«Ձայն Հադրութի». հայրենի եզերքը կորցրած մարդիկ խոսում են գրքի էջերում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ս. Հակոբյանը նշեց, որ իրականում երբևէ չի մտածել, որ մի օր կգրի Հադրութի մասին։ «Որպես թյուրքագետ և լրագրող` գրեթե 10 տարի ուսումնասիրել եմ Թուրքիայում ապրող իսլամացված և քրիստոնյա հայերին, մտածել եմ՝ այդ մասին բարձրաձայնողներ գրեթե չկան, իսկ Արցախը երևի թե դեռ իմ կարիքը չունի։ Բայց 2020-ը, իհարկե, շուռ տվեց բոլորիս կյանքի հունը։ Անցյալ տարվա հոկտեմբերին, երբ Հադրութից տեղահանված մեր հայրենակիցները հայտնվեցին Հայաստանում, նրանցից պարբերաբար լսում էի այս կամ այն գյուղում խաղաղ բնակիչների սպանությունների, անհայտ կորածների մասին։ Ակնհայտ էր, որ գործ ունենք հենց այդ պահին տեղի ունեցող էթնիկ զտման հետ ու ակնհայտ էր, որ բավարար չափով չէինք գիտակցում, թե որքան կարևոր էր այդ պատմությունները հենց այդ պահին արձանագրելը։ Հիշում եմ, այդ նույն օրերին Ադրբեջանի նախագահը արտասահմանյան ԶԼՄ-ներից մեկին տված հարցազրույցում հավաստիացրել էր, որ արցախցիներն «իրենց քաղաքացիներն» են և որ իրենք պատրաստ են կյանքի լավագույն պայմաններով ապահովել նրանց։ Mediamax.am-ի տնօրեն Արա Թադևոսյանը շատ դիպուկ հակադարձել էր Ալիևի այդ հարցազրույցին՝ առաջարկելով նրան հարցազրույց տալ հայկական լրատվամիջոցին ու պատմել, թե այդ ինչ կյանքի «լավագույն» պայմաններ են սպասվում արցախցիներին Ադրբեջանի կազմում։ Իհարկե, Ադրբեջանից չարձագանքեցին, բայց հենց այդ պահին իմ գլխում, ինչպես ասում են, այդ «լամպը» վառվեց, ու ես առաջարկեցի Արա Թադևոսյանին ինքներս ցույց տանք «լավագույն կյանքը», որը ադրբեջանցիները բերեցին Հադրութ։ Նախագիծը ստացավ «Ձայն Հադրութի» անունը, իսկ ավելի ուշ, թարմացվելով ու ավելի ընդգրկուն տեսք ստանալով, վերածվեց գրքի «Գևորգ Վիրաց» հրատարակչության կողմից», - ներկայացրեց Ս. Հակոբյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ հադրութեցիներն իրենք են իրենց ասելիքը փոխանցում գրքի միջոցով։ «Նպատակը հենց այդ հարթակը ստեղծելն էր, փորձել հադրութեցուն տալ այդ ձայնի իրավունքը, որից նրան զրկում է այն երկիրը, ում զինված ուժերի վերահսկողության տակ է այժմ Հադրութը։ Խնդիրն այն է, որ պատերազմները քննարկելիս մարդիկ խոսում են տարածքների մասին, բայց չեն խոսում այդ տարածքներում ապրող մարդկանցից։ Նախագծի շրջանակներում մենք երկու տասնյակից ավելի հարցազրույցներ անցկացրեցինք բռնի տեղահանված արցախցիների հետ Հադրութի ամենատարբեր գյուղերից։ Փորձել ենք մեր հերոսների շարքերում ընդգրկել մարդկանց ամենատարբեր խմբերի ներկայացուցիչների․ կանայք, տղամարդիկ, մեծահասակներ և երիտասարդներ, բուժաշխատողներ, գերությունից վերադարձածներ, սպանված խաղաղ բնակիչների հարազատներ։ Որպես լրագրող` հիմնականում ձեռնպահ եմ մնացել անձնական կարծիք կամ մեկնաբանություն թողնելուց և զրուցակիցներիս պատմությունները կարծես ուղիղ երկխոսություն են նրանց ու ընթերցողի միջև՝ առանց կողմնակի միջամտության։ Մեր զրուցակիցները հիմնականում անզեն խաղաղ բնակիչներ են, նույնիսկ տղամարդիկ, ում հետ զրուցել ենք, զինապարտության տարիքում չէին արդեն։ Այսինքն՝ մենք, ի դեմս մեր հերոսների, տեսնում ենք մարդկանց, ովքեր զինված չէին, չէին կարող ընկալվել լեգիտիմ թիրախ, բայց, միևնույնն է, իրենց մաշկի վրա զգացին Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների ուղղակի հետևանքները, զրկվել են տարրական իրավունքներից և այսօր էլ նրանց ձայնը պարզապես անտեսվում է», - նշեց Ս. Հակոբյանը։
Գիրքը հրատարակվել է երեք լեզուներով և ուղերձներ է պարունակում թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին լսարանի համար։
