей, в нарушение всех установок международного права.
Особо были затронуты грубые нарушения азербайджанскими вооруженными служащими прав армянских военнослужащих и гражданских жителей, в том числе и вопрос несения ответственности за пытки и совершаемые зверства.
Арман Татоян подчеркнул, что азербайджанские власти ведут политику арменофобии, во всем мире сеют враждебное отношение к армянам, держат в напряжении два народа, ставят под угрозу систему прав человека в этих странах и сохраняют атмосферу напряженности. Именно следствием такой политики являются пытки и зверства, совершенные во время и после войны.
Темой обсуждений были и вопросы негативных последствий пандемии COVID-19, права женщин и детей, участие учреждений по правам человека в международных инстанциях.