Սորբոնի համալսարանի հայազգի պրոֆեսորը ԱրՊՀ ուսանողների համար հանդես է եկել առցանց դասախոսությամբ
Նախօրեին Փարիզի Սորբոնի համալսարանի Արևելյան քրիստոնեության իրավունքների և հաստատությունների ամբիոնի իրավունքի պատմության պրոֆեսոր, EPHE-ի կրոնական գիտությունների բաժնի ուսումնական տնօրեն Արամ Մարտիրոսյանը ԱրՊՀ ուսանողների համար հանդես է եկել «Հայոց կանոնական իրավունքի քաղաքական-կրոնական հիմնախնդիրները. պատմությունից մինչև մեր օրերը» թեմայով առցանց դասախոսությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ դասախոսությունը բաղկացած էր երկու մասից: Առաջին մասում պրոֆեսորը խոսեց 7-րդ դարում հայկական կրոնական զագացման մասին:
«7-րդ դարում հայոց եկեղեցին հերքում էր 451 թվականի Քաղկեդոնի ժողովը և չէր ընդունում քաղկեդոնականությունը: Այդ ժամանակ եկեղեցին բաժանված էր տարբեր հոսանքների: Առաքելական կանոններից զատ, կային շատ այլ կանոններ: Մեր հավատքը թե առաքելական էր, և թե ուղղափառ: Շատ ուսանողներ, ովքեր ուսումնասիրում են իրավունքը, այն համարում են նպատակ, բայց իրավունքը նպատակ չէ, այլ միջոց է նպատակը իրականացնելու համար»,- նշել է Արամ Մարտիրոսյանը:
Դասախոսության ընթացքում պրոֆեսորը խոսեց Հովհաննես Օձնեցու, Ներսես Շնորհալու նշանակալի դերի մասին հայկական կրոնական կյանքում՝ համարելով նրանց կրոնական կյանքի սրբեր: Դասախոսության երկրորդ մասում բանախոսն անդրադարձավ քաղաքական խնդիրներին:
«Այսօր Արցախն ու Հայաստանը պայքարի մեջ են: Այս երկու երկրներն իրարից բաժանելը կարելի է դավաճանություն համարել։ Արցախը Հայաստանի մի մասն է: 44-օրյա պատերազմը դաժան էր հայերիս համար: Այսօր կյանքի ու մահվան պայքար է մղվում: Թշնամու նպատակն է ոչնչացնել Հայաստանը: Նրանք հայերի դեմ ոխ ունեն: Դպրոցներում երեխաների մեջ ատելություն են սերմանում հայերի նկատմամբ: Այս ամենի դեմ պայքարելու համար պետք է պահպանենք մեր լեզուն, մշակույթը, կրոնը, և, ի վերջո, մեր քրիստոնյա ինքնությունը: Այս պատերազմը կրոնական պատերազմ էր նաև: Պետք է Արցախը դարձնենք զորավոր երկիր, հողերը հետ բերենք։ Պայքարենք ու ուժեղ ապրենք»,-ընդգծել է Ա. Մարտիրոսյանը:

Армянский профессор университета Сорбонна прочитал онлайн-лекцию для студентов АрГУ
15 декабря Арам Мартиросян, профессор истории права на кафедре прав и институтов восточных христиан Университета Сорбонна в Париже, директор отдела религиозных наук EPHE, выступил перед студентами АрГУ онлайн-лекцией на тему «Политико-религиозные вопросы армянского канонического права- от истории до наших дней».
СТЕПАНАКЕРТ, 16 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент  "Арцахпресс", лекция состояла из двух частей. В первой части профессор рассказал о развитии армянской религии в VII веке.
«В VII веке Армянская церковь отвергла Халкидонский собор 451 года, не приняла халкидонизм. В то время церковь разделилась на разные течения. Помимо апостольских правил, было много других правил. Наша вера была одновременно апостольской и ортодоксальной. Многие студенты, изучающие право, считают это целью, но право - это не цель, а средство для достижения цели», - отметил Арам Мартиросян.
В ходе лекции профессор рассказал о значительной роли Ованнеса Одзнеци и Нерсеса Шнорали в религиозной жизни Армении, считая их святыми религиозной жизни. Во второй части лекции лектор затронул политические вопросы.
«Сегодня Арцах и Армения находятся в борьбе. Разделение этих двух стран можно считать предательством. Арцах - часть Армении. 44-дневная война была жестокой для наших армян. Сегодня идет борьба не на жизнь, а на смерть. Цель врага - уничтожить Армению. У них есть обида на армян. В школах детям сеют ненависть к армянам. Чтобы бороться со всем этим, мы должны сохранить наш язык, нашу культуру, нашу религию и, в конечном итоге, нашу христианскую идентичность. Эта война была религиозной войной. Мы должны сделать Арцах могущественной страной и вернуть наши земли. Давайте бороться и жить крепко», - подчеркнул А. Мартиросян.