«Հիմա կասեք՝ հայկական լսարանին էլ ի՞նչ պիտի պատմենք, որ դեռ չգիտեն կատարվածի մասին։ Բայց պարզվում է, որ շատ բան չգիտեինք` թե՛ Հադրութի, թե Արցախի մասին առհասարակ։ Ամեն հարցազրույցի վերջում հավելել ենք տեղեկություններ տվյալ գյուղի պատմության, պատմամշակութային ժառանգության վերաբերյալ։ Հույս ունենք, որ գիրքը պետք է սթափեցնի շատերին, ովքեր Հայաստանում և Արցախում ապրում են նույն հադրութեցու հետ կողք-կողքի, բայց ոչ միշտ են նկատում վերջինիս անձնական դրաման, հասարակության ոչ բոլոր շերտերն են ընկալում տեղի ունեցած ողբերգության չափն ու հետևանքները։ Չմոռանանք նաև, որ մենք խնդիր ունենք քաղաքականացված քննարկումներից կամ զուտ սոցիալական խնդիրների համատեքստից դուրս հասկանալու Հադրութն ու հադրութեցուն, և հնարավորինս օբյեկտիվորեն արձանագրենք մեր պատմության այս փուլն իր բոլոր ցավոտ և ուշագրավ կողմերով, մեր արածների և չարածների հետ առերեսվելով ու բազմաթիվ հարցերի պատասխաններ ինքնուրույն փնտրելով։ Ինչ վերաբերում է արտաքին լսարանին, նպատակն, անշուշտ, Արցախյան խնդրի շուրջ աշխարհում ամեն օր տարածվող ապատեղեկատվության դեմ մեր բաժին պայքարն է։ Արդյո՞ք ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմում հայերն, իսկապես, անհոգ ու ապահով կյանք են վարել և Արցախյան շարժումը դրսից հրահրված անհիմն հուզումների արդյունք էր, ինչպես պնդում են Ադրբեջանում։ Արդյո՞ք այդքան հեշտ է Արցախի ամբողջ պատմամշակութային ժառանգությունը վերագրել Աղվանքի(Կովկասյան Ալբանիայի) ժողովուրդներին կամ վիճարկել հայերի` այստեղ ապրելու իրավունքը՝ քննարկելով նրանց տեղաբնիկ լինել-չլինելը։ Չմոռանանք, որ հենց Հադրութում են դրվել Արցախյան շարժման հիմքերը, և ով, եթե ոչ հադրութեցին պիտի աշխարհի հետ խոսի դրա դրդապատճառների, ինքնորոշման իրավունքի, խաղաղության ու պատերազմի, ինչպես նաև համակեցության հնարավորությունների մասին։
Ի դեպ, գրքում հատուկ անդրադարձել ենք նաև առաջին Արցախյան պատերազմի ժամանակ բռնի տեղահանված մարտակերտցիների խնդրին, նաև Հադրութի շրջանի այն գյուղերին, որոնք փորձել են հայաթափել «Օղակ» գործողության ժամանակ։
Ընդգրկել ենք պատմություններ Բաքվի և Սումգայիթի ջարդերի մասին։ Քանի որ այսօր ակտիվորեն շրջանառվող թեզերից է, թե 90-ականներին միայն ադրբեջանցիներն են տեղահանվել, իսկ հիմա` հայերը, հաճախ փորձ է արվում հավասարակշռել կողմերը, արժեզրկել այսօրվա բռնի տեղահանված մարդկանց խնդիրը և լեգիտիմացնել ադրբեջանական ագրեսիան։Մինչդեռ առաջին պատերազմի մեր փախստականները պարզապես անտեսված են եղել, և դա մեր մեծ բացթողումն է։
Ես դեմ եմ «Միևնույնն է՝ ինչ կուզեն կանեն», «Մեր ձայնը ո՞վ պիտի լսի», «Ամեն ինչ որոշված է» և նման այլ մտքերի։ Մենք երևի թե չափից շատ լուրջ ենք վերաբերում դավադրաբանական տեսություններին և նախընտրում ոչինչ չանել։ Իրականում մեր ու միայն մեր պատասխանատվությունն է, որ Մարաղայի մասին նույնիսկ Հայաստանում շատերը չեն լսել», - հավելեց Ս. Հակոբյանը։

«Голос Гадрута»: Люди, потерявшие родину, говорят на страницах книги
СТЕПАНАКЕРТ, 8 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" С. Акопян отметила, что на самом деле она никогда не думала, что когда-нибудь напишет о Гадруте.
«Как тюрколог-журналист, я почти 10 лет изучаю исламизированных армян-христиан, живущих в Турции, я думала, что говорящих об этом почти нет, и Арцах, наверное, пока не нуждается во мне. Но 2020 год, конечно, перевернул нашу жизнь. В октябре прошлого года, когда в Армении появились перемещенные из Гадрута наши соотечественники, я регулярно слышала от них об убийствах мирных жителей в том или ином селе, пропавших без вести. Было очевидно, что мы имеем дело с этнической чисткой именно в тот момент, и было очевидно, что мы недостаточно осознавали, насколько важно записывать эти истории именно в этот момент.
