Հայաստանում կորոնավիրուսի «Оմիկրոն» շտամ չի հայտնաբերվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ նշեցին ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնից, շեշտելով, որ Հայաստանում վիրուսի շտամերի նույնականացման հետազոտությունները պարբերական բնույթ են կրում:
Կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» շտամը հայտնաբերվել է աշխարհի 70-ից ավելի պետությունում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն իր անհանգստությունն է հայտնել՝ նշելով, որ տարածվածության ռիսկը բավական բարձր է:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը առաջնահերթ է համարում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումային գործընթացը: Պատվաստումներն իրականացվում են առողջության առաջնային պահպանման կազմակերպություններում, շարժական կետերում: Այստեղ կարող են պատվաստվել նաև օտարերկրյա քաղաքացիները: Պատվաստումներն անվճար են:
Հայաստանում հասանելի են «Կորոնավակ» (միայն 2-րդ դեղաչափ), «ԱստրաԶենեկա», «Սպուտնիկ-Վի», «Սինոֆարմ», «Մոդերնա» պատվաստանյութերը:

В Армении штамм коронавируса омикрон не обнаружен
СТЕПАНАКЕРТ, 15 декабря, АРЦАХПРЕСС- В ответ на запрос «Арменпресс», об этом заявили в Центре по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения РА, подчеркнув, что исследования на выявление штаммов вирусов в Армении проводятся регулярно.
Штамм коронавируса омикрон обнаружен более чем в 70 странах мира. Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) выразила обеспокоенность по поводу высокого риска распространения инфекции.
Минздрав РА вакцинацию от COVID-19 считает приоритетным средством борьбы с инфекцией. Вакцинация проводится в организациях первичной медико-санитарной помощи и в передвижных пунктах. Вакцинацию в Армении могут получить и иностранные граждане. Прививки бесплатные.
В Армении доступны вакцины «Коронавак» (2-й компонент), «АстраЗенека», «Спутник-V», «Синофарм» и «Модерна».