Նվիրումը` անմահություն... Արթուր Առստամյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմը խլեց հազարավոր նվիրյալների կյանքեր։ Նրանք անմահացան հող հայրենին պաշտպանելիս: 19-ամյա Արթուր Առստամյանն այդ նվիրյալներից է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արթուրի քույրը՝ Աննա Առստամյանը, կարոտով, բայց նաև մեծ հպարտությամբ է պատմում եղբոր մասին:
«Արթուրը ծնվել է 2001թվականի հուլիսի 15-ին, Արցախի Ճարտար քաղաքում։ 2007թ.-ից սովորել է Ճարտարի Ազատամարտիկների անվան թիվ 1 դպրոցում։ 2016թ., ավարտելով 9-րդ դասարանը, ընդունվել էր Շուշիի «Եզնիկ Մոզյան» արհեստագործական ուսումնարան, իսկ 2020թ. հունվարի 27-ից նա արդեն հայրենիքի զինվոր էր և «Ես եմ» ծրագրով ծառայության էր անցել Մարտունու 3-րդ պաշտպանական շրջանում: Բնավորությամբ համբերատար էր, հավասարակշռված, կարեկցող ու հարգալից բոլորի նկատմամբ: Չարաբաստիկ պատերազմը խլեց մեզնից եղբորս, նրա բազում գեղեցիկ երազանքները խորտակվեցին միանգամից»,- անկեղծանում է քույրը։
Մեր զրուցակցի խոսքով` Հոկտեմբերի 11-ին 3-րդ պաշտպանական շրջանի 7-րդ վաշտը՝ 73 հոգով, տեղափոխվել է Հադրութ` կանխելու թշնամու առաջխաղացումը։ Հադրութում անմիջապես մարտի են բռնվել թշնամու հետ, հենց այդտեղ 73-ն էլ անմահացել են։ Հերոսի աճյունը ընտանիքին է հանձնվել միայն 2021 թվականի հունվարի 9-ին` երկարատև որոնողական աշխատանքներից հետո։ Արթուր Առստամյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» և «Մարտական խաչ» մեդալներով։

Преданность - бессмертие ... Артур Арстамян
44-дневная Арцахская война унесла жизни тысяч преданных Отечеству. Они стали бессмертными, защищая Родину. 19-летний Артур Арстамян - один из таких преданных.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сестра Артура Анна Арстамян с тоской, но с большой гордостью рассказывает о своем брате.
«Артур родился 15 июля 2001 года в городе Чартар Арцаха. С 2007 года учился в Чартарской школе №1 им. Борцов за свободу. В 2016 году после окончания 9 класса поступил в ПТУ «Езник Мозян» в Шуши, а с 27 январяв 2020 года уже был солдатом Родины. Служил в 3-м оборонительном районе Мартуни по программе «Это Я». Он был терпеливым, уравновешенным, сострадательным и уважительным ко всем. Зловещая война забрала у нас моего брата, его многочисленные прекрасные мечты сразу разбились», - поделилась с нами его сестра.
По словам нашей собеседницы, 11 октября 7-й взвод 3-го оборонительного района в составе 73 человек двинулся в Гадрут, чтобы не допустить наступления врага. Они сразу же вступили в бой с врагом в Гадруте, и 73 из них погибли там. Тело героя передали семье только 9 января 2021 года после долгих поисков. Артур Арстамян посмертно награжден медалями «Боевая служба» и «Боевой крест».