Հայտնի է Գերմանիայի նոր կանցլերի անունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Խորհրդարանականները, ինչպես և ակնկալվում էր, նոր կանցլերի պաշտոնում ընտրել են սոցիալ-դեմոկրատ Օլաֆ Շոլցին, փոխանցում է tert.am-ը։
Շոլցը ստացել է պատգամավորների 395 ձայն: Այժմ նա կուղևորվի նախագահական պալատ. Սահմանադրության համաձայն՝ երկրի ղեկավար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը պետք է նոր կանցլերի նշանակի, ինչից հետո նա կվերադառնա խորհրդարան, որտեղ էլ տեղի կունենա երդմնակալության արարողությունը:
Նոր կառավարությունը կփոխարինի Անգելա Մերկելի կառավարությանը, նա 4 անգամ առաջնորդել է իր «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցությունը՝ հաղթանակ տանելով ընտրություններում: Մերկելը կանցլերի պաշտոնը զբաղեցրել է 16 տարի 15 օր: Հելմուտ Կոլին շրջանցելու համար նրան 12 օր չի հերիքել: Այդ դեպքում նա կդառնար երկրորդ ամենաերկար պաշտոնավարած կանցլերը Օտտո ֆոն Բիսմարկից հետո:

Olaf Scholz elected as German chancellor
Members of Germany’s parliament have elected Social Democrat Olaf Scholz as the country’s new chancellor, according to a broadcast on the Bundestag website, reports TASS.
STEPANAKERT, DECEMBER 8, ARTSAKHPRESS: Scholz received a total of 395 votes, while 303 lawmakers voted against him. According to the rules, Bundestag President Baerbel Bas asked the candidate if he accepted the results of the vote and Scholz answered in the affirmative.
He will now head to the Bellevue presidential palace as under the German constitution, it is the head of state who appoints a new chancellor. After meeting with President Frank-Walter Steinmeier, Scholz will return to the parliament building to take the oath of office.