Ննգի համայնքը ժամանակակից ընթերցասրահ կունենա
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում Սոսե Քոչարյանը ԱՀ Մարտունու շրջանի Ննգի համայնքի միջնակարգ դպրոց է գործուղվել ու դասավանդում է հայոց լեզու և գրականություն:
Ննգի համայնքը  ժամանակակից ընթերցասրահ կունենա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ս. Քոչարյանը նշեց, որ աշակերտների հետ կազմել և մշակել են «Լուսատտիկ» նախագիծը:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Նախագծի շրջանակներում պետք է ստեղծենք գունագեղ ընթերցասրահ Ննգու միջնակարգ դպրոցի դասարաններից մեկում։ Նպատակն է հետաքրքրություն առաջացնել աշակերտների շրջանում, սեր արթնացնել դեպի գիրքը, ուսումը և ժամանակակից գրքերի միջոցով խթանել ընթերցանությունը: Նկատել եմ, որ թե՛ դպրոցում, թե՛ գյուղում շատ քիչ են գեղարվեստական գրքերը, աշակերտները ոչ մի հետաքրքրություն, զբաղմունք չունեն։ Որոշել եմ հետաքրքիրն ու օգտակարը համատեղել, այսինքն գունագեղ, պատկերազարդ գրքերի միջոցով, վառ պաստառներով նրանց մոտիվացնել, մղել ուսումնառության: Ընթերցասրահում կլինեն հատուկ աթոռներ, որոնց վրա կնստեն և կմոռանան, որ դպրոցում են, կզբաղվեն հաճելի ընթերցանությամբ: Նախ և առաջ դպրոցը կապահովվի անհրաժեշտ, ծրագրային գրքերով, որի բացը խստիվ երևում է, հետո կունենանք լեզվի, գրականության սենյակ, որ մինչև հիմա չունեինք, գրականության դասերը նման դասարանում ավելի հետաքրքիր կանցնեն», - նշեց մեր զրուցակիցը:
Նրա խոսքով՝ ծրագիրը կոչել են «Լուսատտիկ», որովհետև ցանկանում են «լույսեր սփռել» իրենց շուրջը. գունեղ ու հետաքրքիր դարձնել աշակերտների կյանքը մի փոքրիկ ներմուծումով, ինչպես լուսատտիկն է իր լույսով լուսավորում «խավարը»։

В общине Ннги откроется современный читальный зал
В рамках программы «Учи, Армения» Сосе Кочарян была направлена в командировку в среднюю школу общины Ннги Мартунинского района Арцаха, где преподает армянский язык и литературу.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" С. Кочарян отметила, что вместе с учениками они разработали проект «Лусаттик».
Բնութագրությունը հասանալի չէ«В рамках проекта мы должны создать красочный читальный зал в одном из классных комнат средней школы Ннги. Цель состоит в том, чтобы пробудить интерес среди учеников, вызвать любовь к книгам, обучению и стимулировать чтение с помощью современных книг. Я заметила, что и в школе, и в деревне очень мало художественной литературы, у учеников нет интереса или занятия. Я решила совместить интересное с полезным, то есть мотивировать их красочными иллюстрированными книгами, яркими плакатами, подтолкнуть к учебе. В читальном зале будут специальные стулья, на которых они будут сидеть, забывать, что в школе, и с удовольствием читать.  В первую очередь, школа будет обеспечена необходимыми программными учебниками, нехватка которых остро ощущается, затем у нас будет кабинет языка и литературы, которого у нас не было до сих пор, уроки литературы будут интереснее в таком кабинете», -  отметила наша собеседница.
По ее словам, программа получила название «Лусаттик» ( "Светлячок" ), потому что они хотят "рассеять свет" вокруг себя- сделать жизнь учеников яркой и интересной с помощью небольшого вступления, так же, как светлячок озаряет своим светом «тьму».