«Մեր գյուղի ճանապարհը». Մոխրաթաղում համայնքային ազդեցության նախագիծ կիրականացվի
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում Տարոն Պողոսյանը դասավանդում է «ՆԶՊ և անվտանգ կենսագործունեություն» առարկան ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Մոխրաթաղ համայնքի Գարիկ Պողոսյանի անվան միջնակարգ դպրոցում:
«Մեր գյուղի ճանապարհը».  Մոխրաթաղում համայնքային ազդեցության նախագիծ կիրականացվի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նա իր աշակերտների հետ կազմել և ներկայացրել է «Մեր գյուղի ճանապարհը» նախագիծը, որի օգնությամբ կկարողանան բարեկարգել գյուղ տանող ճանապարհը:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Տ. Պողոսյանը նշեց, որ «Հայրենաճանաչություն» մեծ գաղափարի իրականացման գործում որպես խոչնդոտ հանդիսանում է գյուղ տանող ճանապարհի ներկայիս վիճակը (քամու հետևանքով աղբը տարածվում է ճանապարհով մեկ՝ առաջացնելով տհաճ տեսարան և հակահիգիենիկ վիճակ), ինչն էլ կփորձեն շտկել։
Արցախի ապագան կկառուցենք  բանիմացությամբ. «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի՝ Մոխրաթաղ գործուղված մանկավարժ (լուսանկարներ)
«Մտահղացումը աշակերտներինն է, ես փորձել եմ ուղղորդել։ Օգնել եմ այն հարցերում, որոնցում նրանք դժվարանում էին։ Այս փոքր նախագծի իրականացմամբ սկիզբ կդրվի ավելի մեծ ու ծավալուն աշխատանքի՝ խոսքը վերաբերում է հայրենաճանաչությանը։ Ցանկապատման ներկայացրած հատվածը սահմանակից է Մոխրաթաղ տանող ճանապարհին։ Այդ ճանապարհը միակն է, որ ուղեկցում է դեպի Մոխրաթաղի պատմամշակույթային արժեքներ: Ցանկապատելով մեր գյուղի ճանապարհի և աղբանոցի շփման հատվածը, կկարողանանք սկիզբ դնել «Հայրենաճանաչության» զարգացման մեր մեծ գաղափարին։ Հետագայում, երբ այս նախագծին հաջորդող նախագծերը կարողանանք կյանքի կոչել և պատշաճ ներկայացնել համայնքի պատմամշակույթային արժեքները, այդ ամենը տեսնելու և դրանցով հիանալու համար տարածք կարող են գալ հնագետներ, զբոսաշրջիկներ, մարդիկ, ովքեր հետաքրքրված են Արցախ աշխարհի հնագույն բնակավայրերով։ Հուսով եմ, որ այս նախագծերը համայնքը կդարձնեն ավելի ճանաչված և նոր հաջողությունների գրավականը կդառնան։ Մեր ծրագիրը առաջինը հենց համայնքի ղեկավար Նորայր Ամիրյանի ուշադրությանը արժանացավ, և նա հանձն առավ իրականացնել ծրագրի ամենածավալուն ու աշխատատար մասը, ինչի համար շատ շնորհակալ ենք նրան», - նշեց Տ. Պողոսյանը:

«Дорога в наше село»: В Мохратаге будет реализован проект воздействия на сообщество
В рамках программы «Учи, Армения» Тарон Погосян преподает предмет «Начальная военная подготовка (НВП) и безопасная жизнедеятельность» в средней школе имени Гарика Погосяна в общине Мохратаг Мартакертского района Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 декабря, АРЦАХПРЕСС- Он и его ученики составили и представили проект «Дорога в наше село», с помощью которого они смогут улучшить дорогу, ведущую в деревню.
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Т. Погосян отметил, что нынешнее состояние дороги, ведущей в село, является препятствием для реализации великой идеи «Узнаваемость Родины» (мусор разносится по дороге из-за ветра, вызывая неприятную картину - антисанитарное состояние), которые они попытаются исправить.
Արցախի ապագան կկառուցենք  բանիմացությամբ. «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի՝ Մոխրաթաղ գործուղված մանկավարժ (լուսանկարներ)
«Идея принадлежит ученикам, - я пытался направить. Я помогал им с проблемами, которые были трудными. Реализация этого небольшого проекта положит начало более крупной и обширной работе, речь идет об узнаваемости Родины. Представленный забором участок дороги граничит с дорогой, ведущей в Мохратаг. Это единственная дорога, ведущая к историческим и культурным ценностям Мохратага. Огородив контактную площадку свалки и нашего села, мы сможем положить начало нашей великой идеи «Узнаваемости Родины». Позже, когда проекты, следующие за этим проектом, могут быть реализованы, должным образом представив исторические и культурные ценности общины, археологи, туристы, люди, интересующиеся древними поселениями Арцаха, смогут приехать, чтобы увидеть и полюбоваться ими. Надеюсь, что эти проекты сделают сообщество более известным и станут залогом нового успеха. Нашу программу первым заметил глава общины Норайр Амирян, он взял на себя реализацию самой большой и трудоемкой части программы, за что мы ему очень благодарны», - отметил Т. Погосян.