Պենտագոնը քննարկել է իրավիճակը Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի սահմանին
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինն «առանցքային գերատեսչությունների ղեկավարների» հետ քննարկել է «ռուսական ռազմական հզորության կուտակումն Ուկրաինայի հետ սահմանին»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին տեղեկացնում է News.am։
Օսթինը հանդիպել է ԱՄՆ զինված ուժերի շտաբների պետերի միացյալ շտաբի նախագահ, գեներալ Մարկ Միլիի, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության ղեկավար գեներալ Թոդ Ուոլթերսի եւ այլոց հետ՝ «քննարկելու իրավիճակն Ուկրաինայում եւ, իհարկե, արեւմտյան Ռուսաստանում»,- լրագրողներին ասել է Պենտագոնի մամուլի խոսնակ Ջոն Քիրբին:
«Ես չեմ խորանա հետախուզական գնահատականների մեջ, բայց [Օսթինը] շատ ուշադիր կերպով տեղեկացնում է բարձրաստիճան ռազմական եւ քաղաքական ղեկավարներին այն մասին, ինչ մենք շարունակում ենք տեսնել. լրացուցիչ [ռազմական] կարողություններ, որոնք Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շարունակում է կուտակել իր երկրի արեւմտյան մասում եւ Ուկրաինայի շուրջ»,- ասել է Քիրբին:

US Secretary of Defense Lloyd Austin discussed with "key departmental leaders" the "buildup of Russian military forces in the areas around eastern, northeastern, and eastern Ukraine but on obviously in western Russia."
Pentagon discusses situation on Russia-Ukraine border
STEPANAKERT, DECEMBER 7, ARTSAKHPRESS: Austin met with Gen. Mark Milley, the chairman of the Joint Chiefs of Staff, and Gen. Tod Wolters, Commander of the US European Command, to " to discuss the situation in Ukraine, and of course, in Western Russia," Pentagon press secretary John Kirby said in an on-camera press briefing Monday, news.am informs.
"I won't get into intelligence assessments, but he [i.e., Secretary Austin] is staying very keenly and closely-informed by senior military and policy leaders here at the department about what we continue to see, and what we continue to see is added [military] capability that [Russian] President [Vladimir] Putin continues to add, added military capability in the western part of his country and around Ukraine," Kirby added.