Հայաստանը մեծ դեր է խաղում 3-րդ երկրների հետ ԵԱՏՄ-ի կապերն ընդլայնելու գործում. Սերգեյ Կոպիրկին
Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման և ԵԱՏՄ-ի ընդլայնման արդիականությունը առավել քան ակնհայտ է բոլոր նրանց համար, ովքեր ծանոթ են անդամ երկրների փոխհարաբերություններին և տարածաշրջանային իրողություններին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այդ մասին Եվրասիական փորձագիտական ակումբի 7-րդ ամենամյա համաժողովի ընթացքում ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ խոսելով Եվրասիական տնտեսական միության 7 տարվա գործունեության և կառույցին Հայաստանի անդամակցության 7-ամյակի մասին:
«Պետք է ասեմ, որ Ռուսաստանը, Հայաստանը և մյուս անդամ պետությունները սերտորեն համագործակցում են ԵԱՏՄ-ում, և, քանի որ մենք հիմա Երևանում ենք, կուզեի հատուկ շեշտել հայկական կողմի կառուցողական, շահագրգռված մոտեցումը ինտեգրման զարգացման հարցերում: Հայաստանը մեծ դեր է խաղում երրորդ երկրների հետ ԵԱՏՄ-ի կապերի ընդլայնման գործում», - նշեց Ռուսաստանի դեսպանը:
Սերգեյ Կոպիրկինի խոսքով՝ Եվրասիական միության աշխատանքի կարևոր ուղղություններից մեկը դրա աշխարհագրության ընդլայնումն է երրորդ երկրների և տարածաշրջանային ինտեգրացիոն միավորումների հետ կապերի հաստատման միջոցով:
Այսօրվա դրությամբ ԵԱՏՄ-ին անդամակցում է 5 պետություն՝ Հայաստանը, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը, ԵԱՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ են ստացել Մոլդովան, Ուզբեկստանը և Կուբան, ևս 5 պետության՝ Չինաստանի, Իրանի, Վիետնամի, Սինգապուրի և Սերբիայի հետ ստորագրվել են տարբեր խորության առևտրային համաձայնագրեր:
Դեսպան Կոպիրկինը այդ համատեքստում հիշեցրեց, որ Երևանում 2019 թ. հոկտեմբերին կայացած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին մասնակցում էին նաև Իրանի և Սինգապուրի ղեկավարները:
ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի ստացած տնտեսական օգուտները, ըստ դեսպանի, նույնպես ակնհայտ են: Դրա մասին է վկայում ԵԱՏՄ-ի մյուս անդամ պետությունների հետ Հայաստանի փոխադարձ առևտրի աճը:
«Ընթացիկ տարվա առաջին 9 ամիսների ընթացքում Հայաստանի արտահանման ծավալները ԵԱՏՄ երկրներ ավելացել են գրեթե 30 տոկոսով, ընդ որում աճը գրանցվել է բոլոր գործընկերների հետ», - հաղորդեց Ռուսաստանի դեսպանը:
Եվրասիական տնտեսական միությունը ձևավորվել է Մաքսային միության հիմքի վրա՝ 2014 թ. մայիսի 29-ին Աստանայում ստորագրված պայմանագրով: «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» պայմանագիրը ուժի մեջ է մտել 2015 թ. հունվարի 1-ից: Հայաստանի Հանրապետության՝ ԵԱՏՄ մասին պայմանագրին միանալու պայմանագիրը ստորագրվել է 2014 թ. հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում և ուժի մեջ մտել 2015 թ. հունվարի 2-ին:
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի 7-րդ ամենամյա ժողովը և «ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամության 7 տարին. եվրասիական ինտեգրումը երեկ, այսօր, վաղը» թեմայով համաժողովը կազմակերպել էին Եվրասիական փորձագիտական ակումբը և «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտության և վերլուծության հասարակական կազմակերպությունը: Համաժողովին մասնակցում էին Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, Ղազախստանի դեսպան Բոլատ Իմանբաևը, Բելառուսի դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկը, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի դեսպանությունների դիվանագետները, Հայաստանում ռուսական 102-դր ռազմաբազայի ներկայացուցիչները և Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամները:

Армения играет большую роль в расширении связей ЕАЭС с третьими странами: Сергей Копыркин
Актуальность развития интеграционных процессов в рамках Евразийского экономического союза, расширения ЕАЭС более чем очевидна для всех, кто знаком с отношениями между государствами-членами и региональными реалиями.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 декабря, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на 7-й Ежегодной конференции Евразийского клуба экспертов заявил Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин, говоря о 7-летии членства Армении в Евразийском экономическом союзе.
«Должен сказать, что Россия, Армения и другие страны-члены тесно сотрудничают в рамках ЕАЭС. И так как мы сейчас находимся в Ереване, я хотел бы подчеркнуть конструктивный, заинтересованный подход армянской стороны в развитии интеграции. Армения играет большую роль в расширении связей ЕАЭС с третьими странами», - сказал Посол России.
По словам Сергея Копыркина, одним из важных направлений работы Евразийского союза является расширение его географии за счет налаживания связей с третьими странами и региональными интеграционными объединениями.
В настоящее время членами ЕАЭС являются 5 стран: Армения, Россия, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Молдова, Узбекистан и Куба в ЕАЭС в качестве наблюдателей.
В этом контексте посол Копыркин напомнил, что в заседании Высшего Евразийского экономического совета, прошедшего в Ереване в октябре 2019 года, принимали участие также руководители Ирана и Сингапура.
Об этом свидетельствует и рост взаимной торговли Армении с другими государствами-членами ЕАЭС.
«За первые 9 месяцев текущего года объемы экспорта Армении в страны ЕАЭС увеличились почти на 30%, при этом рост был зафиксирован со всеми партнерами», - сообщил Сергей Копыркин.
7-е Ежегодное собрание Евразийского экспертного клуба и конференцию на тему «7 лет членства Армении в ЕАЭС. Евразийская интеграция вчера, сегодня, завтра» были организованы Евразийским клубом экспертов, неправительственной исследовательской и аналитической организацией «Интеграция-Развитие». В конференции приняли участие Посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин, Посол Казахстана Болат Иманба, Посол Беларуси Александр Конюк, сотрудники посольств России, Казахстана и Беларуси, представители 102-й российской военной базы в Армении и члены Евразийского экспертного клуба.