Помню, в те дни президент Азербайджана в интервью одному из зарубежных СМИ заверил, что арцахцы - «их граждане» и готовы предоставить им лучшие условия жизни. Директор Mediamax.am Ара Тадевосян очень точно противоречил интервью Алиева, предложив дать интервью армянским СМИ и рассказать, какие «лучшие» условия жизни ждут арцахцев в составе Азербайджана. Из Азербайджана, конечно же, не ответили, но в тот самый момент, как говорится, в моей голове загорелась эта «лампа», и я предложила Ара Тадевосяну нам самим показать эту «лучшую жизнь», которую азербайджанцы привезли в Гадрут. Проект получил название «Голос Гадрута», позже, доработав и получив более всесторонний вид, он превратился в книгу издательства «Геворг Вирац» », - представила С. Акопян.
По словам нашей собеседницы, жители Гадрута сами передают свое послание через книгу. "Цель заключалась в том, чтобы создать ту самую платформу, чтобы попытаться дать народу Гадрута право голоса, которое лишает их страна, вооруженные силы которой теперь контролируют Гадрут. Проблема в том, что при обсуждении войн люди говорят о территориях, но не говорят о людях, живущих на этих территориях. В рамках проекта мы провели более двух десятков интервью с вынужденно перемещенными жителями Арцаха из различных сел Гадрута. Мы постарались включить в ряды наших героев представителей разных групп людей- Женщины, мужчины, взрослые, молодежь, медицинские работники, вернувшиеся из плена, родственники погибших мирных жителей. Как журналист, я обычно воздерживаюсь от личного мнения или комментария и, рассказы моих собеседников, кажутся прямым диалогом между ними и читателем- без постороннего вмешательства. Наши собеседники в основном невооруженные гражданские лица, даже мужчины, с которыми мы разговаривали, уже не были призывного возраста. Иными словами, мы в лице наших героев видим людей, которые не были вооружены, не могли восприниматься как законные цели, но, тем не менее, они чувствовали прямые последствия военных преступлений Азербайджана, были лишены элементарных прав и сегодня их голос просто игнорируется », - отметила С. Акопян. Книга издается на трех языках и содержит сообщения как для внутренней, так и для внешней аудитории. «Теперь вы скажете, о чем еще мы должны рассказать армянской аудитории, о которой она до сих пор не знает? Но оказывается, что и о Гадруте, и об Арцахе в целом мы мало что знали. В конце каждого интервью мы добавляли информацию об истории села, историческом и культурном наследии. Мы надеемся, что книга должна отрезвить многих людей, которые живут бок о бок с одним и тем же гадрутцем в Армении и Арцахе, но не всегда замечают личную драму последнего, не все слои общества осознают масштабы и последствия трагедии. Давайте не будем забывать, что у нас есть проблема понимания Гадрута и жителей Гадрута вне контекста политизированных дискуссий или из контекста чисто социальных проблем, чтобы зафиксировать этот этап нашей истории как можно более объективно со всеми его болезненнымии важными аспектами, противостоять тому, что мы сделали и не сделали и самостоятельно найдя ответы на многие вопросы. Что касается зарубежной аудитории, то цель, конечно же, - бороться с ежедневно распространяющейся по миру дезинформацией по Арцахской проблеме. Действительно ли армяне в составе Азербайджанской ССР вели беззаботную и безопасную жизнь? и было ли Арцахское движение результатом необоснованных беспорядков, спровоцированных извне, как утверждают в Азербайджане. Так легко ли приписывать все историческое и культурное наследие Арцаха народам Агванка (Кавказская Албания) или оспаривать право армян жить здесь, обсуждая, местные они или нет? Давайте не будем забывать, что основы Арцахского движения были заложены в Гадруте, кто, как не народ Гадрута, должен говорить с миром о его мотивах, праве на самоопределение, мир и войну, а также о возможностях сосуществования?
Кстати, в книге мы особо коснулись проблемы жителей Мартакерта, которые были насильственно переселены во время первой Арцахской войны, и сел Гадрутского района, которые пытались выселить армян во время операции «Кольцо».
Мы включили рассказы о резне Баку-Сумгаит. Поскольку сегодня это один из наиболее широко распространенных тезисов о том, что в 90-е годы переселили только азербайджанцев, а теперь переселили армян, часто предпринимается попытка уравновесить стороны, обесценить проблему сегодняшних насильственно перемещенных лиц, узаконить агрессию Азербайджана. В то время как наших беженцев первой войны просто игнорировали, и это наше большое упущение.
Я против таких мыслей, как «Все равно, что захотят, то и сделают», «Кто услышит наш голос», «Все решено». Мы, вероятно, слишком серьезно относимся к теориям заговора, предпочитая ничего не делать. Фактически, это наша и только наша ответственность, что многие люди в Армении даже не слышали о Мараге», - добавила С. Акопян.