ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կոչով դիմել են Երևանին և Բաքվին. հայտարարություն
Համանախագահող երկրները Հայաստանին ու Ադրբեջանին հորդորում են շարունակել շփումները, բայց սա միակ հորդորը չէ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ,  8 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որը դեկտեմբերի 7-ին հրապարակվել է կազմակերպության կայքում, փոխանցում է armeniasputnik-ը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան Իվ Լը Դրիանը, որոնք ներկայացնում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, իրենց աջակցությունն են հայտնում Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսության վերսկսմանը:
Համանախագահող երկրները կոչ են անում շարունակել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև երկխոսությունը, որը սկսվել է սեպտեմբերին Նյու Յորքում և նոյեմբերին Փարիզում կայացած հանդիպումների ժամանակ, ինչպես նաև շարունակել շփումները ղեկավարության մակարդակով՝ տարածաշրջանում կայուն և կայուն խաղաղությանը նպաստելու համար:
Համանախագահող երկրները կողմերին հորդորում են ձեռնպահ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից ու գործողություններից և ամբողջ ծավալով կատարել այն պարտավորությունները, որոնք ստանձնել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և հաստատել 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, ինչպես նաև հրադադարի մասին համատեղ համաձայնեցված այլ պայմանավորվածություններում։
Համանախագահող երկրները կոչ են անում Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել իրենց փոխգործակցությունը համանախագահների հովանու ներքո՝ մարդասիրական հարցերում կոնկրետ առաջընթացի հասնելու համար:
Համանախագահները նաև մտահոգությամբ են նշում հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջերս տեղի ունեցած միջադեպերը և հաստատում, որ ուժի կիրառումը կամ ուժի սպառնալիքը սահմանային վեճերի լուծման համար անընդունելի է: Նրանք Հայաստանին և Ադրբեջանին հիշեցնում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները պահպանելու իրենց պարտավորությունը և կողմերին հորդորում անհապաղ վերացնել միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների հասանելիության բոլոր սահմանափակումները:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները վերահաստատում են իրենց հավատարմությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող բոլոր մնացած հարցերի համապարփակ լուծումներ գտնելու հարցում կողմերի հետ համագործակցությանը՝ իրենց մանդատին համապատասխան, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար անվտանգ, կայուն, բարգավաճ և խաղաղ ապագային աջակցելու նպատակով:
Հիշեցնենք` նոյեմբերի 26–ին Սոչիում կայացավ Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդների հանդիպումը։ Եռակողմ հանդիպումից առաջ Պուտինն առանձնազրույց էր ունեցել Ալիևի հետ։ Բանակցությունները տևեցին երեք ժամ։ Եռակողմ հանդիպմանը հաջորդեց Պուտին–Փաշինյան առանձնազրույցը։ Բանակցությունների արդյունքում ստորագրվեց համատեղ հայտարարություն։ Հայտարարվեց, որ պայմանավորվել են մինչև տարեվերջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծման և սահմանազատման մեխանիզմներ ստեղծել, քայլեր ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի կայունության և անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ։
Նշենք, որ Փաշինյանն ու Ալիևը համաձայնել են հանդիպել նաև դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում, ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում։

Страны-сопредседатели МГ ОБСЕ выразили поддержку возобновлению диалога между Ереваном и Баку
Главы внешнеполитических ведомств стран-сопредседателей Минской группы — США, России и Франции выступили с совместным заявлением.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 декабря, АРЦАХПРЕСС- Согласно заявлению, госсекретарь США Энтони Блинкен, министр иностранных дел РФ Сергей Лавров и министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан, представляющие страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, выражают поддержку возобновлению прямого диалога между Арменией и Азербайджаном под эгидой сопредседателей Минской группы.
«Страны-сопредседатели призывают стороны продолжить диалог между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, начатый на встречах в Нью-Йорке в сентябре и Париже в ноябре, а также продолжить контакты на уровне руководства для содействия долгосрочному и устойчивому миру в регионе», — говорится в заявлении.
Страны-сопредседатели также призвали Армению и Азербайджан «воздерживаться от подстрекательской риторики и провокационных действий» и в полном объеме выполнять обязательства, принятые по заявлению от 9 ноября 2020 года и подтвержденные в заявлении от 26 ноября 2021 года, а также в других совместно согласованных договоренностях о прекращении огня.
В заявлении содержится призыв к Армении и Азербайджану продолжить взаимодействие под эгидой сопредседателей для достижения конкретного прогресса в гуманитарных вопросах, включая, в частности, вопросы задержанных лиц, разминирования, пропавших без вести, добровольного возвращения перемещенных лиц, защиту исторических и культурных объектов. Также страны-сопредседатели призвали Ереван и Баку «конструктивно работать над решением других неурегулированных вопросов, таких как делимитация и демаркация границ и восстановление экономических и транспортных связей».
«Страны-сопредседатели также с обеспокоенностью отмечают недавние инциденты на недемаркированной армяно-азербайджанской границе и подтверждают, что применение силы или угроза силой для разрешения пограничных споров неприемлемы. Страны-сопредседатели также напоминают Армении и Азербайджану об их обязательстве соблюдать требования международного гуманитарного права и настоятельно призывают стороны немедленно снять все ограничения на доступ международных гуманитарных организаций к районам и населению, затронутым конфликтом», — говорится в заявлении.
Страны-сопредседатели призвали стороны как можно скорее приветствовать сопредседателей в регионе, чтобы последние могли оценить ситуацию на местах из первых рук, добиться ощутимого прогресса в реализации гуманитарных инициатив, обсуждавшихся на упомянутых выше встречах, и достичь согласия по повестке будущих контактов. В заявлении также говорится о решительной поддержке ими работы Личного представителя действующего Председателя ОБСЕ в регионе, страны-сопредседатели призвали стороны в полной мере сотрудничать с его усилиями.
«Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ подтверждают свою приверженность работе со сторонами для поиска всеобъемлющих решений всех остающихся вопросов, связанных с Нагорно-Карабахским конфликтом или вытекающих из него, в соответствии со своим мандатом в целях содействия безопасному, стабильному, процветающему и мирному будущему для региона Южного Кавказа», — подчеркивается в заявлении.