«Մեր ժողովրդի կամքն ու կամարտահայտությունը մնում են անփոփոխ».Դավիթ Բաբայան
Այսօր՝ դեկտեմբերի 10-ին, 1991 թվականին Արցախում Անկախության հանրաքվեի անցկացման և 2006 թվականին ընդունված Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ Ստեփանակերտի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք են մատուցել և ծաղիկներ խոնարհել Զինվորական պանթեոնում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն ասաց, որ դեկտեմբերի 10-ին Արցախը վերահաստատեց իր ժողովրդի` 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ի որոշումը՝ ստեղծել Արցախի Հանրապետություն, անկախ, ինքնիշխան ու ժողովրդավարական երկիր:
«Այդ օրը մենք միջազգային ասպարեզում ստացանք, այսպես ասած, մեր անձնագիրը, և ձևավորվեց մեր երկիրը: Բացի դրանից, դեկտեմբերի 10-ը եռատոն կարելի է համարել: 2006 թվականի այս օրը ընդունվեց մեր սահմանադրությունը, ինչը նույնպես հայտ է եղել, համաժողովրդական հանրաքվե, այսինքն ժողովուրդը ևս մեկ անգամ վերահաստատել է 1991թ. որոշումը, և ժողովրդի կամքն ու կամարտահայտությունը մնում են անփոփոխ, հետևաբար` սա շատ կարևոր է, հատկապես` այսօր: Մենք երբեք չպետք է մեր ոգին ու հաստատակամությունը փոխենք»,- նշել է Դ. Բաբայանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ Ստեփանակերտի Զինվորական պանթեոնը դարձել է փառքի, ցավի ու հպարտության վայր, այն բոլոր տարիների մեր զարգացման, տառապանքների, ծանր հարվածների ու հաղթանակների խորհուրդն է:
«Սահմանադրությամբ մենք պահանջատեր ենք Ադրբեջանի կողմից օկուպացված մեր տարածքներին, և իրավունք չունենք հրաժարվել այդ ամենից: Դա արդեն մարդկային ու ազգային արժանապատվության խնդիր է: Բոլոր այն տարածքները, որտեղ հռչակվել, ձևավորվել, զարգացել և զորացել է Արցախի Հանրապետությունը, մեր երկրի անքակտելի մասն են` և Քարվաճառը, և Հադրութը, և Շուշին, և Միջնավանը, և մյուս բոլոր օկուպացված տարածքները: Դրանք մեր պատմական և պետական տարածքներն են»,- ընդգծել է Արտաքին գործերի նախարարը:

«Воля и волеизъявление нашего народа остаются неизменными»: Давид Бабаян
Сегодня, 10 декабря, по случаю референдума о независимости Арцаха 1991 года и Дня Конституции, принятого в 2006 году, у Степанакертского мемориала почтили память погибших и возложили цветы к могилам павших в Военном пантеоне.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян сказал, что 10 декабря Арцах подтвердил решение своего народа от 2 сентября 1991 года о создании Республики Арцах, независимой, суверенной и демократической страны.
«В этот день на международной арене мы получили, так сказать, свой паспорт, и наша страна сформировалась. К тому же 10 декабря можно считать тройным праздником. В этот день в 2006 году была принята наша конституция, которая тоже была заявкой, всенародным референдумом, то есть народ еще раз подтвердил решение 1991 года, воля и волеизъявление нашего народа остаются неизменными, следовательно это очень важно, особенно сегодня. Мы никогда не должны менять свой дух и решимость», - отметил Д. Бабаян.
По словам нашего собеседника, Степанакертский военный пантеон стал местом славы, боли и гордости, это символ нашего развития всех лет, страданий, тяжелых ударов и побед.
«Согласно Конституции, мы требуем вернуть наши территории, оккупированные Азербайджаном. Мы не имеем права отказываться от всего этого. Это уже вопрос человеческого и национального достоинства. Все территории, на которых была провозглашена, образована и развивалась, укреплялась Республика Арцах, являются неотъемлемой частью нашей страны: и Карвачар, и Гадрут, и Шуши, и Миджнаван, и все остальные оккупированные территории. Это наши исторические государственные территории»,-  подчеркнул министр иностранных дел.