«Ադրբեջանը քաղաքակրթության թշնամի». լույս է ընծայվել Արցախի պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնող նոր մատենաշար
Այսօր՝ դեկտեմբերի 14-ին, Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանում տեղի է ունեցել ասուլիս՝ նվիրված «Ադրբեջանը քաղաքակրթության թշնամի» մատենաշարի լույս ընծայմանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մատենաշարը հանդիսանում է ՄՄՀ Կովկասագիտության կենտրոնի, «Մշակութային ժառանգության պահպանության հանրային խորհուրդ» ՀԿ-ի և «Գոլոս Արմենիի» հասարակական -քաղաքական անկախ թերթի համատեղ նախագիծը:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում բուհի Կովկասագիտության կենտրոնի ղեկավար Հովիկ Ավանեսովն ասաց, որ մատենաշարի ստեղծման գաղափարը վաղուց կար:
«Մինչ 2020 թվականի Արցախյան պատերազմը մենք մտածում էինք նման մի մատենաշար հրատարակել, որի նպատակը կլիներ հանրահռչակել մեր պատմամշակութային ժառանգությունը, ընդ որում՝ տարբեր լեզուներով: Պատերազմի ընթացքում ծրագրերը փոփոխության ենթարկվեցին, և որոշեցինք առաջնահերթությունը տալ մշակութային ժառանգության այն մեթոդներին, որոնք գտնվում են Արցախի ժամանակավոր օկուպացված տարածքներում: Մատենաշարում ներկայացված է այդ պատմամշակութային ժառանգության նախկին և ներկա վիճակը»,- նշել է Հ. Ավանեսովը և հավելել, որ նախագծի շրջանակներում պարբերաբար անդրադառնալու են նաև 1918թվականին Ադրբեջան արհեստածին պետության ստեղծման ժամանակվանից սկսած մինչև մեր օրերը նրա կողմից իրականացված մշակութային ցեղասպանության դրվագներին:
Մատենաշարի նպատակն է հստակ փաստերով աշխարհին ներկայացնել, որ Ադրբեջանը, իրոք, քաղաքակրթության թշնամի է, և «քաղաքակրթություն» և «Ադրբեջան» հասկացություններն իրար հետ համադրելի չեն: Մեր զրուցակցի համոզմամբ՝ պետք է հստակ արձանագրել մի հանգամանք, որ, պատերազմի առաջին իսկ օրերից սկսած, հայկական մշակութային ժառանգությունը գտնվում էր թուրք-ադրբեջանական և ահաբեկչական տանդեմի թիրախի տակ:
Դրա վառ ապացույցը Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ ամենափրկիչ եկեղեցին է, որը մեկ օրվա ընթացքում, ընդամենը մի քանի ժամվա տարբերությամբ, թիրախավորվել է երկու անգամ։ «Եթե ցանկանում ենք լուրջ արդյունքի հասնել, ապա այս ամենի մասին պետք է խոսենք ամեն օր և փորձել կանխել իրավական ճանապարհով: Մատենաշարը թարգմանվելու է մի քանի լեզուներով, շուտով ընթերցողի սեղանին կդրվեն նաև օտարալեզու տարբերակները»,- ընդգծել է Հ. Ավանեսովը:

«Азербайджан - враг цивилизации»: Вышла в свет новая серия изданий историко-культурного наследия Арцаха
Сегодня, 14 декабря, в Степанакертском университете имени Месропа Маштоца состоялась пресс-конференция, посвященная выходу в свет серии изданий «Азербайджан - враг цивилизации».
СТЕПАНАКЕРТ, 14 декабря, АРЦАХПРЕСС- Научное издание является совместным проектом Центра кавказоведения Университета Месроп Маштоц, общественной организации «Общественный совет по сохранению культурного наследия» и независимой общественно-политической газеты «Голос Армении».
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" руководитель Центра кавказоведения университета Овик Аванесов сказал, что идея создания серии изданий существовала давно.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Перед Арцахской войной 2020 года мы думали о выпуске такой серии изданий, целью которой была бы популяризация нашего исторического и культурного наследия, причем на разных языках.
Во время войны планы изменились, мы решили отдать приоритет культурному наследию, находящемуся на временно оккупированных территориях Арцаха. Серия представляет предыдущее и текущее состояние этого исторического и культурного наследия », - отметил О. Аванесов, добавив, что в рамках проекта будут регулярно освещаться эпизоды культурного геноцида, совершенного Азербайджаном с момента создания искусственного государства Азербайджан в 1918 году.
Цель серии изданий - представить миру наглядные факты о том, что Азербайджан действительно является врагом цивилизации, понятия «цивилизация» и «Азербайджан» несовместимы друг с другом. По словам нашего собеседника, следует четко констатировать, что с первых дней войны армянское культурное наследие стало мишенью турецко-азербайджанского террористического тандема.
Доказательством этого является Собор Сурб Аменапркич Казанчецоц в Шуши, который подвергся нападению дважды за один день с разницей в несколько часов. «Если мы хотим добиться серьезного результата, мы должны говорить обо всем этом каждый день, попытаться предотвратить это на законных основаниях. Серия изданий будет переведена на несколько языков, а в ближайшее время на стол читателя будут выложены иноязычные версии », - подчеркнул О. Аванесов.