Բայդենը կարգադրել է Քենտուկիի նահանգին լրացուցիչ օգնություն տրամադրել տոռնադոների պատճառով
ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը դեկտեմբերի 12-ին կարգադրել Է լրացուցիչ դաշնային օգնություն տրամադրել Քենտուկիի իշխանություններին տոռնադոների եւ փոթորիկների պատճառով՝ նահանգում տեղի ունեցածը համարելով խոշորագույն տարերային աղետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին հաղորդել Է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
Ինչպես հետեւում Է փաստաթղթից, Միացյալ Նահանգների ղեկավարը «հայտարարել Է, որ Քենտուկիի նահանգի տարածքում տեղի Է ունեցել խոշոր տարերային աղետ, եւ կարգադրել Է դաշնային օգնություն տրամադրել» տեղի իշխանություններին «այն շրջաններում վերականգնողական աշխատանքներ կատարելու համար, որոնք տուժել են սաստիկ փոթորիկներից, փոթորկալից քամուց, հեղեղումներից եւ տոռնադոներից»: «Օգնությունը կարող Է ներառել դրամաշնորհներ ժամանակավոր կացարանի եւ տների նորոգման, ցածրատոկոս փոխառությունների համար չապահովագրված ունեցվածքի վնասի հատուցման նպատակով, եւ այլ ծրագերի համար, որոնք կօգնեն մասնավոր անձանց եւ գործարարության տերերին ոտքի կանգնելու տարերային աղետի հետեւանքներից», հավելել են Սպիտակ տանը:
Դեկտեմբերի 11-ին Բայդենը հավանություն Է տվել Քենտուկիում արտակարգ դրության ռեժիմի հայտարարմանը եւ օգնություն Է հատկացրել նահանգին: Ինչպես հայտարարել Է Քենտուկիի նահանգապետ Էնիդի Բեշիրը, նահանգի տարածքում ավելի քան 80 մարդ Է զոհվել տոռնադոների պատճառով: Նա հնարավոր Է համար, որ զոհերի թիվը կաող Է գերազանցել 100-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Байден распорядился выделить дополнительную помощь штату Кентукки из-за торнадо
Президент США Джо Байден распорядился в воскресенье предоставить дополнительную федеральную помощь властям Кентукки из-за торнадо и бурь, признав произошедшее в штате крупным стихийным бедствием.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 декабря, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом сообщила пресс-служба Белого дома.
Как следует из документа, американский лидер "объявил, что на территории штата Кентукки произошло крупное стихийное бедствие, и распорядился предоставить федеральную помощь" местным властям для "проведения восстановительных работ в районах, затронутых сильными бурями, шквальным ветром, наводнениями и торнадо, начиная с 10 декабря и далее".
"Помощь может включать в себя гранты на временное жилье и ремонт домов, низкопроцентные займы на покрытие ущерба незастрахованному имуществу и другие программы, помогающие частным лицам и владельцам бизнеса оправиться от последствий стихийного бедствия", - добавили в Белом доме.
В субботу Байден одобрил объявление в Кентукки режима чрезвычайной ситуации и выделил штату помощь. Как заявил губернатор этого штата Энди Бешир, на его территории более 80 человек погибли из-за торнадо.Он допустил, что число жертв может превысить 100 человек.