Հաթերքում 38 տեղահանված ընտանիք է հաստատվել. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հաթերքի համայնքապետ Վարդան Գրիգորյանը:
«44-օրյա պատերազմից հետո տեղահանված 38 ընտանիք է հաստատվել գյուղում՝ 157 բնակչով: Նրանք բոլորն էլ օգտվել են Կարմիր խաչի Արցախի գրասենյակի կողմից տեղահանվածներին տրամադրվող աջակցություններից: 11 ընտանիք էլ օգտվել է նույն կառույցի կողմից իրականացվող գյուղատնտեսական ծրագրերից: Դպրոցում սովորում է 330 աշակերտ, 28-ը տեղահանված ընտանիքների երեխաներ են: Ունենք երկու մանկապարտեզ, որտեղ, ընդհանուր առմամբ, հաճախում է մոտ 100 երեխա: Առաջին մանկապարտեզի երկհարկ շենքում տեղակայված է նաև գյուղի բուժկետը: Ունենք երկու հանդիսությունների սրահ»,- ներկայացրել է համայնքի ղեկավարը։
Ըստ Վ. Գրիգորյանի` ամառային շրջանում ասֆալտապատվել են ներհամայնքային ճանապարհները: Սկսվել էին մաշված էլեկտրացանցի վերանորոգման աշխատանքներ, սակայն այս պահի դրությամբ դրանք դադարեցված են: Պատերազմական գործողությունների պատճառով ավերվել է մեկ տուն, շուրջ 35 մասնակի վնասված տներից 27-ն արդեն վերանորոգվել է: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, ջրամատակարարմամբ, սակայն գազաֆիկացված չէ:
Մեր զրուցակիցը ցավով է նշել, որ 44- օրյա պատերազմում 4 համագյուղացի է անմահացել: Վ. Գրիգորյանը հավելեց, որ բնակիչների զբաղվածության հիմնական ուղղություններն են անասնապահությունը, հողագործությունը։ Կան նաև մեղվաբուծությամբ զբաղվողներ։

В Атерке поселились 38 семей вынужденных переселенцев: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 20 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Атерк Вардан Григорян.
«После 44-дневной войны в селе поселились 38 семей вынужденных переселенцев- 157 жителей. Все они воспользовались помощью, оказанной Арцахским отделением Красного Креста перемещенным лицам. 11 семей воспользовались сельскохозяйственными программами, реализуемыми одной и той же организацией. В школе учатся 330 учеников, 28 из которых - дети из семей вынужденных переселенцев. У нас есть два детских сада, которые в целом посещают около 100 детей. Медпункт поселка расположен в двухэтажном здании первого детского сада. У нас есть два банкетных зала», - представил глава общины.
По словам В. Григоряна, внутриобщинные дороги летом были заасфальтированы. Начался ремонт изношенной электросети, но на данный момент он остановлен. Один дом был разрушен войной, а 27 из 35 частично поврежденных домов были отремонтированы. Село обеспеччено электричеством и водоснабжением, но не газифицировано.
Наш собеседник с сожалением отметил, что в 44-дневной войне увековечены 4 односельчанина. В. Григорян добавил, что основными направлениями занятости жителей являются животноводство и сельское хозяйство. Есть пчеловоды.