«Սպորտը նույնպես գիտելիք է». Սոս համայնքը մարզադաշտ կունենա
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում Գրիգոր Էլիզբարյանը Երևանից գործուղվել է Արցախ և այժմ Մարտունու շրջանի Սոս համայնքի Հայկ Հակոբյանի անվան միջնակարգ դպրոցում երկարօրյայի ուսուցիչ է։ Նա իր աշակերտների հետ միասին որոշել է համայնքային ազդեցության նախագիծ իրականացնել սպորտի բնագավառում։
«Սպորտը նույնպես գիտելիք է». Սոս համայնքը   մարզադաշտ կունենա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Գ. Էլիզբարյանը նշեց, որ նախագիծը «Սպորտը նույնպես գիտելիք է» խորագիրն ունի, քանի որ կրթված, կոփված և առողջ մարմին ունենալու համար նույնպես գիտելիք է հարկավոր։
««Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական կազմակերպության առաջնային ծրագրերից է համայնքում դրական փոփոխություն իրականացնելը՝ տարբեր նախագծերի միջոցով։ Այդ նախագծերի ընտրության և իրականացման գործում Ուսուցիչ-առաջնորդները և աշակերտները միանգամայն ազատ են։ Նրանք ավելի լավ գիտեն, թե ինչ են ուզում։ Երբ քննարկման փուլում էինք, թե ինչ նախագիծ կարելի իրականացնել, խնդրեցի մեկ օր հետո տալ պատասխան։ Կարելի է ասել, որ աշակերտները միաձայն որոշում էին կայացրել։ Նրանք ընտրեցին սպորտի ոլորտը, քանի որ նվազագույն պայմանների կարիք ունեն՝ դրսում սպորտով զբաղվելու համար։ Նախագծի իրականցման համար նախ ուսումնասիրել ենք, թե մեզ ինչ է հարկավոր՝ սկսած անհրաժեշտ պարագաներից, մինչև նախագծի ժամանակացույց և բյուջե կազմելը։ Այդ ամենը ներկայացրել ենք սահիկներով։ Այս պահին նախագծի իրականացման համար դրամական աջակցություն ստանալու փուլում ենք։ Մեր նախնական հաշվարկներով` աշխատանքները սկսելու ենք մարտ ամսվա կեսերից», - ներկայացրեց Գ. Էլիզբարյանը։
Մեր զրուցակիցն ակնկալում է, որ իր աշակերտները կդառնան առավել ինքնավստահ և կհավատան, որ իրենք համայնքում կարող են լինել փոփոխություն բերողները։ «Վստահ եմ, որ սոսեցիների համար կարևոր է ունենալ մարզադաշտ, որտեղ շատերը հնարավորություն կունենան մարզվելու, սպորտային խաղեր խաղալու, մրցույթներ կազմակերպելու։ Նրանք կունենան ակտիվ ժամանց և առողջ ապրելակերպ», - ասաց Գ. Էլիզբարյանը։
Արցախ գալը եղել է Գրիգորի ընտրությունը։
«Արցախում մի քանի անգամ եղել էի, զինվորական ծառայությունս նույնպես այստեղ է անցել։ Կարելի է ասել՝ կապվածություն կա։ Բացի այդ էլ, այս վերջին պատերազմով էր պայմանավորված։ Ուզում եմ ինչ-որ ձևով օգտակար լինել Արցախին։ Ես ինձ համարում եմ իրատես մարդ, բայց, միաժամանակ, լավատեսությունս չեմ կորցնում։ Գուցե առաջին հայացքից անհամատեղելի լինեն այս երկուսը, սակայն ես հավատում ու սպասում եմ այն օրվան, երբ Արցախում միայն խաղաղություն ու առաջընթաց կլինի, մարդկանց սրտերում ուրախությունն ավելի շատ կլինի», - հավելեց նա։

«Спорт - это тоже знания»: В общине Сос будет стадион
Григор Элизбарян был направлен в командировку из Еревана в Арцах в рамках программы «Учи, Армения», сейчас он учитель продленки средней школы имени Айка Акопяна в общине Сос Мартунинского района. Вместе со своими учениками он решил реализовать проект воздействия на сообщество в области спорта.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Г. Элизбарян отметил, что проект называется «Спорт - это тоже знания», так как для того, чтобы иметь образованное, закаленное и здоровое тело, нужны еще и знания.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Одна из основных программ образовательной организации «Учи, Армения»- внести положительные изменения в сообщество с помощью различных проектов. Учителя-лидеры и ученики имеют полную свободу выбора и реализации этих проектов. Они лучше знают, чего хотят. Когда мы обсуждали, какой проект можно реализовать, я попросил дать ответ через день. Можно сказать, что ученики приняли единогласное решение. Они выбрали сферу спорта, потому что для занятий спортом им нужны минимальные условия. Для реализации проекта мы сначала изучили, что нам нужно, от необходимых предметов до графика и бюджета проекта. Все это мы представили слайдами. На данный момент мы находимся на стадии получения финансовой поддержки для реализации проекта. По нашим предварительным расчетам, мы приступим к работам в середине марта», - сообщил Г. Элизбарян.
Наш собеседник ожидает, что его ученики станут более уверенными в себе, они поверят, что они могут быть теми, кто внесет изменения в сообщество. «Я уверен, что для жителей Соса очень важно иметь стадион, на котором многие плучат возможность тренироваться, заниматься спортом и организовывать соревнования. Их ждет активное времяпрепровождение и здоровый образ жизни», - сказал Г. Элизбарян. Приезд в Арцах был выбором Григора.
«Я был в Арцахе несколько раз, моя военная служба тоже проходила здесь. Можно сказать, что у меня особая связь с Арцахом. Кроме того, это было обусловлено последней войной. Я хочу быть чем-то полезным Арцаху. Считаю себя реалистичным человеком, но при этом не теряю оптимизма. На первый взгляд, эти двое могут быть несовместимы, но я верю и с нетерпением жду того дня, когда в Арцахе будет только мир и прогресс, в сердцах людей будет больше радости», - добавил он.