Արցախի ապագան յուրաքանչյուրիս միասնական ու անշահախնդիր աշխատանքի մեջ է. «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի՝ Արցախ գործուղված ուսուցչուհի
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում անգլերենի ուսուցչուհի Աննա Արսենյանը Երևանից գործուղվել է Արցախ և դասավանդում է ԱՀ Մարտունու շրջանի Կաղարծի համայնքի միջնակարգ դպրոցում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ա. Արսենյանն ասաց, որ ուսուցչի աշխատանքը իրեն մոտիվացնում, ոգևորում և ուրախացնում է. այս գործը անում է սիրով և անսահման նվիրումով:
«Արդեն երեք տարի է, ինչ միացել եմ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» մեծ ընտանիքին, ծրագրին միանալու իմ ամենաառաջնային մոտիվացիան եղել է Արցախում ապրելն ու այստեղ աշխատելը: Առաջին անգամ երեք տարի առաջ այցելելով Արցախ` զգացի Արցախի կախարդական, դեպի իրեն կանչող, ձգող ուժը: Մեկ օրը բավական էր, որ հասկանայի՝ այլևս ուզում եմ ապրել և աշխատել այստեղ, անել ինձնից կախված ամեն բան այն ապրեցնելու ու շենացնելու համար: Հիմա ավելի քան երբեք Արցախն ունի բոլորիս օգնության կարիքը, ես՝ որպես ուսուցիչ, իմ սուրբ պարտքն եմ համարում լինել այստեղ, որտեղ կա ուսուցչի կարիք, քանի որ բոլոր երեխաներն իրավունք ունեն ստանալու որակյալ և հավասար պայմաններում կրթություն՝ անկախ նրանց գտնվելու վայրից, սոցիալական կարգավիճակից: Կարծում եմ՝ կրթությունը պետք է լինի հասանելի բոլորի համար», - նշեց Ա. Արսենյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ առարկայական գիտելիքներ փոխանցելուց զատ աշակերտներին ներկայացնում և բացատրում է, թե որքան կարևոր է նրանց դերը համայնքում, եթե ցանկանում են, որ փոփոխություն լինի համայնքում, հենց նրանք պետք է լինեն այդ փոփոխությունը:
««Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի միջոցով աշակերտները սովորում են, թե ինչպես կարող են փոփոխություն բերել իրենց համայնքներում, ինչպես գնահատել և հասկանալ իրենց համայնքի կարիքները, ինքնուրույն ծրագրեր գրել, ներկայացնել և իրականացնել դրանք: Արցախի կրթական համակարգը վերակենդանացնելու համար հարկավոր է յուրաքանչյուրիս ամենօրյա, նվիրական աշխատանքը, ուժն ու պատրաստակամությունը` դիմակայելու ցանկացած մարտահրավերի, գիտակցումը, որ այսօրվա կայուն գիտելիքով զինված սերունդը մեր վաղվա հաղթանակն է ու ձեռքբերումները: Հայաստանն իմ տունն է, հայրենիքը, իսկ Արցախը՝ իմ սիրտը: Կարծում եմ, յուրաքանչյուրս պարտավոր է գիտակցել, թե որքան կարևոր է սրտի աշխատանքը, և ինչ կարող ենք անել, որ այդ աշխատանքը հանկարծ կանգ չառնի: Արցախի ապագան յուրաքանչյուրիս ձեռքում է, միասնական անշահախնդիր աշխատանքի մեջ», - հավելեց Ա. Արսենյանը:

Будущее Арцаха - в совместной и бескорыстной работе каждого из нас: Учительница программы «Учи, Армения», направленная в командировку в Арцах
В рамках программы «Учи, Армения» учительница английского языка Анна Арсенян была направлена ​​в командировку из Еревана в Арцах, где она преподает в средней школе общины Кагарци Мартунинского района Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" А. Арсенян сказала, что работа учителя мотивирует, вдохновляет и делает ее счастливой- она выполняет эту работу с любовью и безграничной преданностью.
«Прошло три года с тех пор, как я присоединилась к большой семье «Учи, Армения», моей главной мотивацией для присоединения к программе было жить и работать в Арцахе. Когда я впервые посетила Арцах три года назад, я почувствовала, как магическая сила Арцаха зовет меня. Одного дня мне хватило, чтобы понять, что я хочу здесь жить, работать, делать все, что в моих силах, чтобы возродить и улучшить его. Сейчас, как никогда, Арцах нуждается в помощи всех нас. Как учитель, я считаю своим священным долгом быть здесь, где есть потребность в учителе, поскольку все дети имеют право на получение качественного, равного образования, независимо от их местоположения или социального статуса. Я считаю, что образование должно быть доступно каждому», - отметила А. Арсенян.
По словам нашей собеседницы, помимо передачи предметных знаний, она знакомит учеников и объясняет, насколько важна их роль в сообществе, если они хотят изменений в сообществе, то они должны начать с самих себя.
«Через программу «Учи, Армения» ученики узнают, как они могут изменить жизнь своих сообществ, как оценить, понять потребности своего сообщества, написать свои собственные программы, представить и реализовать их. Чтобы возродить образовательную систему Арцаха, нам нужны ежедневная, самоотверженная работа, сила и готовность каждого из нас противостоять любым вызовам, осознание того, что сегодняшнее поколение, вооруженное стабильными знаниями, - это наша победа и достижения завтрашнего дня. Армения - мой дом, моя родина, а Арцах - мое сердце. Я думаю, каждый из нас должен осознавать, насколько важна работа сердца, и что мы можем сделать, чтобы она не остановилась внезапно. Будущее Арцаха находится в руках каждого из нас, в совместном самоотверженном труде», - добавила А.  Арсенян.